Kiskerti teendők

Csigainvázió a kertben hatékony védekezés és csigacsapda tippek

Agrofórum Online

A csigák megjelenése gyakran okoz jogos bosszúságot a kertészek számára, hiszen rövid idő alatt komoly károkat tehetnek a veteményesben és a dísznövények között. Érdemes minél korábban felkészülnünk.

Szerencsére sokféle természetbarát módszer létezik a probléma elkerülésére.

Így ismerhetjük fel jelenlétüket

Azt, hogy felbukkantak a veteményesben több jel is egyértelműen mutathatja, még akkor is, ha magukat az élőlényeket nem látjuk. Az egyik intő jel, amennyiben rágásnyomok tűnnek fel.

Ezeket leggyakrabban a fiatal hajtásokon, leveleken és szárakon hagyják hátra. A levelek szélei megrágottak, gyakran csak az erezet marad meg.

Az egyik legbiztosabb jele a csigák jelenlétének, a csillogó, ezüstös nyálkacsík, amelyet mozgásuk közben hagynak maguk után. Ezek a nyálkanyomok gyakran reggel vagy párás időben a legjobban láthatók. Érdemes ezekben az időszakokban ellenőrizni az állományt.

Megoldások csigacsapda készítéséhez

Az egyik legismertebb módszer a sörös csigacsapda, amelynek elkészítéséhez mindössze egy műanyag vagy üveg edényre és sörre van szükség. Az edényt a talaj szintjéig ássuk be, és töltsük meg félig sörrel.

A csigákat az erjedt illat vonzza majd, így beleesnek a csapdába és nem tudnak kimászni. Fontos azonban, hogy a csapdát megfelelően helyezzük el. A megfelelő hely ugyan növényeink közelében van, de semmiképpen sem közvetlenül.

A sörös csapda hatékony, de nemcsak a csigákat vonzza, hanem más rovarokat is. Fontos naponta cserélni, különben a bomló csigák kellemetlen szagot árasztanak, és a többiek már nem másznak bele.

Egy másik hatékony megoldás a nedves deszkás csapda, amely során nedves deszkákat, köveket vagy lapos tárgyakat helyezünk ki a talajra. A csigák nappal előszeretettel bújnak meg ezek alatt, így reggel könnyen összegyűjthetők. Ehhez csak elég óvatosan felemelnie a deszkát a korai órákban és eltávolítania őket.

A grapefruit- vagy narancshéjas csapda szintén egyszerűen elkészíthető: vágjunk félbe egy citrusgyümölcsöt, kaparjuk ki a belsejét, és helyezzük a héjat a kertbe, nyílással lefelé. A csigák éjszaka bemásznak a sötét és nedves belső térbe, reggel pedig, a deszkás módszer mintájára összegyűjthetjük őket.

Ez a módszer különösen előnyös, mert a csigák természetes módon vonzódnak a citrusok illatához, mindezt úgy, hogy maga a csapda is egy szuper lebomló megoldás. A citrusok gyorsan penészednek, ezért naponta cserélni kell a csapdát.

A feromonos csapdák speciális csalival működnek, amely kifejezetten a csigákat vonzza. Ilyen jellegű csapdák már kaphatóak szinte bármelyik kertészeti boltban, és hosszabb ideig is hatékonyak lehetnek, mint a legtöbb alternatíva.

Hátránya azonban, hogy nem minden csigafajra hatékonyak, és előfordulhat, hogy nagyobb távolságból is odavonzzák a csigákat, ami növelheti a problémát. Érdemes kombinálni más módszerekkel.

A kiskerteken túl

Nem csak a hobbikertészeknek gyűlhet meg a baja ezekkel a nem kívánt vendégekkel, hiszen szinte bármelyik zöldségesben, salátásban és fiatal hajtások körül előfordulhat. Márpedig, minél nagyobb az állomány, annál nagyobb fejtörést okozhat.

Szerencsére azonban a gazdáknak több lehetőségük is van a csigák elleni védekezésre, amelyek közül néhány környezetbarát.

Magaságyásokban és fóliasátrakban csigalécek vagy csigagátak elhelyezése csökkentheti a bejutó csigák számát. A nedves környezetet kedvelik, ezért a növények köré szórt száraz faforgács, homok vagy kőzúzalék megnehezíti a mozgásukat.

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Csigariasztó növények valóban léteznek?

2023. július 23. 08:40

Vettem én már mindenféle növénykeveréket a csigák elleni védekezéshez, sok esetben az elsők között volt, amit lerágtak. De most nézzük sorra a tapasztalatokat!