Ház, táj blog

Adventi készülődés – asztali és ajtódíszek

Agrofórum Online

Minden évben szentelek időt egy kis alkotásra az adventi időszakban is. Az elkészült dísz- vagy használati tárgyak hol ajándékba, hol a család részére készülnek. De hogyan kezdjünk neki magunk egy ünnepi ajtódísz vagy asztali dísz elkészítéséhez?

Tökéletes recept természetesen nincs, mindenkinek mások az igényei: vannak, akik az aktuális divatot követik az ünnepi dekorációban, megint mások egy meghatározott színvilághoz ragaszkodnak (én az utóbbi csoportba tartozom). Érdemes mindenekelőtt egy kis környezettanulmányt folytatni: egy asztali dísz vagy ajtódísz akkor érvényesül a legjobban, ha illeszkedik az otthon színeihez, hangulatához, esetleg az anyagaihoz. Hová szeretnénk tenni az elkészült díszt? Milyen anyagokat érdemes választanunk hozzá? Milyen színeket használjunk?

De talán ne rohanjunk ennyire előre. Először inkább válasszuk ki a legmegfelelőbb helyet, időt és eszközöket az alkotáshoz!

A megfelelő hely az alkotásra

Kezdjünk el időben készülni rá!

Sokszor esünk abba a hibába – főleg ilyenkor, mikor egy négyfős család is egyszerre hatfelé indul meg –, hogy az utolsó pillanatra hagyjuk az alapanyag- és eszközbeszerzést. Próbáljunk meg egy kicsit előregondolkodni: válasszunk ki egy délelőttöt vagy délutánt és egy helyet, amikor és ahol van egy pár alkotásra szánt óránk, és előtte türelmesen, nyugodtan szerezzük be az alapanyagokat és a szükséges eszközöket! Ez utóbbiakat szorultabb helyzetben kölcsön is kérhetjük valakitől.

Ajtódísz és kicsi asztalidísz gyertyával

A legszükségesebb eszközök a következők lehetnek: olló, metszőolló, újságpapír vagy egyéb alátétnek megfelelő anyag, esetleg drót, csípőfogó. Helyszínnek válasszunk egy olyan ideiglenes „alkotósarkot”, ahol kényelmesen elférünk, a mozgásunkat – legalábbis a kezünkét – nem korlátozza semmilyen berendezési tárgy, elérhető távolságban van konnektor, és van elég pakolóhelyünk. Az időpontot úgy válasszuk meg, hogy hagyjunk magunknak tisztán 1-2 órát az alkotásra. Úgyis mindig akkor lendülünk bele, amikor már lassan letelik az erre szánható idő, de a kellemes alkotói tevékenységhez, az igényes munkához és az utólagos elégedettség-érzéshez legalább ennyi időre szükségünk van.

Söröskupakos ajtódísz

Mit szeretnénk pontosan elkészíteni?

Ehhez a részhez van szükség a legtöbb abból az említett utánajárásból, amiből az otthoni környezet feltérképezésére is szánnunk kell időt. Számtalan helyről meríthetünk ötletet, és tegyük is meg bátran, elvégre a legtöbbünk nem képzett virágkötő vagy dekoratőr, nem várhatjuk el alapvetően magunktól, hogy ismerjük az összes anyagot, színt, termést, kombinációs lehetőséget stb. Nézzünk szét alkotóműhelyek, hobbiboltok, virágüzletek kirakataiban, az internetre feltöltött képek között vagy barátainknál, rokonainknál! Így alakíthatjuk ki legkönnyebben a mi elképzelésünket, és teremthetjük meg rövid időn belül a saját ízlésvilágunkat is!

Asztali díszek gyertyával

Felderítő utunk során bátran ismerkedjünk a lehetőségekkel: új anyagokkal, a szín- és alakválasztékkal, és mindezt próbáljuk meg beilleszteni az otthoni miliőbe. Mint már említettem, én személy szerint színvilághoz ragaszkodom, nem szigorúan az éppen aktuális divathoz, és ezt igyekszem beilleszteni annak az otthonnak a hangulatába, ahova szánom a művet. Ez alatt azt értem, hogy ha például tudom, mi a barátnőm vagy nagymamám kedvenc színe, és ez esetleg meglátszik a lakásán is, akkor ahhoz igazítom a színeket és anyagokat. Ha saját otthonomba tervezek készíteni valamit, kicsit könnyebb dolgom van, hiszen jobban ismerem az ünnepi terítéket egy asztali dísz esetében, vagy tapasztalatból tudom, milyen kinti ajtódíszt éri meg készíteni a bejárati ajtóra: milyen huzatos a bejárat környéke, mekkora dísz mutat jól az ajtón stb.

Ajtódísz

Sok múlik az igényes alapanyagokon

Az alapanyagokat tekintve mindenki szabadon dönt arról, mi mellett és mi alapján teszi le végül a voksot, de annyiban remélem, a segítségére tudok lenni a Kedves Olvasónak, hogy az én tapasztalataim alapján mit és hol érdemes beszerezni.

A nem természetes alapanyagokkal (pl. gömbök, feliratok, kerámia- vagy fa figurák, műfenyő-girland, gyertya, szalagok) könnyű dolgunk van, hiszen ugyanúgy találunk kedvünkre valót egy nagyobb áruházláncban, mint egy hobbiboltban vagy piacon. Én idén mindhárom helyen bukkantam kincsekre: az aranygömböket nagyobb áruházláncban, a kosarakat, kerámiafigurákat és feliratokat a budapesti virágpiacon, hungarocell kopogtatóalapot, szép gyertyákat és kisebb alkotóelemeket hobbiboltban találtam.

Bohókás asztali dísz

A természetes alapanyagokat (p. termések, vesszőkoszorúk, fenyőágak) beszerezhetjük egyenesen a természettől, de hogy ne okozzunk sem magunknak, sem másoknak kellemetlenséget az átmeneti gyűjtögető életmódunkkal, szét is nézhetünk, hol bukkanhatunk szép természetes kiegészítőkre. Én idén nagyon hálás voltam drága testvéremnek, akit még december elején elkísértem a budapesti virágpiacra: abban a varázslatos földi paradicsomban faltól falig, padlótól a plafonig roskadoztak a polcok a különlegesebbnél különlegesebb termésektől, kiegészítőktől, kosaraktól, koszorúalapoktól, de még szalagoktól, gyertyáktól, egyéb ajándékötletektől is. Én idén ott tudtam megvásárolni a legtöbb és legszükségesebb holmikat, és a képeken látható művek készültek el belőle.

A díszek alapjául szolgáló tárgyak lehetnek már nem használt kenyereskosarak, régi díszek hajdani tartói, faszeletek, koszorú- és kopogtatóalapok is. Ezekből barkácsáruházakban, kertészetekben, hobbiboltokban nagy választékot találunk.

Mennyi mindent ki lehet hozni egy faszeletből…

Ahogy járjuk a boltokat, csarnokokat, piacot, lassan kirajzolódhat előttünk, mit szeretnénk készíteni és azt kinek szánjuk. Miután megvásároltuk az alapanyagokat, készen állnak az eszközök, és eljött a nagy nap, ragadjuk meg az ollót és ragasztót, és kezdjünk neki!

Tippek az örömteli alkotáshoz

Ha nem szeretnénk egyedül készíteni a díszeket, vonjuk be családtagjainkat, barátainkat is a buliba! Még azok is, akik azt hajtogatják, hogy nincs kedvük vagy kreativitásuk ehhez, ők is csatlakozni fognak a jó mókához.

Falapos asztali dísz felirattal és három gyertyával

Ha kicsit bizonytalanok vagyunk, hogy pontosan hogy állítsuk össze a kompozíciót, először csak ragasztás nélkül tegyük egymás mellé a díszeket! Figyeljünk a mértékre! Ne akarjunk minden figurát, gömböt, termést egy díszre rázsúfolni, mert összegabalyodik benne a szemünk. Mindig a legnagyobb díszt helyezzük el, utána jöhetnek a kisebbek, amiknek a helyével könnyebb sakkozni. Ha gyertyát is szántunk a kompozícióba, először annak a helyét határozzuk meg, és ahhoz igazítsuk a többi díszt!

Nagyobb méretű asztali dísz

Ha ragasztópisztollyal, éles tárgyakkal dolgozunk, ne hagyjuk, hogy munkánk közben valami tartósan elterelje a figyelmünket, mert nem csak a készülő műben tehetünk kárt. Munkánkhoz türelmesek legyünk, álljunk hozzá bizalommal és szeretettel! Mindig tartsuk szem előtt: nagyon kevés dolgot nem lehet kijavítani!

Régi kosár újragondolva

Ezúton kívánok minden kedves és kitartó Olvasónak varázslatos, békés, boldog ünnepeket és sikerekben gazdag új esztendőt!

 

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Hagymás dísznövények vásárlása és ültetése

2019. október 29. 04:36

Hol és mikor érdemes beszereznünk a hagymás dísznövények hagymáit? Mire figyeljünk a hagymák vásárlásakor? Milyen mélyre helyezzük a földbe az egyes fajok esetében a hagymákat?

Tennivalók a ház körül az év első két hónapjában

2019. január 16. 05:36

Nincs is szebb és megnyugtatóbb annál, mint amikor az évszakok a rájuk jellemző pompájukban tündökölnek. Télen – bár sokan több kivetnivalót találnak ebben az évszakban, mint szépséget – nincs gyönyörűbb látvány a fehér dunna alatt alvó tájnál és kertnél. Mégsem dőlhetünk hátra teljesen, hiszen akad munka télen is bőven.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Január és február

2023. február 14. 05:37

Bár a téli hónapokban kisebb a kínálat a szezonális vitaminbombákból, mégis kis odafigyeléssel változatossá tehetjük velük az étkezésünket. Lássuk, hogy januárban és februárban milyen zöldség- és gyümölcsfajok vannak a listán!

Mindent a hóvirágról

2019. február 23. 05:36

Én még ahhoz a szerencsés generációhoz tartozom, akiket gyerekkorunkban a szüleink jól felöltözve bepakoltak a kocsiba, elfurikáztunk az erdőszélre, és egy hatalmas kirándulás alkalmával szép kis csokor hóvirágot vihettünk haza emlékbe. Kisiskolás korom óta a hóvirágot tartom az egyik legbájosabb és legkülönlegesebb növénynek, róla szól ez az összefoglaló.