Házikert

Angyaltrombita télen: így védjük a fagytól

Agrofórum Online

Az angyaltrombiták többféleképpen teleltethetők, attól függően, hogy milyen hely áll rendelkezésre és mennyi gondoskodást tudunk biztosítani számukra. Az elsődleges szempont, hogy megfelelő, fagymentes helyszínt találjunk.

Az angyaltrombita (Brugmansia) Dél-Amerika trópusi és szubtrópusi területeiről származik, ezért nem télálló. A növény enyhe hőmérséklethez szokott, és már 10 °C alatti hőmérséklet esetén is védelemre van szüksége. A hosszan tartó fagyok súlyosan károsíthatják, vagy akár el is pusztíthatják.

Előkészületek a teleltetéshez

A hajtásokat kb. egyharmadával vagy felével rövidítsük meg még enyhe időben, hogy a metszési felületeknek legyen ideje begyógyulni még a hideg idő előtt. Így helyet tudunk megtakarítani, és elősegíthetjük az erősebb új hajtások képződését.

Vizsgáljuk meg alaposan a növényt, és távolítsuk el az esetleges kártevőket vagy fertőzött részeket. Ha szükséges, használjunk növényvédő szert.

Ha a növény szabadföldben van, óvatosan ássuk ki, és ültessük át egy dézsába. Az utolsó hetekben állítsuk védett, esőmentes helyre, mielőtt a téli szállásra kerül.

Mivel az angyaltrombita minden része mérgező, viseljünk kesztyűt a metszés során.

Hogyan teleltetjük helyesen az angyaltrombitát?

Egyetlen angyaltrombita-faj sem képes átvészelni a közép-európai telet a szabadban. Még enyhébb régiókban is csak ritkán maradnak meg kint. A megfelelő teleltetéshez fagymentes hely szükséges, ahol a hőmérséklet 5 és 15 °C között van. Fontos a megfelelő szellőzés, fényellátás és mérsékelt öntözés, hogy a növény egészséges maradjon a tél folyamán.

Világos teleltetés

Az angyaltrombitát a legjobb világos helyen teleltetni. Ideális helyszínek lehetnek a jól megvilágított télikertek, világos lépcsőházak vagy napfényes pincék. Ilyen körülmények között még egy ideig virágozhatnak is. Ha télen erős a napsütés, szellőztetni kell, mert a túl sok fény és meleg együttese idő előtti hajtásképződéshez vezethet.

Sötét teleltetés

A teleltetés sötét helyen is lehetséges, de ilyenkor a hőmérsékletet lehetőség szerint állandóan 5 °C-on kell tartani. Az alapszabály a teleltetés során: minél sötétebb a hely, annál alacsonyabb legyen a hőmérséklet.

Ilyen körülmények között az angyaltrombita elveszíti a leveleit, de tavasszal újra kihajt. Érdemes szem előtt tartani, mivel a fiatalabb növények a sötét környezetben legyengülhetnek és fogékonyabbá válhatnak a kártevők iránt.

Angyaltrombita öntözése a téli szálláshelyen

A hideg, sötét téli szálláshelyen csak annyit kell öntözni, hogy a gyökerek ne száradjanak ki. Öntözés előtt végezzük el az ujjpróbát: ha a cserépben lévő föld még enyhén nedves, akkor egyelőre nem szükséges további víz.

Világos teleltetés esetén általában valamivel többet kell öntözni, és a növényeken gyakrabban kell ellenőrizni a kártevők megjelenését. Téli időszakban tápoldatozás nem szükséges.

Ápolás teleltetés után

Március közepe után, amikor a hőmérséklet emelkedik, elkezdhetjük a növények fokozatos kihozatalát a téli szállásukról. Eleinte világos, de hűvös helyre tegyük őket, hogy alkalmazkodni tudjanak a melegebb körülményekhez. Fokozatosan növeljük az öntözés mennyiségét. Kezdjük kisebb adagokkal, majd növeljük az adagot, ahogy a növekedés beindul.

Áprilistól kezdve két-három hetente alkalmazzunk folyékony, teljes értékű tápoldatot az új hajtások és levelek képződésének támogatására.

Az angyaltrombita érzékeny a közvetlen déli napsütésre, ezért az első hetekben félárnyékos helyre tegyük, hogy elkerüljük a napégést.

Áthelyezés a szabadba

Május közepe után, amikor már nem fenyeget éjszakai fagy, fokozatosan áthelyezhetjük az angyaltrombitát a szabadba. A széltől védett helyek az ideálisak, hogy megóvják a növény széles leveleit a sérülésektől. A végső helyére – például a teraszra vagy a kertbe – csak az utolsó fagyok elmúltával kerüljön.

Hogyan lehet felismerni a fagy okozta károkat az angyaltrombitán?

A fagy által károsított levelek barnára vagy feketére színeződnek. Az erősen károsodott levelek elhervadnak és lehullanak. Az erősebb fagy hatására a hajtások puhákká és nyálkássá válhatnak, ami a sejtnedvek károsodására utal.

Ha a gyökérzetet érinti a fagy, az nem mindig látható azonnal, de hosszú távon meggyengítheti a növényt.

Mindenképpen távolítsuk el a sérült részeket, hogy megelőzzük a rothadást.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Miért nem virágzik a szerelemvirág?

2023. szeptember 8. 11:40

A szerelemvirág kertben dézsába ültetve, de ágyásokba csoportosan ültetve is nagyon szép, ha biztosítjuk számára a megfelelő körülményeket.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Miért penészedett meg a muskátli a teleltetés alatt?

2025. február 5. 04:40

Kérem a segítségüket, mert a teleltetés során penészes lett néhány muskátlinövényem. Miért történhetett meg ez a probléma?

Így élheti túl a ciklámen a telet

2024. október 28. 08:10

A ciklámenek legellenállóbb fajtáinak is támogatásra van szükségük a fagyos időszakban. A gyökerek védelme érdekében érdemes valamilyen talajtakaró réteget használni.