Ház, táj blog

Szent Mihály hava

Agrofórum Online

Lassan fáradni látszik a Nyár és éjszakánként már köd üli meg a völgyeket. Ránk köszöntött az "emberek" hónapjai közül az első: szeptember, régi magyar nevén Szent Mihály hava. A hónap végén van Mihály nap, vélhetően erről kapta a nevét. Szent Mihály a temetők védőszentje, és ez óhatatlanul eszünkbe juttatja az elmúlást, mint ahogy a közelgő Ősz is ezt teszi.

Szent-Mihály hava még a betakarítás, de már a készülődés ideje is.

A gazda még a napraforgó termésével, tárolásával, értékesítésével foglalkozik, a burgonyával kínlódik és a cukorrépával – ahol még van – bajlódik. Készül a kukorica betakarítására, sőt lehet, hogy ahol az idő kedvezően rásegített a korai fajták elhelyezésének gondjai okoznak álmatlan éjszakákat, de közben már a jövő is foglalkoztatja. A repcét elvetette, vagy a hónap elején még éppen veti, és talajt készít az őszi gabonáknak. A gondok barázdái kiülnek a homlokára, mert a kérdőjelek egyre sokasodnak: Mi lesz a kukoricával? Mennyi gabonát vessen? Mikor jut a pénzéhez? És mennyi lesz az, amihez hozzájut? A bizonytalanság azért egyfajta bizonyossággal – biztonsággal mégis csak párosul, vagyis számíthat a földalapú támogatásra, illetve, ha felajánlotta és elfogadták, akkor az intervenciós átvételi árra.

Ezek a gondok látszólag háttérbe szorítják a szakmai kérdéseket, pedig a jövő érdekében azokkal is foglalkoznunk kell, jó előre gondolkodva az őszi vetéseken. Két alapvető problémáról már korábban írtunk, de most újólag is felvetjük: A kalászos gabona – és elsősorban a búza – fajtakérdést és a helyes mezőgazdasági gyakorlat, illetve a jól felfogott gazdasági érdek okán a fémzárolt vetőmaghasználat fontosságát. (Ehelyütt most csak a fajtaválasztáshoz csatolnánk néhány gondolatot).

A fajtaválasztásnál ma már a csúcsteljesítménnyel szemben előtérbe kerül a termésbiztonság, és az értékesíthetőség kérdése. Van búzafajtánk bőven, sőt azt mondhatjuk sok is. A Nemzeti Fajtajegyzéken 118 búzafajta van és hozzá az EU Közös Katalógusán még vagy másfél ezer – amelyek, mint tudjuk csatlakozásunk óta nálunk is szabadon forgalmazhatók.

Ezért fontos, hogy az információk tömegéből merítve megtaláljuk azokat a támpontokat, amelyek segítenek bennünket az eligazodásban. Egyik ilyen támpontként ajánljuk szíves figyelmébe az OMMI államilag elismert fajtákkal végzett kísérleteit és azok eredményeit tartalmazó kiadványát. (Az elmúlt évi kiadvány még beszerezhető az OMMI Fajtakísérleti Főosztályán 1024 Budapest, Keleti Károly u. 24. Érdeklődni 336-9180 telefonon Dr. Czirák László osztályvezetőnél lehet.) Az idei eredményeket a feldolgozás után reméljük már október elején az Agrofórum közölni fogja.

Azért fontosak ezek az információk, mert egy érdekmentes állami szervezet vizsgálataira támaszkodnak és az említett igen bőséges fajtaválasztékot 70-75 fajtára leszűkítve a termesztés számára kezelhető formában adnak tájékoztatást.

Szerencsés, tehát ha a gazda a szakanyagok, a bemutatókon látottak, hallottak alapján sokféle szempont szerint tájékozódik a fajtakérdésben de kiemelten arról informálódik, hogy a vetni szánt fajták mennyiben felelnek meg adott termőhelyi adottságok között a termésbiztonság követelményeinek, hogy csak néhányat említsünk: télállósság, szárszilárdság, tenyészidő, növénykórtani tulajdonságok. Az értékesíthetőség feltételeiként két sarokpont: nagy tömeg és egységes minőség. Ez utóbbi az új minősítési rendszerek szempontjai szerint: fehérjetartalom esésszám, alveográfos W érték.

Aratunk is, készülődünk is, miközben egyre sűrűsödnek a gazdaember feje fölött a gondok soha el nem múló felhői.

A tábla széléről 2005-ben – Dr. Bódis László

U.i.: Azóta már az OMMI megszűnt, és egykori kollégánk Dr. Czirák László is a napokban el-hunyt, aki annak idején a rangos kiadványunkat szerkesztette.
Legyen áldott az emléke!

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Sajtos-paradicsomos napsugár

2019. szeptember 15. 04:39

Ez egy igazi vendégváró vagy éppen vendégmarasztaló fűszeres finomság, amit a napraforgómezők ihlettek.

Értékes zöldségnövényeink I. rész

2018. június 29. 07:17

Hüvelyesek, levélzöldségek, káposztafélék. Nap mint nap használjuk, fogyasztjuk őket, mivel számtalan ételünknek elengedhetetlen alkotórészei, és kiskorunktól kezdve az „egyed, gyermekem, mert egészséges” kategóriába kerültek az érték- és étrendünkben.

Seprűzanót: Minden, amit tudni érdemes

2021. december 23. 04:36

A seprűzanót vagy seprőzanót hazai karrierje egy amerikai mesével kezdődött, majd a különleges téli dekorációt igénylők bejárati ajtajánál folytatódott. Mit kell tudnunk a növényről? Hogyan gondozzuk, hogy év közben a kertünket díszítse?

Kerti kalendárium - tennivalók az év utolsó hónapjában

2019. december 2. 04:37

Egy gazdag, sokrétű kert gondozója decemberben sem pihenhet. Számos teendő sorakozik még a feladatlistánkon, amit még idén tető alá kell hozni. Vegyük sorra, milyen „négyfalközti” és milyen kerti munkák várnak még ránk az ünnepek előtt.