Ház, táj blog

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

Agrofórum Online

A fészekből vagy madárodúból kiesett fiókák látványa nem ritka, kirándulások és otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

A hazánkban fészkelő madárfajok esetében áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Ezekben a hónapokban nagy eséllyel találkozhatunk egy-egy séta vagy kerti munka alkalmával fiatal madarakkal, vagy árvának látszó fiókával. A családunk is testközelből figyelheti minden évben az odúinkban költő rozsdafarkúpár fészekaljainak fejlődését, és felmerült bennünk is a kérdés: ha beteg, elesettnek tűnő, vagy már majdnem kifejlett fiókával találkozunk az odú közelében, szükséges-e beavatkoznunk, és ha igen, hogyan segíthetünk?

Az MME szakembereinek összeállításából kiderül, hogy milyen esetekben szükséges a segítségünk a madárfióka megmentéséhez.

Amikor szükséges a segítségünk

Az alábbi esetekben a segítségünkkel megmenthetjük a kertben talált fióka életét:

  • Sérült, vérző fiókát találtunk: értesítsük a területileg illetékes nemzeti park munkatársait, a természetvédelmi egyesület, a helyi állatkert, vagy vadaspark kollégáit, ők fogják tudni szakszerűen ellátni a madarat. Addig ne mozgassuk a fiókát, amíg nem kaptunk utasításokat a szakembertől!
  • Csupasz fiókát találtunk: ha látjuk a közelben a fészket/madárodút, akkor nyugodtan tegyük vissza a fiókát. Óvatosan és finoman fogjuk meg a kicsit, ha lehet, zsebkendővel vagy kesztyűben – bár szerencsére a madárszülők nem érzik meg a fiókán az emberek idegen szagát, ami miatt nem nevelnék tovább, mégis így a legbiztonságosabb!

Csupasz fiókát nyugodtan helyezzünk vissza a fészekbe vagy a madárodúba
Csupasz fiókát nyugodtan helyezzünk vissza a fészekbe vagy a madárodúba
  • Tokos fiókát találtunk: így nevezi a szakma azt a fiókát, amely a fejlődésének egy korai szakaszában jár, vagyis még nem teljesen fejlett, a testét még tollak nem, csak pihék borítják, fejük nagy, szárnyuk kicsi. Előfordulhat, hogy kiesik a fészekből a testvéreivel történő mocorgások, helyezkedések következtében. Ezt a fiókát helyezzük biztonságos helyre (pl. egy kosárban akasszuk fel egy fa ágára), hogy a szülők gyorsan meg tudják találni, és továbbnevelni!
  • Közvetlen veszélyben lévő tollas fióka: egy tollas fióka nagy eséllyel már a szárnyait próbálgatja, és hamarosan kész lesz az önálló életre. Azonban, ha a kertben a háziállatok vagy járművek miatt közvetlen veszélyben van, akkor tereljük óvatosan és türelmesen biztonságos helyre (pl. cserjék ágai közé)!
Tokos és csupasz fiókák esetében szükségessé válhat a segítség
Tokos és csupasz fiókák esetében szükségessé válhat a segítség

Ezzel még nem végeztünk

A fészkébe visszahelyezett, vagy biztonságos helyen lévő fiókát tartsuk még szemmel a következő 1-2 órában (gyerekekkel is szuper és tanulságos program)! Ha a szülőket látjuk a közelben tüsténkedni, és továbbra is etetik, segítik a fiókát, akkor nyertünk, sikerült támogatnunk a kis fiókát, hogy sikerrel elérje a felnőttkort!

Abban az esetben, ha a fióka szülei 2 órán belül nem kezdik el őt etetni, akkor telefonon kérjünk segítséget bármelyik fent említett szervezet munkatársától!

Amikor ne segítsünk!

Előfordulhat, hogy félreértjük a helyzetet, és az egyedül gubbasztó vagy ugrabugráló tollcsomóban egy gyámoltalan, segítségre szoruló fiatal madarat vélünk látni. Az alábbi esetben viszont úgy segítünk, ha nem avatkozunk közbe:

Ha láthatóan egészséges a fióka, vagyis a teljes testén tollakkal fedett, jól szaladó, a szárnyával erőteljesen verdeső, élénken menekülő és fel-felrepülő, nem bágyadt, és láthatóan nincs legyengülve, sérülés és betegség nem látszik rajta. Ilyenkor ez egy természetes állapot, a szülők még figyelnek rá és segítik szükség esetén.

A madárfiókák ritkán esnek ki véletlenül a fészekből
A madárfiókák ritkán esnek ki véletlenül a fészekből

A bajba jutott felnőtt madártól se forduljunk el!

Ugyan a cikk a fiókákkal kapcsolatos teendőkre lett kiélezve, mégis, ha kifejlett, sérült madár keresztezi az utunkat, számára is hívjunk bátran segítséget!

Ha egy kifejlett madár a közeledésünkre nem repül el, nagy eséllyel megsérült. Ebben az esetben amennyire csak lehetséges, vizsgáljuk meg a madarat, és értesítsük a fent felsorolt szervezetek egyikét, és kérjük ki a kollégák tanácsát!

Nagyon fontos tudnunk, és ezt az MME is kiemelte, hogy „nem akkor vagyunk felelős madárvédők, ha a természeti törvények ellen dolgozva bármi áron meg akarunk menteni minden egyes madarat, fészekaljat és fiókát! Erre csak a végveszélyben levő fajok esetében van szükség.”

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Gólyafészket látott? Küldje el az MME-nek az adatokat!

2024. július 4. 10:10

A Magyar Madártani Egyesület a fehér gólyák országos elterjedtségét méri fel, ebben kéri a lakosság – és az Ön – segítségét.

A madárbarát kert kora tavaszi teendői

2024. március 9. 05:40

Kellően megelőzte az időjárás a naptári tavaszt, ehhez mérten a kertben élő vagy kertet látogató madarak is sokkal aktívabbak. Elképesztő ricsaj fogadhat minket reggelenként, de mit tehetünk most a népes kis csapatért?

A költési időszak előtt elvégzett munkákkal segíthetünk tollas barátainknak

2019. február 19. 05:37

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra figyelmeztet, hogy a nem megfelelően végzett épületfelújítások, fa- és bokorkivágások, vezetékhálózat-oszlopkarbantartások súlyos természetvédelmi kárt okozhatnak, ezért arra kérik az érintetteket, hogy ezeket a munkákat még az áprilisban kezdődő költési időszak előtt végezzék el.

Mi is a gond a dolmányos varjakkal?

2020. május 28. 04:36

Az evolúciót a változások okozzák, egy városban pedig nagyon gyorsan történnek változások. A különböző hatásokra a növények, állatok belső és külső tulajdonságaikban egyaránt változhatnak, így napjainkban az evolúciós kutatások forró pontjai a városok, metropoliszok.