Házikert

Kedvencünk a pettyeslevél: szobanövények közt az egyik legszebb

Agrofórum Online

Régi álmom volt, hogy a pettyeslevélből az összes fajtát összegyűjtöm, de legalább annyira volt kényes szobanövény, mint amennyire szép. Nézzük sorra, mit érdemes tudni a pettyeslevélről, és melyek a legnagyobb tartási hibák!

A pettyeslevél, másik nevén szeplősarc azért különleges, mert minden szobanövény között az egyik legvidámabb összhatású. A Hypoestes phyllostachya Dél-Európában már akár egynyári növényként is kezelhető, de hazánkban inkább szobanövény vagy floráriumok növényeként ismert.

Ez a rózsaszín-tarka levelű növény inkább floráriumba való vagy nagyobb palackertbe. Madagaszkárról származik, és ez némiképp megmutatja alapvető igényeit is: fél méter magas, dúsan ágas félcserjeként él, melegigényes, fényigényes és páraigényes is. A sötétpiros erű, többé-kevésbé foltos vagy pettyes levelek együttese mellett a bíborlila virágok szinte jelentéktelenek, így nem is ez adja díszítő értékét.

Akkor szép, ha…

…szabadon lebeg? Nem, ezek nem Süsü pillangói, hanem a pettyeslevél akkor mutatja igazán szépségét, ha világos helyre tesszük. Árnyékos lakásban vagy félárnyékban elkezd felnyurgulni és levelei is elvesztik igazán szép színüket.

Származásából kiindulva sejthető, hogy melegigényes. Télen és nyáron is legalább a 20 Celsius-fokot igényli, és az ingadozó hőmérsékletre is rosszul reagál!

Vidám összhatás jellemző a pettyeslevélre (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-erdo-minta-textura-5754246/)

Ugyanígy a pettyeslevél hamar meg is fázhat, nemcsak a levegőtől, hanem az öntözővíztől is: mindig lágy és szobahőmérsékletű, meleg vízzel öntözzük.

Melyek a legismertebb tartási hibák?

Ha visszaolvassuk az előző sorokat, már volt pár olyan tartási hiba, amire ha jó előre odafigyelünk, könnyen elkerülhetjük.

A helytelen talajválasztás is a tartási hibák közé tartozik, például a pettyeslevél a tőzeges talajban fejlődik a legszebben.

Emellett alapvetően nem a sok vizet igényli, hanem inkább a magas páratartalmat, tehát télen főleg nem az öntözésen van a hangsúly, hanem a párásításon.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

A sebesség minden, csak nem állandó – Maximalizálja körforgója potenciálját!

2024. május 3. 17:10

Mivel az X-Tec akár 4-szer nagyobb sebességgel működik, mint egy hagyományos váltakozó áramú középhajtású motor, ideális a haszonnövények termesztéséhez.

Tovább folytatódik a hazai öntözésfejlesztés

2019. április 12. 11:16

Az öntözés fejlesztése hosszú távon akkor lesz sikeres és a mezőgazdasági vízgazdálkodás akkor lesz fenntartható, ha a termelők gazdaságosan öntöznek.

Miért nem virágzik a klívia?

2022. november 11. 05:38

A szobaliliom egy viszonylag egyszerű ápolást igénylő cserepes dísznövényünk, mégis a gyakori kérdések közé tartozik, hogy vajon miért nem virágzik?