Ház, táj blog

Krízis: kapacitáshiány és drágulás a műtrágyapiacon

Agrofórum Online

Őszre nem lesz elég műtrágya, az elérhető készlet pedig jelentősen megdrágul – véli Dávid Tamás, a Keleti Agrár Kft. ügyvezetője. A szakember szerint az európai gyárak félgőzzel üzemelnek vagy leállnak, az orosz, afrikai, amerikai gyártók pedig örülnek, ha a saját térségüket el tudják majd látni.

Jelentős krízist hozhat a műtrágyapiacon a koronavírus, illetve a globális járvány nyomában elrendelt számos intézkedés – véli a műtrágyaforgalmazó Keleti Agrár Kft. ügyvezetője. Dávid Tamás elmondta: a jelenlegi helyzetben az európai műtrágyagyártók csökkentik, esetleg teljesen leállítják a termelésüket, az Európán kívüli gyártók pedig elsősorban a belső piacaikra koncentrálnak. Utóbbi igaz Oroszország és Afrika egyes országai, például Marokkó esetében, de ugyanez a helyzet az amerikai kontinensen is.

A Keleti Agrár Kft. ügyvezetője hozzátette: „úgy ítéljük meg, hogy az Európán belüli kapacitáscsökkenés, és a más kontinenseken is bekövetkező szűkösség miatt nyárra és őszre súlyos műtrágyahiány léphet fel. Mire tehát az őszi vetések előtti műtrágyázás esedékes lenne – például az őszi káposztarepce vagy a kalászos gabonák esetében – sok esetben hiánycikk lehet majd a műtrágya, a meglévő készletek pedig egészen biztosan jelentősen drágulni fognak. Ez már a jövő évi terméseredményekre is kihatással lehet szerte Európában.

Dávid Tamás elmondta: mindezek miatt már most érzékelhető, hogy a tudatosan tervező gazdák az egyre mélyülő krízis miatt igyekeznek mielőbb lekötni az őszi műtrágyát, mielőtt hiány lépne fel, és az árak komolyan emelkednének.

Mindeközben a tavaszi műtrágyázás időszaka is tart. A magyarországi helyzettel kapcsolatban elmondta: a Keleti Agrár raktárkészletei most is elegendőek a kereslet kielégítésére, ráadásul Oroszországból további szállítmányok érkeznek még. Ezeket egyelőre gond nélkül tudják teríteni Magyarország minden részére. Az ügyvezető kiemelte: a műtrágya leszállításánál szigorú biztonsági előírásokat vezettek be, közvetlen kontaktus nélkül, szájmaszk és fertőtlenítőszer alkalmazásával viszik ki a gazdáknak a megrendelt árut.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Milyen műtrágyát érdemes kijuttatni ősszel a gyümölcsfákra?

2019. november 12. 05:36

T. Zoltán kérdése: Milyen műtrágyát érdemes kijuttatnom ősszel a kertemben található gyümölcsfák számára?

Hogyan juttassam ki a nitrogénműtrágyát, és melyik műtrágyát válasszam?

2025. január 17. 16:10

Legkésőbb januárban meg kell tervezni az őszi vetések nitrogén-fejtrágyázását, hiszen közeleg az az időszak, amikor a búza és a repce ismét fejlődésnek indul, és akkor bizony nem szabad késlekedni.

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag-utánpótlással!

2023. március 31. 07:36

A kukorica tavaszi vetésű növény, ezért vegetációs időszakának jelentős része nyárra esik.

Gáz van, babám!

2021. október 8. 05:36

Bródy János dalának címe éppen ide illik. Az elszálló gázárak egy jó nagy lapáttal tettek rá az amúgy is emelkedő termelési költségekre. Szóval mindannyian nagy bajba kerültünk. Ilyenkor a rövid távú profitmaximalizálás és a hosszú távú fenntarthatósági érdekek kellene, hogy a termelői fejekben megküzdjenek, remélhetőleg utóbbiak győzelmével. A helyzet azonban ennél sokkal bonyolultabb, hiszen a terményárak oldalán sem láttunk még ilyen zavaros piacot.