Házikert

Az év madara is a fenntartható gazdálkodás fontosságára figyelmeztet

Agrofórum Online

A 2021-es év madara a cigánycsuk lett, ami a közönségszavazás során legyőzte a kis őrgébicset és a sordélyt. Ahogy az már évtizedek óta megszokott, az MME - Magyar Madártani Egyesület azért állít középpontba egy konkrét fajt minden esztendőben, hogy felhívja a figyelmet egy-egy aktuális problémára, azokat közelebb hozza az emberekhez. Így van ez 2021-ben is.

A magyar cigánycsuk-állomány ugyanis 1999 és 2019 közötti, tehát alig több mint 20 év alatt 54 százalékkal csökkent, ami napjainkban az MME becslései szerint 195-210 ezer párra tehető. A jelentős csökkenés hátterében a nagyüzemi mezőgazdaság által zajló élőhely-átalakítás, a gazos-bokros élőhelyek megszűnése, beszántása, továbbá a növényvédőszerek okozta rovartáplálék-hiány áll. Ez persze nem egyedi eset. Nemcsak a cigánycsuk sínylette meg az elmúlt évtizedeket, hosszan lehetne sorolni a fajokat, amelyek állománya zuhanóban van a fenntarthatóság és az ökológiai szemlélet hiánya miatt.

Az Agrofórum februárban induló új rovatában éppen erre szeretném felhívni a figyelmet, bemutatva olyan megoldásokat, gyakorlati módszereket, amelyek bizonyítják, hogy úgy is lehet – és megéri – gazdálkodni, hogy közben élőhelyet teremtünk, a környezetünkre is odafigyelünk.

Ezekre jó példák lehetnek az MME közleményében is felvillantott megoldási javaslatok:
„Annak érdekében, hogy ez a folyamat megállítható és megfordítható legyen, elsősorban a nagyüzemi mezőgazdaság keretein belül is alkalmazható, olyan természetkímélő gazdálkodási módszereket kell szélesebb körben alkalmazni és az Európai Unió agrártámogatási rendszerén belül finanszírozni, mint a szegélyélőhelyek meghagyása, és ezek területének növelése, a mezőgazdasági táblák szegélyének kezeletlenül hagyása, a gyepek és gazosok égetésének további tiltása.”

De ezekről bővebben a 2021-es évben induló ZÖLDÍTŐ rovatban!

A fotón látható egyeddel egyébként egy tavalyi forgatáson találkoztam Kecskemét határában.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rekordot döntött a madármérgezés

2021. szeptember 28. 03:58

Gyönyörű az őszi táj a Pest megyei Tura határában. Nagy erőkkel folynak a mezőgazdasági munkák, a rétek virágba borultak. A helyi ökoszisztémát azonban elképesztő mértékű kár érte az elmúlt hetekben.

Ritkább vendégek a madáretetőnél - I. rész

2025. február 23. 05:40

Vannak olyan fajok, amelyeknek megfigyelése az etetőnél csodaszámba megy. Ilyen vendégünk lehet a hósármány, a csonttollú, a süvöltő és a csíz is.

A költési időszak előtt elvégzett munkákkal segíthetünk tollas barátainknak

2019. február 19. 05:37

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra figyelmeztet, hogy a nem megfelelően végzett épületfelújítások, fa- és bokorkivágások, vezetékhálózat-oszlopkarbantartások súlyos természetvédelmi kárt okozhatnak, ezért arra kérik az érintetteket, hogy ezeket a munkákat még az áprilisban kezdődő költési időszak előtt végezzék el.

Minden út a biodiverzitás védelme felé vezet?

2021. április 5. 11:20

Csak remélni lehet, hogy alapvetően vitán felül áll a fenntarthatóság fokozásának, a biodiverzitás megőrzésének fontossága, amit legfeljebb a gazdasági kérdések homályosítanak el.