Nincs is szebb látvány, mint amikor a futórózsa vagy épp klematisz körbefutja a pergolát és ezernyi virággal vonzza a pillangókat és méhecskéket, ugye? A futtatórács és a dekoratív támrendszerek sokféle anyagból készíthető, ráadásul igen esztétikus megoldásokban is gondolkodhatunk.
Bambuszból készítve
A bambuszból készült futtatórácsok nagy előnye, hogy időtállóak, nehezen komposztálódnak, így évekig megfelelő támasza lehet növényeinkenk.
A bambuszból főleg sátorformákat lehet jól készíteni vagy klasszikus rácsszerkezetet. Másik nagy előnye, hogy viharálló, így a nagy szelekben sem törik el.
Masszívabb szerkezetek
Tömör fából is készíthetünk pergolát vagy olyan futtatórács-rendszert, mely alá akár be is lehet ülni. Szőlőnél az utóbbi években lett divatos ez a megoldás házikertekben, hogy a fürtök csak belógnak a fejünk felé, az árnyékot a levelek adják. Ehhez természetesen egy masszívabb vázszerkezetre van szükség, érdemes nem „tákolni” házilag, hanem rendesen megépíteni, a tartóoszlopokat bebetonozva.
Minél nagyobb lomb és hajtástömegű növényt szeretnénk felfuttatni valahova, annál jobban tervezést igényel maga a futtatórács szerkezete is. Gondoljunk csak bele mennyivel léhább lombozata van egy hajnalkának egy illatos lonchoz vagy futórózsához képest. A támrendszert mindig a növényhez választjuk és nem fordítva.
Geometriai formák
Ágakból, gallyakból és kötelekből számos térelemet el tudunk készíteni, szinte csak a képzelet szab határt. Ha rusztikus a kertünk, akkor ezek a kézzel készült elemek akár térdekorációként is szolgálhatnak.
Főleg, ha a feng sui vagy más keleti szemlélet szerint építjük kertünket, akkor a geometriai elemeknek funkciót betöltő szerepük is van, így ehhez mérten bátran alkothatunk a megszokottól eltérő formákat is.
Fűzfakerítés és futtatórács egyszerre
Ha tudunk szerezni fűzfa vesszőket, akkor nemcsak támrendszert építhetünk belőle, de akkor lombos bunkert is. A fűzfa leszúrva könnyen begyökeresedik, ha friss vesszőket használunk és pont ezt érdemes kihasználni. A házikedvencek elől térhatároló elemeket is készíthetünk belőle, idővel szépen bezöldül és csak sövénynyíróval vágni kell a friss hajtásokat. Egy időben nagy divat volt fűzvesszőkből kerítéseket építeni a veteményes köré is, de ugyanígy nagyobb elemeket is készíthetünk.
Szabályosan lécekből, házfalhoz rögzítve
A lécekből készült rácsszerkezet nagy előnye, hogy a házunk vagy más bútorunk színére is festhetőek. Ha például a házfalra rögzítjük a szabályosan lécből készült rácsozatot, akkor érdemes a vakolatba, falba rendesen illeszteni. Ne sajnáljuk az időt, hogy tiplivel rendesen odacsavarozzuk, mert a növények súly alatt könnyen kiszakadhat a falból, ami utána nagyobb problémákat is okozhat a házfalon. A modern stílusú kerttől egészen a vidéki hangulatúakig mindegyikben megállják a helyüket.
Az időtálló fém
A fém a legidőtállóbb, viszont itt is a rozsdásodás miatt le kellhet kezelni a felületüket. Főleg olyan növényeket futtassunk fém szerkezetre, ahol hosszú évekig megfelelő lesz a támrendszer, mert hozzátoldani a fém szerkezetekhez nehezebb vagy lehetetlen. Míg egy ra vázszerkezethez pár csavarral csak hozzárögzítünk újabb elemeket, a már készen vett fémek esetében erre aligha van lehetőség. A fém futtatórácsok a modern kertekbe is beleilleszthetők stilisztikailag.