30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Ház, táj blog

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

Agrofórum Online

Akár a madárodúba, akár a cserjék, fák ágvilláiba, vagy éppenséggel a földre készítenek fészket a fiókaneveléshez a kertünkben lakó madarak, nagy segítséget jelent a számukra, ha biztosítani tudunk némi természetes alapanyagot ehhez.

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük – később aztán a fiókák etetése miatt nem fog maradni erre semmi esély -, sőt a kis termetű fajok fokozottan kiszolgáltatottak a ragadozóknak is (macskáknak, ragadozó madaraknak).

Az első számú probléma, hogy az épített környezet egyre kevesebb alapanyagot szolgáltat a fészeképítéshez (továbbolvasva ki fog derülni, miért), éppen ezért a madarak, ahol csak tudnak, próbálnak egyszerűsíteni az „építkezésen”, és a lehető legközelebbről szerzik be az elérhető alapanyagokat, vagy keresnek „helyettesítő” fészeknek valót.

Milyen anyagokra van szükségük a madaraknak a fészekhez?

Alapvetően minden, a kertünkben lakó és fészket készítő madárnak kétféle anyagra van szüksége az építéshez:

  • a fészek külső vázát alkotó és a fészek stabilitását adó anyagokra (pl.: gallyak, ágdarabkák);
  • „szigetelő” anyagokra, amelyekkel kibélelik a fészket (moha, zuzmó, állati szőr, gyapjú, tollak).

Innentől a fészkek kialakításának rendkívül változatos módjait figyelhetjük meg a különböző fajoknál, amire most külön nem térünk ki. Amit viszont még érdemes tudni, hogy a téli etetéskor megfigyelt „lakóközösségünktől” hol számíthatunk társbérlőkre a kertben:

Fészek helyeMadárfajok
(Mesterséges) odúban fészkelőkSzéncinege, kékcinege, barátcinege, fenyvescinege, csuszka, mezei veréb, házi rozsdafarkú, seregély
Saját készítésű odúban fészkelőkNagy fakopáncs, közép fakopáncs, balkáni fakopáncs, kis fakopáncs
Fák koronájában fészkelőkSárgarigó, csicsörke, balkáni gerle, erdei pinty, tengelic, őszapó
Bokorban fészkelőkZöldike, kenderike, énekes rigó, fekete rigó
Épületek repedéseiben, farakásokban, kőrakásokban fészkelőkHázi rozsdafarkú, kerti rozsdafarkú, barázdabillegető
Eresz alatt fészkelőMolnárfecske
Nyitott épületekben, istállókban fészkelőFüstifecske

Ami nagyon hiányzik

A kistestű énekesmadarak számára az egyik legfontosabb, de a településeken egyre kevésbé hozzáférhető „szigetelő” anyag az állati szőr, amit hajdanán az istállók környékén (akár a lovak, tehenek és szamarak testére szállva) gond nélkül össze tudtak szedni.

Ennek hiányában a kutyatartó madárbarátok tudnak sokat segíteni a madarak fészekrakásában úgy, hogy a rendszeres kutyabunda-ápolást követően ősztől tavaszig összegyűjtik és tavasszal több helyre, nagyobb mennyiségben kihelyezik a puha szőrt.

Szükség van a fészek stabilitását és szigetelését biztosító anyagokra is
Szükség van a fészek stabilitását és szigetelését biztosító anyagokra is

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai arra hívják fel ezzel kapcsolatban a figyelmet, hogy csak olyan kutya- és macskaszőrt használjunk, mely nem tartalmaz „cseppentős” bolhairtó hatóanyagot, mert az ilyen szőr a fészekanyagba építve, és ott a tojásokkal, fiókákkal és a kotló madarakkal érintkezve mérgezéssel járhat, ami legrosszabb esetben a kotló madárszülő és a fiókák pusztulását is okozhatja.

Helyettesítő anyagok keresése

Sajnos a helyettesítő anyagok sok esetben nemhogy nem felelnek meg a fészeképítéshez, de egyenesen kárt is tudnak tenni a fiókák vagy a szülők testi épségében is. Megfigyelték például, hogy a horgásztavak közelében a tengelicek és a zöldikék eldobált horgászzsinórt is felhasználnak a fészkek béléséhez, ami azért veszélyes, mert a madarakra tekeredve fulladást okozhatnak, vagy a lábak, szárnyak sérülése is súlyos következményt jelent.

Ugyanez a probléma a házikertekben használt műanyag kötözőzsinegekkel vagy éppen az uborkaháló leszakadt foszlányaival is. Ha mással nem is, azzal rengeteget tudunk tenni a madarak biztonságáért, hogy ezeket az anyagokat nem hagyjuk a kertben „elveszni”.

Bármilyen meglepően hangozzék is, a toll fészekanyagot (is) használó kis énekesek egyik legnagyobb − bár akaratlan − segítője fő ellenségük, a településeken is általánosan elterjedt karvaly, melynek etetők közelében különösen gyakori zsákmánytépőhelyein rengeteg toll marad vissza.

A megfelelő alapanyagokból, gondosan elkészített fészekben ideális helyen vannak a tojások
A megfelelő alapanyagokból, gondosan elkészített fészekben ideális helyen vannak a tojások

Kihelyezhető fészekanyagok

Fészeképítő-anyagnak bátran kihelyezhetünk:

  • száraz füvet,
  • szalmát,
  • háztájon élő állataink bolhairtó-mentes szőrét,
  • fodrász ismerőstől beszerezhető hajat,
  • madártollat.

A másik nagy kérdés a fészekalapanyag kihelyezésénél a mit mellett a hogyan és a hova.

Fészekanyag az etető közelében

Mivel a március végéig működtethető etetők a madarak leglátogatottabb kora tavaszi közösségi terei, ezért ide érdemes lehet kihelyezni fészeképítéshez alkalmas természetes anyagokat: száraz növényi szálakból, mohából, kutyaszőrből, hajból (ha nincs saját „termés”, kérhetünk a közeli fodrásztól is) és tollak keverékéből álló csomókat.

A fiókák és a szülők biztonságát is segíthetjük
A fiókák és a szülők biztonságát is segíthetjük

Fészekanyag a fákon, bokrokon

Elsősorban a kutyaszőrt vagy hajat vékony, lágy dróttal a fák vagy bokrok külső ágaira, jól látható helyre felkötözhetjük. Ez a fák lombkoronájában vagy odvakban fészkelő madaraknak jelent nagy segítséget.

Az ágakra drótozással egyetlen probléma van, hogy a feszes, merev hurokban a növényi szálak és a szőr gyorsan fellazul és az egész kihullhat, amint a madarak újabb és újabb adagokat húznak ki ebből. Ezért a drótozás mellett vagy helyett érdemes felhasználnunk néhány kiürült cinkegolyó, vagy a fémszerkezetű etetők adta lehetőséget: miután elfogytak belőlük az eleségek, nincs más dolgunk, mint a hálót megtömni a szőrrel, száraz fűvel vagy hajjal.

Mit ne tegyünk ki?

Biztonsági okokból ne tegyük ki a következő anyagokat:

  • műszálas anyagokat (bálakötöző zsineget),
  • zsinórt,
  • vattát,
  • kb. 20 cm-nél hosszabb szőr- vagy hajszálat.

Ezekkel az anyagokkal az a probléma, hogy szállításkor vagy a fészekbe építve a madarak lábára csavarodva pusztulásukat okozhatják.

Ezek az erőfeszítéseink ugyanúgy nem lesznek hiábavalók, mint a téli etetés vagy a nyári itatóhely biztosítása sem. Nemcsak a fészekanyagot gyűjtő állatokat figyelhetjük majd meg, de odúellenőrzéskor látni fogjuk a fészkekbe építve azokat az anyagokat, amiket mi tettünk ki a számukra.

Ha mélyebben szeretnénk elmerülni a témában, ajánlom szeretettel a kertünkbe látogató madarak cikksorozatot, és a madárbarát kert kora tavaszi teendőit is átvehetjük.

Kapcsolódó cikkek:

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Milyen állatok húzódhatnak meg télen a kertünkben?

2024. január 27. 12:10

Újdonsült kerttulajdonosként szeretnék érdeklődni arról, hogy milyen állatok megjelenésére számíthatok télen a kertemben? Kertvárosi részen lakunk, szép nagy telken.

Kerti kalendárium - tennivalók az év utolsó hónapjában

2019. december 2. 04:37

Egy gazdag, sokrétű kert gondozója decemberben sem pihenhet. Számos teendő sorakozik még a feladatlistánkon, amit még idén tető alá kell hozni. Vegyük sorra, milyen „négyfalközti” és milyen kerti munkák várnak még ránk az ünnepek előtt.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A csuszka és a fakusz

2022. január 25. 04:36

Milyen madarakat láthatunk fakopáncs módjára iszkolni a fatörzseken, és rendkívüli ügyességgel keresni a fákon a táplálékot? Ismerkedjünk meg az etetők ritkán látott, de örömmel fogadott vendégeivel, a csuszkával és a fakusz-fajokkal!

Jelentős fejlesztésekkel készül a Budakeszi Vadaspark az újranyitásra

2021. március 18. 07:36

„Az erdő kapujaként” a Budakeszi Vadaspark küldetése, hogy kicsiknek és nagyoknak interaktív módon, testközelből, játékos formában mutassa be a Kárpát-medence őshonos élővilágát.