Házikert

Így készül: a mogyoróvessző növénytámaszték

Agrofórum Online

Praktikus ötletekből az interneten nincs hiány és valljuk be, szeretjük is őket, mert kreativitásra sarkallnak és még jó megoldások is kerekednek belőlük. A mogyoróvessző növénytámasztékot is így találtam ki, mert bizony a mi térségünkben hatalmasak nyáron a viharok, állandóan fúj a szél és a legtöbb növényem kárát látja az időjárásnak.

Vehettem volna bambuszból is készen

Biztos felmerül a kérdés, minek barkácsolunk, ha készen is megvehető?

A bambusztermékek egyrészt nem olcsók, a másik tényező az, hogy többnyire kezelik is őket valami lakkréteggel vagy más vegyszerrel. Én ezeket nem szeretem, egyrészt allergiás okokból, másfelől meg epigenetikailag sem fér bele a kertünk érájába.

Tehát az elv az, hogy mindig abból építkezünk, ami a kertben van, és akkor ez egyrészt költséghatékony is, másrészt praktikus is és a helyhez illeszkedő. Na meg természetesen zerowaste megoldás.

Amit a mogyoróvesszőről tudni érdemes

Aki volt úttörő, annak nem lesz újdonság, de mogyoróvesszőből még kerti sütögetéshez nyársat is lehet készíteni.

Jól faraghatók a vastagabb hajtások, rugalmasak és így könnyen hajlíthatók. Akár kerti könnyűszerkezetes kis gazebo építésére is alkalmas, ha kellően vastag hajtásokat vágunk hozzá.

Ha túl nagyok a mogyoróbokraink, akkor ritkításkor alulról vágjuk ki a nem kellő ágakat és már kezdhetünk is neki a fonásnak.

A mogyoró nagyon praktikus térelemek készítéséhez is, mert rugalmassága miatt kerti térelválasztót is fonhatunk belőle. A fehéres-vörös, sűrű rostos fája igen rugalmas a mogyorónak, így horgászbotnak, szerszámnyélnek is alkalmas, de elődeink használták sétabotnak, síbotnak is. Egy nagy hátránya van: nem nedvesíthető vissza a kiszáradása után, mint a fűzvessző, így csak frissen alkalmas hajlításra.

Egyes népművészeti leírásokban írnak még hordóknál való felhasználásról is.

Mogyoróvessző növénytámasznak

A növényfajtától függően válasszuk ki a támaszték méretét és ehhez keressünk a mogyoróbokrunkon hosszú, lehetőleg egyenes hajtásokat.

Klematisznál például falra rögzíthető apácarácsot is készíthetünk, de 3-5 lábon álló kúpformára is köthetjük a vesszőket, amire aztán felfuttatjuk a növényt.

Ha van kézügyességünk, akkor a kúpnak összekötözött mogyoróvesszők közét meg is fűzhetjük gyűrűformában, így még stabilabb és még esztétikusabb a futtatónk.

Mivel a mogyoróvessző nagyon ritkán gyökerezik le, így veteményesben is alkalmazható, ahol többet öntözünk. Ellenben a fűzvesszőkkel, melyek viszonylag hamar legyökeresednek és az pont nem szerencsés egy veteményesnél (sem).

Ha a támasztékként összekötött vesszőket leássuk kicsit a talajba, akkor viharállóbb is lesz. Nagyobb lombtömegű növényt is ráfuttathatunk a kiskertben.

Gyerekeknek sátor?

Évek óta próbálok fűzvesszőkből élő sátrat készíteni a gyerekeknek, de valahogy az aszályt nem szereti a rendszer és a vége többnyire kudarc lesz. Idén például egy nomád sátrat is készítünk mogyoróvesszőkből, melyek vastagsága már majdnem fél felnőtt karvastagság, így statikailag is jó lesz, ráadásul napvitorlát vagy viharálló ponyvát is lehet körbe majd rárögzíteni, ami miatt jó kis árnyékos nyári kuckó lesz belőle.

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Kertkialakítás a permakultúra jegyében

2020. szeptember 25. 08:28

Az ausztráliai Bundaberg városában él Anne Goddard a „Gaia ajándéká”-nak (Gaya’s Gift) keresztelt 2 hektáros birtokán. Az ő kutatásának köszönhetően mi is betekintést nyerhetünk az Ausztráliából elterjedt, mára már világviszonylatban is jelentős permakultúra rejtelmeibe, és követve Goddard tízlépcsős tervét, magunk is kialakíthatjuk e gyakorlat szerint a környezetünket.

Ne ássuk fel a kiskertet mindenáron!

2020. október 27. 08:27

A korábbi esőzések miatt a talajok vízkapacitása 80-90 százalék körüli, ami nehezíti a még el nem végzett mezőgazdasági munkák befejezését. Így van ez a házi kertben végzendő feladatokkal is.

Megjelentek a burgonyabogarak, mi a teendő?

2020. május 26. 13:05

Pár burgonyabogár már megjelent kertemben. Milyen környezetkímélő és vegyszeres védekezési lehetőségek vannak kiskerti tulajdonosok számára?

Hogyan műveljem meg zöldségeskertem talaját?

2021. október 27. 06:17

Ahhoz, hogy a következő évben is jó termésünk legyen, még az adott évben a betakarítást követően ősszel, a talajt megfelelően elő kell készíteni.