Házikert

Kerti kavicsburkolatok tisztítása

Agrofórum Online

Ahány kert, annyi burkolt felület. A legtöbb esetben viszont a fenntartásra nem gondolunk még a telepítés előtt. A kerti kavicsburkolatok gondos ápolást igényelhetnek, főleg, ha a fehér színekben gondolkodunk.

Gyomosodás

A kavicsburkolatok egyik kellemetlensége, hogy könnyen gyomosodnak. Az egyik opció az, ha már telepítéskor geotextillel megakadályozzuk a tarackoló gyökerűek terjedését, viszont ez sem old meg mindent. A széllel és a madarak által gyakran gyommagvak ugyanúgy megtelepedhetnek a kavicsburkolaton. Mennyiségtől függ persze, de ideális esetben ez kigyomlálható.

Általánosságban a szakemberek a gyomírtó használatát szokták javasolni, de ezzel azért legyünk óvatosak. A gyomirtózás sok esetben kárt tehet a közelben lévő kedvelt dísz- és haszonnövényeknek is. Ha ezt választjuk, legyünk körültekintőek és tartsuk tiszteletben a szomszéd kertjét, szélcsendes időben kipermetezve, közvetlenül a saját kőfelületünkön használjuk.

Ecetes permetezést olyan helyen használjunk csak, ahol nem tesz kárt a kavicsburkolatban. Kavicsburkolatból sokféle van, a mészkő zúzalékoktól kezdve a legkülönbözőbb szemcseméretű kulékavicsokig. Míg a mészkőnél óva intenék mindenkit az ecet használatától, addig egy kulékavicsos felületen használható.

Feltöltés, újratöltés

Ha kezdetben jól dolgoztunk, pontosabban jól eldolgoztuk a kavicsburkolatunkat, akkor évente alig kell tölteni, inkább pár évente mondanám a fontosságát.

A kavicsburkolatot 10-10 cm-es terítési rétegenként érdemes áthengerezni, hogy a kavicsréteg jól tömörödjön. A felső réteget gerebenezzük el egyenletesre. Minél alaposabban tömörítjük a talajt és a kavicsos rétegeket, annál jóbban lesz közlekedhető a későbbiekben is a kavicsfelület.

Szegélyezzünk vagy sem?

A kavicsburkolatok fenntartásának az egyik rákfenéje, hogy sokan kispórolják a korrekt keretet a kavicságynak. Gondoljunk csak bele, hogy egy folyamatosan mozgó járófelületet készítünk, ami a taposás hatására állandó változik. A fenntartás során a saját munkánkat könnyítjük meg, ha süllyesztett kerti szegéllyel vagy faápolóval lekent fából készült keretet építünk a kavicsfelület köré és egyfajta határt is szabunk a kavicsburkolatnak.

Ha megfelelő szegélyezés van a kavicsburkolat mellett, akkor az esetleges fűnyírás alkalmával sem kell annyira aggódjunk, hogy a pengénkkel elcsípünk egy kóbor kavicsot.

Magasnyomású mosás

A legtöbb háztartásban ma már elérhető a magasnyomású mosó, az un. „sterimob” legyen az bármilyen márkájú. Az olcsóbbaktól az igazán ipari minőségűig sokféle kapható. A kavicsburkolat jól tisztítható magasnyomású vizes mosóval is, sőt a többi akár betonozott járófelületet is le tudjuk vele tisztítani, legyen az járda vagy kerítéslábazat. Egy dologra viszont figyeljünk: ahol pattogzott már a burkolat, ott könnyen felszakíthatja a nyomás alatt lévő víz”borotva” a burkolatot vagy annak részeit (pl lepattogzott betonfestéket…).

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!