Házikert

Hogyan válasszunk tápoldatot szobanövényeink számára?

Agrofórum Online

Minden növénynek szüksége van tápanyag-utánpótlásra. Akár kertben, akár szobában neveljük őket, azért a fejlődésükhöz elengedhetetlen a gondos tápanyagozás és az elhasznált tápanyagok utánpótlása is. De mi alapján választunk tápoldatot a szobanövényeknek? Erre hoztam pár működő tippet, mert viszonylag ritka az az elv: ez bizony mindenre jó lesz.

Virágzó és levéldísznövények eltérései

Míg a levéldísznövények egyik fő értéke, hogy csodaszép leveleket hoznak, akár a levelek színesek, szőrösek vagy épp mesés mintázatúak, addig egy virágos szobanövény elsősorban virágával fog díszíteni és talán azt lehet mondani, hogy a levelek másodlagosak.

Ebben az az érdekes, hogy a szép levélhez és a szép virághoz sokszor más tápanyagösszetétel, sőt, még mikroelemösszetétel is kell.

Míg a bór nem feltétlen az elsők között szerepel a levéldísznövényeknél, addig fontos szerepe lesz egy virágzó dísznövénynél.

A zöld levéldísznövények ezzel ellentétben viszont a nitrogént fogyasztják jobban, míg a tarkalevelűeknél a foszfor, kálium az, amitől élénk színekben pompázik a cserepes növény – természetesen a kielégítő fényviszonyok mellett.

Milyen a jó tápoldat?

Ha szilárd, kristályos, por állagú tápanyagot szeretnénk használni, ott az egyik fontos dolog az, hogy jól oldható legyen és akkor juttassuk ki a növények talajára, amikor teljesen feloldódott. A legtöbb jelenleg kapható szilárd műtrágya sajnos tartalmaz e téren meglepetést és beletéve a vízbe üledéket képeznek vagy szilárd „kavicsszerű” oldhatatlan maradékok lesznek a locsolókanna alján.

Talán ezért nehéz jó tápoldatot találni és a legtöbben a már folyékonyakat választják.

A jó tápoldatban a fontosabb makro- és mikroelemek mellett a nyomelemek is megtalálhatók.

Biztos láttuk már a muskátli tápoldatoknál is, hogy ki van emelve, hogy magasabb vastartalommal. A virágzást elősegítő tápoldatokban magasabb a foszfor és a káliumtartalom, míg a növekedést serkentőkben és levéldísznövényekhez valókban a nitrogén van magasabb arányban.

Hogyan adagoljuk a tápoldatokat?

Ahány tápoldat, annyi keverési arány és minden növény vagy növénytípus más töménységet is igényel. Az orchideák, az afrikai ibolyák és a páfrányok kifejezetten a hígabb adagolást kedvelik.

Tápoldatozni többnyire a növekedési időszakban kell, nyugalmi időszakban nem, vagy csak nagyon ritkán szokás. Kivételt képez mondjuk a karácsonyi kaktusz, de többnyire ez lehet az iránymutató, hogy tavasztól késő őszig tápanyagozunk.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Felülről vagy alulról öntözzük a szobanövényeket?

2024. november 11. 12:10

Szobanövényeink öntözésére nem mindegy, hogy milyen módszert alkalmazunk. Öntözhetjük a cserepes növényeket alulról és felülről is.

Gyönyörű téli szobanövények és a gondozásuk

2024. október 26. 08:10

Télen virágzó, könnyen beszerezhető szobanövényeket mutatunk. A gondozásuk sem ördöngösség, ha ismerjük az igényeiket.

Túlélő növények a szobába, kevésbé jó kertészkedőknek

2023. november 7. 05:40

Nézzük most sorra a növényvilág kipusztíthatatlan "szuperhőseit"!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készítsük elő a növényeket a téli tárolásra!

2022. november 2. 09:24

A lakásból nyárra kihelyezett mediterrán növényeinket fel kell készíteni a téli „üzemmódra”.