Ház, táj blog

A koronavírus miatt fedezik fel újra a hajdinát az orosz vásárlók

Agrofórum Online

A koronavírusos időkben az orosz fogyasztók elkezdtek felhalmozni egy olyan terméket, amely a zaklatott történelmi időkben már sokszor átsegítette őket jó pár válságos időszakon: ez nem más, mint a hajdina.

Az oroszországi szupermarketekben is tombol a koronavírus miatt kialakult felvásárlási láz. Sokszor üresek azok a polcok, amelyeken amúgy a gabonafélék vagy különböző darák találhatóak. Igaz ez a hajdinára is, amelyből a legdrágább márkákat lehet még elvétve kapni Moszkvában a Thomson Reuters hírügynökség beszámolója szerint.

A hajdina, vagy pohánka egyéves, lágyszárú növény. A növénymagasság 30 centimétertől akár 120 centiméterig is terjedhet. A hajdina sokoldalúan hasznosítható gazdasági növény, jelentőségét leginkább a kivételesen kedvező táplálkozás-élettani és gyógyhatású jellemzői adják. Sokak szerint kiválóan alkalmas a gabonafélék, ezen belül a búzából készített termékek kiegészítésére, helyettesítésére. Hasznos összetevője a diétás étrendeknek is.

2014-ben is gyorsan hiánycikk lett a hajdina Oroszországban, amikor a várható rossz termésről érkeztek hírek, miközben a nyugati szankciók miatt zuhant a rubel árfolyama. A Szovjetunió összeomlásakor kialakult élelmiszerhiány idején is rendkívül népszerű lett a hajdina.

Oroszországból jelenleg 147 koronavírus-megbetegedést jelentettek, de halálos áldozat még nem volt. A megbetegedettek száma azonban az elmúlt napokban hirtelen emelkedett. A hivatalos szervek felhívták a figyelmet, hogy ne halmozzanak fel szükségtelenül élelmiszereket az emberek, de ennek ellenére látványos a felvásárlási láz.

„A hajdina ideális élelmiszer az olyan időkre, amikor élelmiszerhiány alakulhat ki” – mondta egy neve elhallgatását kérő 69 éves moszkvai nő a Thomson Reuters tudósítójának. Könnyen elkészíthető ételről van szó, vajjal, lenmagolajjal vagy tejjel is fogyasztható, illetve zöldség, hús, valamint hal mellé is ideális köret.

Oroszországban átlagosan 440 ezer tonna hajdinát fogyasztanak az emberek évente. A termelők szerint a tavalyi szezon jól sikerült, így nagy készletekkel rendelkezik az ország. Még a szovjet időkben alakult ki az a sztereotípia az emberekben, hogy válságos időkben sót, cukrot, gyufát, tésztát és hajdinát érdemes felhalmozni ahhoz, hogy a nehéz heteket, hónapokat könnyebben átvészeljék.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Tizenhat éves mélypontra süllyedt a globális búzakínálat

2023. május 21. 05:37

Továbbra is nagy a bizonytalanság a globális búzatermelés és -kereskedelem körül, különösen a Fekete-tengeren, mivel a 2023-2024-es gabonatermés sorsa még korántsem rendeződött.

Ukrán ,,egyenleg" az őszről

2023. január 3. 10:42

Szeptember vége, és az egyrészről Ukrajna, Törökország valamint ENSZ, másrészről Oroszország, Törökország és az ENSZ közötti úgynevezett ,,gabonamegállapodás” kezdete között több mint két hónap telt el.

Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ pénteken tárgyal a gabonatermékekről

2023. május 5. 07:36

Törökország, Oroszország, Ukrajna és az ENSZ technikai személyzete pénteken találkozik, hogy megvitassák az ukrán gabona fekete-tengeri exportját lehetővé tevő megállapodást.

Oroszországnak kezdettől fogva az volt a terve, hogy a háború finanszírozása érdekében elrabolja az ukrán gabonát – állítja a jelentés

2023. november 28. 08:10

Úgy tűnik, nem „menet közben alakult ki” az ukrán gabona kifosztásának terve – legalábbis ezt állítja egy nemzetközi emberi jogi csoport, amely szerint Oroszországnak már az invázió kezdetekor az volt a célja, hogy 1 milliárd dollárnyi ukrán gabonát kaparintson meg magának – a háborús erőfeszítései finanszírozására.