Ház, táj blog

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

Agrofórum Online

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület TermészetLesen adatgyűjtő programsorozatát folyamatosan bővíti, ennek köszönhetően már öt különböző akcióban szolgáltathatunk információkat a környezetünkben élő állatfajokról az év folyamán:

  • Téli madárles: parkokban, udvarokban, közösségi helyeken kihelyezett madáretetők téli szárnyas vendégeinek a megfigyelése.
  • Gólyales: 2005-ben indult adatgyűjtés, amely a hazánkban fészkelő fehér gólyák fészkeit és költését megfigyelők legfontosabb adatforrása lett.
  • Fecskeles: a 2010-ben indult Fecskefigyelő program új verziója, amely a korábban jelentett fecskefészkek és fotók frissítésével, valamint új fészek rögzítésével is segíti a hazánkban élő fecskék folyamatos megfigyelését.
  • Totem: ennek a programnak a keretein belül 2017 óta bejelentést lehet tenni elhullott vadon élő gerinces állatok tetemeiről, amely nemcsak az Egyesület, de számos fajmegőrzési program tevékenységéhez is fontos információval szolgálhat.
  • Tavaszi természetles: jelenleg futó program, amelynek célja a környezetünkben élő madarak, kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök megfigyelése és rögzítése.

Számít, ha velünk számolsz!

Ez a mottója a programnak, amely továbbra is két felületet biztosít a megfigyelési adatok rögzítéséhez:

  • Az Egyesület adatgyűjtő felülete: termeszetlesen.mme.hu.
  • Az Egyesület által működtetett mobil applikáció, a Turdus, amely letölthető iOS és Android rendszert használó telefonokra és tabletekre is.
Természetlesen

Egyre több közösségi tudomány szemléletű program

Az Egyesület munkásságát az ilyen megfigyelési programokkal széleskörűen támogatjuk. Az ilyen jellegű szemléletet és gyakorlatot közösségi tudománynak nevezzük.

A közösségi tudomány (angolul citizen science) lényege, hogy a társadalom laikus tagjait aktívan bevonja a szervező vagy kutatásvezető egy tudományos munkába (pl.: kutatáshoz kapcsolódó önkéntes adatgyűjtés, megfigyelési program), ezáltal több adat és hasznos információ fog a szakemberek rendelkezésére állni, jelen esetben hazánk állatainak védelmére irányuló akciók megszervezésében.

Hüllők, kétéltűek, madarak és lepkék is játszanak most!
Hüllők, kétéltűek, madarak és lepkék is játszanak most!

Hol gyűjtsem az adatokat?

A mi feladatunk, hogy a lakókörnyezetünkben (kertünkben, parkokban, a település utcáin sétálva vagy a közeli túraösvényeken kirándulva) a felbukkanó madarakat, gyakoribb kétéltűeket, hüllőket, lepkéket és emlősöket megfigyeljük, majd a megfigyeléseinket beküldjük, hogy fel tudják dolgozni. Erre egészen június 30-ig van lehetőségünk.

Újdonság az eddigiekhez képest

A Tavaszi természetlesben résztvevők a program során a nap folyamán bármikor tölthetnek fel adatot. Ettől a Téli madárles abban tért még el, hogy egy 30 perces megfigyelési időszak állt rendelkezésre naponta. A programfejlesztőknek köszönhetően most akkor rögzítjük az új állat felbukkanását, amikor szeretnénk.

A Tavaszi természetles program logója - forrás-MME
A Tavaszi természetles program logója – forrás: MME

Az adatbeküldő felületen a tavaszi időszak miatt a madarak esetén lehetőség lesz viselkedési adatokat is feltölteni, tehát ha egy adott madárfaj párba áll, fészket épít, fiókát etet stb., de azt is feljegyezhetjük, ha elpusztult madarat találunk.

Ami bevált, az maradt

A Téli madárleshez hasonlóan a leggyakoribb fajok határozását egy, a mobiltelefonos applikáción belüli mini határozó is segíti, ami az egyes fajok kártyájára való dupla koppintással hívható elő.

A tavaszi akció mellett aktív program lesz még a Gólyales és a Fecskeles is.

Elérhető eredmények

Az akciók eredményeiről az Egyesület minden esetben tájékoztatást ad. A legutóbbi madárszámlálási időszak összefoglalója is elérhető már a weboldalon.

A cikk borítóképének forrása: MME

Kapcsolódó cikkek:

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Robotcsősz figyeli a szőlőültetvényt

2020. december 27. 09:38

A robot a szőlőskert sorain halad az adatok begyűjtése közben.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (III. rész)

2020. június 13. 04:36

Korábbi cikkeinkben tájékoztatást adtunk a gabonanövények, a rizs betakarításának gépesítési törekvéseiről. A főbb növények közül most a gyapot gépesített betakarításáról számolunk be.

Indul a KSH mezőgazdasági adatgyűjtésének összeírói szakasza

2023. június 20. 07:34

Összeírói szakasszal folytatódik hazánk második legnagyobb mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása, az Agrárium 2023, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2023. június 1. és július 15. között hajt végre.

Mezőgazdasági összeírást végez a KSH

2023. május 8. 17:24

Az adatgyűjtés célja, hogy nyomon kövesse a mezőgazdaság szerkezetében bekövetkezett változásokat, illetve pontos és hiteles adatokkal szolgáljon a hazai gazdaságirányítás, az EU és a gazdálkodók számára.