Házikert

Kedvencünk a pettyeslevél: szobanövények közt az egyik legszebb

Agrofórum Online

Régi álmom volt, hogy a pettyeslevélből az összes fajtát összegyűjtöm, de legalább annyira volt kényes szobanövény, mint amennyire szép. Nézzük sorra, mit érdemes tudni a pettyeslevélről, és melyek a legnagyobb tartási hibák!

A pettyeslevél, másik nevén szeplősarc azért különleges, mert minden szobanövény között az egyik legvidámabb összhatású. A Hypoestes phyllostachya Dél-Európában már akár egynyári növényként is kezelhető, de hazánkban inkább szobanövény vagy floráriumok növényeként ismert.

Ez a rózsaszín-tarka levelű növény inkább floráriumba való vagy nagyobb palackertbe. Madagaszkárról származik, és ez némiképp megmutatja alapvető igényeit is: fél méter magas, dúsan ágas félcserjeként él, melegigényes, fényigényes és páraigényes is. A sötétpiros erű, többé-kevésbé foltos vagy pettyes levelek együttese mellett a bíborlila virágok szinte jelentéktelenek, így nem is ez adja díszítő értékét.

Akkor szép, ha…

…szabadon lebeg? Nem, ezek nem Süsü pillangói, hanem a pettyeslevél akkor mutatja igazán szépségét, ha világos helyre tesszük. Árnyékos lakásban vagy félárnyékban elkezd felnyurgulni és levelei is elvesztik igazán szép színüket.

Származásából kiindulva sejthető, hogy melegigényes. Télen és nyáron is legalább a 20 Celsius-fokot igényli, és az ingadozó hőmérsékletre is rosszul reagál!

Vidám összhatás jellemző a pettyeslevélre (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-erdo-minta-textura-5754246/)

Ugyanígy a pettyeslevél hamar meg is fázhat, nemcsak a levegőtől, hanem az öntözővíztől is: mindig lágy és szobahőmérsékletű, meleg vízzel öntözzük.

Melyek a legismertebb tartási hibák?

Ha visszaolvassuk az előző sorokat, már volt pár olyan tartási hiba, amire ha jó előre odafigyelünk, könnyen elkerülhetjük.

A helytelen talajválasztás is a tartási hibák közé tartozik, például a pettyeslevél a tőzeges talajban fejlődik a legszebben.

Emellett alapvetően nem a sok vizet igényli, hanem inkább a magas páratartalmat, tehát télen főleg nem az öntözésen van a hangsúly, hanem a párásításon.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

11 jó tanács a balkonládában nevelt növények öntözésére

2024. július 31. 07:40

Bár a legtöbb kertész a növények alulöntözése miatt aggódik, a valóságban ugyanolyan könnyű túlöntözni a ládákat és túl sok vízzel megfullasztani a növényeket.

A magyar gazdák 80 százaléka fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást – de mit tesz érte?

2024. május 10. 13:10

Felmérés: a magyar gazdálkodók 80 százaléka érezte fontosnak a termőterületi vízmegtartást és az ehhez szükséges lépéseket.

Egy tanulmány előrejelzi a létfontosságú mezőgazdasági víztartó rétegek jövőbeli vízszintjét

2023. április 27. 10:00

Ha a jelenlegi öntözési trendek folytatódnak, a kansasi Magas-síksági víztartó rétegben tárolt talajvíz 69 százaléka 50 éven belül kimerül.

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26. 09:07

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.