Nagyon régóta mindig virágoztatok hagymás növényeket lakásban. Amikor már kezd hiányozni a kert, akkor előveszem a hagymásokat, és velük a tavaszi illatokat, nem mintha így hamarabb jönne a tavasz.
A tulipán az egyik legnépszerűbb virágunk, ráadásul nem is csak a hagymások között számít kedvencnek. De számos egyéb tavasszal díszítő növény nagy népszerűségnek örvend. Ilyen a jácint, a nárcisz, a krókusz, az írisz, a hóvirág, a tőzike, a gyöngyike, és sok más is.
A jácint virágoztatása viszont a legegyszerűbb mindegyik közül.
A hagymásokban sok minden közös, elsősorban, hogy a tavaszi virágzáshoz hideghatásra van szükségük, ezért már a tél előtt el kell ültetni őket. Ezt akár már augusztus végétől megtehetjük, egészen az első fagyokat megelőző 1-2 hétig, ami jellemzően október végét jelenti. De ezt lakásban hogyan tehetjük meg? Máris elmondom!
Hűtőszekrénybe vele!
Ha van pár jácinthagymánk, akkor vegyünk egy zacskónyi faforgácsot (kisállatboltokban kapható), nedvesítsük be, és töltsük be nejlonzacskóba! Ebbe tegyük bele a virághagymákat, és zárjuk le a zacskót, majd tegyük a hűtő zöldségtároló fiókjába! Így kapja meg a hideghatást.
Türelem és várakozás
Hetente nyissuk ki a zacskót és nézzük meg, hogy nem penészes-e a hagyma! Jó esetben minden rendben lesz.
A hagymán megjelennek alul a kis gyökerek, fent elkezd a virágrügy növekedni. Akkor vegyük csak ki a nejlonból és a hidegből, ha már rendes gyökereket látunk, és el lehet ültetni cserépbe! Illetve ideális esetben a virágbimbó is megjelenik a hagyma tetején.
Tehetjük virágföldbe, de hagymahajtató üvegbe is
Lehet kapni színes hagymahajtató üvegeket is, melyekbe csak vizet kell tenni és a hagyma gyökere belenő a vízbe. De el is ültethetjük kompozícióba más növényekkel összeültetve.
A hidegbe tétel után körülbelül két hónap múlva jelenik meg a virágbimbó, bújik ki a hagyma tetejénél, így ha pl. húsvétra szeretnénk hajtatni, akkor január végén érdemes már elkezdeni.
Kiemelt kép: Pixabay