15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Ház, táj blog

A koronavírus miatt fedezik fel újra a hajdinát az orosz vásárlók

Agrofórum Online

A koronavírusos időkben az orosz fogyasztók elkezdtek felhalmozni egy olyan terméket, amely a zaklatott történelmi időkben már sokszor átsegítette őket jó pár válságos időszakon: ez nem más, mint a hajdina.

Az oroszországi szupermarketekben is tombol a koronavírus miatt kialakult felvásárlási láz. Sokszor üresek azok a polcok, amelyeken amúgy a gabonafélék vagy különböző darák találhatóak. Igaz ez a hajdinára is, amelyből a legdrágább márkákat lehet még elvétve kapni Moszkvában a Thomson Reuters hírügynökség beszámolója szerint.

A hajdina, vagy pohánka egyéves, lágyszárú növény. A növénymagasság 30 centimétertől akár 120 centiméterig is terjedhet. A hajdina sokoldalúan hasznosítható gazdasági növény, jelentőségét leginkább a kivételesen kedvező táplálkozás-élettani és gyógyhatású jellemzői adják. Sokak szerint kiválóan alkalmas a gabonafélék, ezen belül a búzából készített termékek kiegészítésére, helyettesítésére. Hasznos összetevője a diétás étrendeknek is.

2014-ben is gyorsan hiánycikk lett a hajdina Oroszországban, amikor a várható rossz termésről érkeztek hírek, miközben a nyugati szankciók miatt zuhant a rubel árfolyama. A Szovjetunió összeomlásakor kialakult élelmiszerhiány idején is rendkívül népszerű lett a hajdina.

Oroszországból jelenleg 147 koronavírus-megbetegedést jelentettek, de halálos áldozat még nem volt. A megbetegedettek száma azonban az elmúlt napokban hirtelen emelkedett. A hivatalos szervek felhívták a figyelmet, hogy ne halmozzanak fel szükségtelenül élelmiszereket az emberek, de ennek ellenére látványos a felvásárlási láz.

„A hajdina ideális élelmiszer az olyan időkre, amikor élelmiszerhiány alakulhat ki” – mondta egy neve elhallgatását kérő 69 éves moszkvai nő a Thomson Reuters tudósítójának. Könnyen elkészíthető ételről van szó, vajjal, lenmagolajjal vagy tejjel is fogyasztható, illetve zöldség, hús, valamint hal mellé is ideális köret.

Oroszországban átlagosan 440 ezer tonna hajdinát fogyasztanak az emberek évente. A termelők szerint a tavalyi szezon jól sikerült, így nagy készletekkel rendelkezik az ország. Még a szovjet időkben alakult ki az a sztereotípia az emberekben, hogy válságos időkben sót, cukrot, gyufát, tésztát és hajdinát érdemes felhalmozni ahhoz, hogy a nehéz heteket, hónapokat könnyebben átvészeljék.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Áradások miatt drágult a kukorica és a szójabab

2024. június 25. 07:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában inkább csökkentek az árak a hétfői kereskedési napon a terménypiacokon.

Tíz százalékkal csökkenhet az őszi búza vetésterülete Oroszországban

2020. október 11. 04:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a pénteki záráskor, mint egy nappal korábban.

Az európai búza elsődleges célországa Marokkó lett

2023. március 26. 10:16

Abban az évben, amelyet a fő gabonaexportőr Ukrajna orosz inváziója jellemez, az EU nagy mennyiségben értékesített a július-júniusi exportkampány elején, mivel az importőrök alternatívákat kerestek a fekete-tengeri gabonára.

Moszkva aggódik az erős élelmiszer-export miatt

2021. május 15. 05:47

Oroszország áprilisban továbbra is exportált élelmiszereket, annak ellenére, hogy "jelentősen megemelték" az exportvámokat.