5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Házikert

Így készül a biodiverz kert a gyakorlatban

Agrofórum Online

A legtöbben csak azt hangsúlyozzák, hogy legyen egy kert sokszínű, legyen biodiverz, vagyis fajokban gazdag. De mitől is lesz egy kert ilyen? Hogyan néz ki a biodiverz kert a gyakorlatban?

Amikor kerttervezésnél megkeresnek, mindig az első között szerepel ez a varázslatos szó, hogy fenntartható kertre vágynak, biodiverz kertre vágynak, majd jönnek sorra az egyéb igények: legyen hely focizni a kertben, legyen hely hintának, grillezőnek, medencének, jakuzzinak. Mindezt 100 nm-en. Ez egy nagyon nehéz kérdés innentől kezdve viszont.

Mitől lesz egy kert biodiverz?

Nézzük sorra: először is ahhoz, hogy valódi biodiverzitás jöjjön létre, nem csak a növényekről kell szót ejtenünk. Egy olyan kertben, ahol a sokszínűség jelen van, az nem merül ki a virágszínekben vagy formákban, hanem társulnak hozzá rovarok, hüllők, melegvérű állatok (pl. sünök), és ugyanúgy társulnak hozzá kártevőként ismert rovarok és élőlények is. De jelen vannak gombák, baktériumok és minden egyéb élő szervezet is jelen van.

Mivel minden növénynek megvannak a maga rovarai, így minden rovarnak igénye van a tápnövényeire is. Így születnek meg a lepkebarát kertek, a méhbarát kertek is például.

Hogy fér el gyakorlatban a biodiverz kert és a modern élet?

A valóban biodiverz kert sok dologban eltér a megszokott kertképtől, de nem jelenti azt, hogy le kell mondjunk kényelmi dolgokról, vagy legalábbis nem mindről.

Biodiverz kert
A biodiverz kertnél a természetes gyep dominál (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/mezo-palya-viragok-kert-4663041/)

A biodiverz kertnél az angol pázsit helyett a természetes gyep dominál: tarackkal, muharral, fehér herével, vadvirágokkal, melyeket bár ugyanúgy kell és érdemes nyírni, nem egy focipálya életérzés.

Ugyanígy a vadvirágoknak is helyük van egy ilyen kertben: pipacstól kezdve a könnyen szaporodó kokárdavirágig. Ezek akár a díszágyásokon belül is helyet kaphatnak, hiszen a díszágyás is „tökéletlenül szabályos” egy fenntartható kertnél.

A klasszikus egynyári virágok helyett az önmagukat vető egynyáriakra válthatunk, mint az ördögszem (Scabiosa), de értelemszerűen az alapokat az évelő virágzók adják a cserjék és fák mellett.

Minél kisebb zöldfelületben kell gondolkodni, pontosabban zöld gyepfelületben, hiszen az árnyék az, ami kell még az élhető környezethez. Fákkal és cserjékkel megteremthető az a miliő, melyben tényleg a kerttel egymásért vagyunk és nem egymás ellen, és helyet ad a pihenésre, a baráti találkozásokra, az olvasásra, vagy akár a kerti szórakozásra is.

Kiemelt kép: Pixabay

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

Konferencia a zöldítésben alkalmazott növényekről – sok fiatallal

2022. október 28. 13:49

A vártnál nagyobb érdeklődés mellett zajlott a Debreceni Egyetem zöldítésben alkalmazott növényekről szóló szakmai konferenciája október 12-én a Nyíregyházi Kutatóintézetben. A szántóföldi szemlével egybekötött rendezvényre feltűnően sok fiatal volt kíváncsi, ami jó jel lehet a hamarosan gyakorlatban is elinduló új KAP-ciklus elején. A nemcsak papíron, hanem a valóságban is fenntartható gazdálkodás a következő években egyre fontosabbá válik, és nem feltétlenül csak a támogatási források miatt, hanem éppen a fiatal, illetve következő generációk jövője érdekében.

Hogyan kerüljük el a kistavak elszigetelődését?

2024. január 5. 11:10

Az élőhelyek fragmentációja egyre növekvő globális fenyegetést jelent a természetes ökoszisztémákra, amelynek mérséklése és visszafordítása napjaink egyik legnagyobb kihívása a biodiverzitás megőrzése tekintetében is.

Madárbarát tájhasználat

2020. május 21. 04:37

Mivel mi változtattuk meg az élőhelyeket, nekünk is kell biztosítanunk, hogy a beavatkozásaink ellenére az ökoszisztéma továbbra is működőképes maradjon. Ehhez lehet az első lépés a madaraink megőrzése és a madárbarát táj kialakítása.

3+1 társasjáték a természetről és a biodiverzitásról

2021. december 2. 17:12

Közeledik a karácsony, valamint sok agrárvállalkozásnál az évvégi pihenőidő is, amikor több idő jut a családra, a szórakozásra. Éppen ezért ebben az összeállításunkban 3+1 olyan közösségi játékot gyűjtöttünk össze, ami nemcsak vidám, kellemes időtöltést szavatol a hosszú, téli estékre, de könnyed módon bemutatja a magyar vidék rejtett kincseit, környezetünk izgalmas sokféleségét, védendő értékeinket is,