Házikert

Így tároljunk minél több vizet a kertben!

Agrofórum Online

Most, hogy végre esik az eső, sőt egyes térségekben talán sok is, el kell gondolkodni hosszútávon azon, hogyan tároljuk a vizet a kertben. Számos megoldás van, csak némi barkácsolási munkával vagy kertépítési tevékenységgel járhat.

A víztározás a kertben nagy feladat, mert az időjárás igen szélsőséges. Mivel egyes időszakokban akár hetekig semmi csapadék, majd hirtelen nagyon sok esik, így a minél több víz eltárolása rendkívül fontos, mert akkor tudjuk egyenletesebben vissza is juttatni az esőszegény időszakokban.

Esővízgyűjtők a kertben

Esővízgyűjtő sok épített dolog lehet a kertben. Egy hatalmas IBC tartály, egy külön erre a célra gyártott, földbe süllyeszthető esővízgyűjtő tartály a legáltalánosabb.

De esővizet gyűjthetünk például egy olyan kerti tóban is, melynek van puffer része, tehát van egy olyan plusz felülete, melyet eláraszthat a víz tartósan, és akár tárolni is tudja a vizet.

Szárazpatakok értelme

A szárazpatakra nem akkor van szükség, amikor a dizájnról beszélünk. Egy szárazpatak akkor lesz igazán hasznos, amikor egy meredek kertnél el kell vezetni a lehulló csapadékot, pontosabban irányítani kell a víz mozgását.

A szárazpatak az esőmentes időszakban csak egyszerűen szép, egyfajta ívet ad egy-egy kertrésznek. Esős időszakban viszont vezeti a víz útját, és nem kell attól tartani, hogy nagy vízmosások keletkeznek a kertben.

A kerti tó is lehet víztározó szerepben
A kerti tó is lehet víztározó szerepben (fotó: Pixabay)

Esőkertek valódi haszna

Egyre divatosabb esőkertet építeni, nem is csoda, hiszen köbméter arányosan akár négyszeres vízmennyiséget képes megkötni és a talajban elvezetni, egy részét pedig tárolni. Ez egy olyan térségben is hasznos, ahol városi környezetben nem megoldott a csapadékelvezetés, de egy kertnél is, ha teraszokat hozunk létre, mert nagyon nagy a lejtés, akkor esőkertekben össze lehet gyűjteni a csapadékot szintenként.

Talajfüggő, hogy egy kert mennyi vizet tud „feldolgozni”

Mire is gondolok a feldolgozás alatt? Egy vályogtalaj nagyon sok esőnél teljesen dagonyássá válik és cuppog benne a gumicsizma a lábunk alatt. Nagyon hosszú ideig egy teljesen saras kert lesz az eredmény.

Ezzel szemben egy homoktalajnál akár a 100 mm egyszerre lehulló csapadék is csak egy átmeneti pocsolyás állapotot képez és másnapra már szinte nyoma sincs a sok esőnek.

Ennek függvényében érdemes viszont megválasztani azt a technológiát, amivel a leghatékonyabban tudjuk a vizet elvezetni vagy eltárolni, mert másképp viselkedik egy agyagos kertnél egy esőkert és másképp hatékony egy homoktalajnál.

Kiemelt kép: Pixabay

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Víz a kertben: milyen a jó víz?

2022. május 21. 05:36

Most, hogy az esővíz "értékesebb az aranynál" is, az esővíz gyűjtése rendkívül fontos. Egyrészt EC és pH szempontjából az egyik legjobb víznek minősül, másrészt az öntözésre a legkiválóbb megoldás.

Mit jelent a vízbiztonság a kertben?

2024. október 16. 05:40

Vízbiztonság alatt elsősorban a víz megtartását értjük, amikor a lehető legtöbb vizet megpróbáljuk a talajban és/vagy tárolókban minél hosszabb ideig megőrizni.

Így készül a dézsató!

2023. július 30. 06:40

Aki szeretne otthon hangulatos kerti tavat készíteni, de nincs hozzá elegendő helye, akkor készíthet könnyedén dézsatavat!

Kerti kalendárium - évkezdési teendők a házikertben

2020. január 11. 06:38

Tekintsük át a januári és februári kerti teendőinket, amelyek szükségszerű elvégzése jelentősen megkönnyíti az év további részében a dolgunkat.