Tavasszal elkezd éledni a természet és vele együtt a hagymás virágzó dísznövények is. Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!
A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek. Tulipánok között például a botanikai tulipánok sokkal alacsonyabbak, mint a sokak számára ismert tulipánfajták. Ilyenkor nemcsak az ültetés mélysége lesz eltérő, de a kertben lévő helye is.
Mit hogyan ültessünk?
Hogy folytassuk a tulipánok témáját, akkor az egyik legfontosabb megjegyzendő, hogy minél kisebb a hagyma mérete, annál közelebb kell a talajszinthez ültetni, és a virág magassága is alacsonyabb lesz általában. Nem minden esetben (díszhagymáknál például nem), de tulipánoknál és nárciszoknál ez megszívlelendő dolog.
A botanikai tulipánok alacsonyabbra nőnek, csoportosan mutatósak, és az ágyások szegélyéhez közelebb érdemes ültetni őket. A tulipánokat jó vízelvezetésű és napsütötte helyre ültessük!
Ugyanígy a Narcissus bulbocodium egy különleges nárcisz és kisebb virágaival és annak érdekesebb formájával jócskán eltér a megszokott nárciszkinézettől. Így itt is a csoportos ültetés mellett az ágyás széléhez közeli ültetés az észszerű.
Egyes leírások alapján a nárciszokat a kártevők, de még a vakondok is elkerülik. Azért ezekkel a kijelentésekkel legyünk óvatosak, mert a vakond és a pocok nem olvassa a szakkönyveket!
Krókuszok a kertben mindenhol!
A krókusz és a fürtös gyöngyike azok, amik minden kertben elférnek, hiszen akár a gyep közé is ültethetjük őket. Mire az első fűnyírás eljönne, addigra ezek a virágzók már javában visszahúzódnak. Természetes gyepekben meg meseszép lesz, amikor a tavasz egy virágfövennyel indul.

Iris reticulata, az alacsony íriszfaj
Az íriszek között az egyik legalacsonyabb fajként képviselteti magát és kiváló választás egy sziklakertes kertrészben is. Vannak szép feketevirágú fajtái is, de a klasszikus kék színe is felüdítő látvány.
Légies könnyedség díszhagymákkal
A díszhagymák gömb alakú virágzataikkal magasan kiemelkednek a többi növény közül és pontosan ezért arra is alkalmasak, hogy egy légies könnyedséget vigyenek az ágyás „szigorú” növénytakarójába. A méhek és pillangók kedvencei, és hosszú száruk miatt különleges látványt nyújtanak. Emellett a legkisebb szélben is lágyan ingadozik a nagy gömb alakú virágfej.
Kell-e hagymaültető kosár?
Azt a világot éljük, hogy bármi ami műanyag, már tűzzel-vassal írtandó és elutasítandó. A hagymaültető kosarak is pont ebbe a szituációba kerültek pár éve, de ezzel egyidőben megszaporodtak az olyan olvasói kérdések, hogy vajon hogyan lehet a hagymákat felszedni, mert nagyon mélyre húzódtak.
Köztes megoldásként lehet kapni jutazsákot, kókuszrostból készült lapokat, és akkor vagy erre ráültethetők a növények és az ültetőgödör alját kibélelve már meggátoljuk a hagymák mélyebbre húzódását, vagy beletörődünk ebbe a teljesen természetes folyamatba.
Elvirágzás után van teendő?
Igen: várni. Az elvirágzás után csípjük le a magokat érlelő magtokokat, de a leveleket hagyjuk elszáradni! A hagymások az elszáradt levelek miatt tudnak feltöltekezni a következő szezonra. A levelekből elszívják a tápanyagot és ez az elszáradás oka is. Ha leszáradtak a levelek, akkor azt összegyűjthetjük, és mehet a komposztra vagy komposzthagyó mulcsként visszatehetjük az ágyásba.
Kiemelt kép: Pixabay