20℃ 13℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Kiskerti teendők

Kövirózsa ápolása: Tavaszi gondozás

Agrofórum Online

A kövirózsa a tavasz beköszöntével újra aktív növekedésbe kezd. Márciusban különös figyelmet igényel.

Íme a legfontosabb tavaszi teendők, amelyeket minden sziklakerti növény kedvelőnek érdemes elvégeznie.

Ilyenkor nemcsak az elszáradt levelek eltávolítása és a talaj tisztítása fontos, hanem a szaporítás és az átültetés ideje is elérkezik.

A kövirózsa alapos tisztítása

Az első lépés a kövirózsa alapos tisztítása, amely során el kell távolítani az elhalt, elszáradt leveleket és a növény körüli törmeléket.

Erre azért van szükség, mert a régi, száraz levelek megakadályozhatják a friss hajtások kibontakozását, és kedvező környezetet teremthetnek a kártevők és betegségek számára. A tisztítást kézzel vagy kis méretű metszőollóval végezzük, ügyelve arra, hogy az ép leveleket ne sértsük meg.

Kövirózsa átültetése: mikor és hogyan?

Lehetséges, hogy kövirózsa kinőtte a helyét, vagy a talaja már nem biztosít megfelelő tápanyagokat, ekkor pedig elérkezett az átültetés ideje.

Az átültetés során használjunk jól vízelvezető ültetőközeget, amely lehet kifejezetten pozsgások számára készült földkeverék. Készíthetünk saját keveréket is homok és perlitet vagy apró kavicsokat tartalmazó virágföld elegyéből.

Az átültetés előtt óvatosan vegyük ki a növényt a régi cserépből, és finoman rázzuk le a gyökerekről a régi talajt. Ültessük el úgy, hogy a gyökerek ne görbüljenek meg, és a növény a föld felszínén stabilan álljon.

Kövirózsa szaporítása

A kövirózsa szaporítása márciusban a legegyszerűbben a sarjnövények leválasztásával történhet. Az anyanövény körül megjelenő kis növényeket óvatosan válasszuk le úgy, hogy a gyökereikkel együtt emeljük ki őket.

Az új növényeket azonnal ültessük laza, jól vízelvezető talajba. Néhány napig árnyékos helyen tartsuk, hogy megerősödjenek, majd fokozatosan szoktassuk őket a napfényhez.

Öntözés: mennyi az ideális?

A kövirózsa márciusban még nem igényel túl gyakori öntözést, mivel pozsgás növényként képes tárolni a vizet leveleiben. Csak akkor öntözzük meg, ha a talaj teljesen kiszáradt. Mindig ügyeljünk arra, hogy a víz ne álljon meg sem a cserépben, sem a növény levelei között.

Az öntözéshez használjunk alulról történő öntözési módszert vagy egyenesen a talajra irányítsuk a vizet, így elkerülhetjük a rothadást és a gombás betegségek kialakulását.

Fényigény és fényhez szoktatás

Fényigényes növények közé tartozik a kövirózsa, ezért az átültetés során is figyeljünk arra, hogy napos, világos helyre kerüljön, ahol legalább napi 6 órát éri közvetlen napfény. Ha a növényt bent tartjuk, válasszunk számára egy déli fekvésű ablakot.

A kiültetésnél ügyeljünk arra, ha télen a kövirózsa árnyékos helyen volt, lassan szoktassuk vissza a napfényhez, hogy elkerüljük a levelek megégését.

Tápanyag-utánpótlás: mikor és mennyit?

Már márciusban is trágyázhatjuk, kis mennyiségű, alacsony nitrogéntartalmú műtrágyával. Azonban ennél a növénynél különösen fontos, hogy a trágya legyen higított és ne használjunk túl sokat, mert a túlzott tápanyagbevitel megnyúló, gyenge növekedést okoz.

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Fűnyírás szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Milyen igényei vannak a dracénának, hogyan gondozzam?

2023. január 11. 04:38

Sajnos a dracéna levelei az utóbbi időben kissé lankadtak és barnulnak is. Mi lehet a probléma? Milyen igényei vannak a dracénának, és hogyan gondozzam?

Miért pusztul el a tűztövisem?

2023. október 19. 07:10

Sokan küzdenek meg azzal a problémával, hogy a tűztövisük, amely meglehet, évek, sőt évtizedek óta a kertjükben vagy az utcafrontjukon él, egyik napról a másikra kipusztul.

A mikulásvirág mérgező, óvatosan bánjunk vele!

2024. október 22. 09:40

A mikulásvirág évente kétszer, jellemzően télen és tavasszal virágzik, aztán a nyugalmi fázist követően, télen újra virágozhat.

Hogyan maradhatnak tovább frissek a vágott virágok?

2025. március 9. 11:10

A frissen vásárolt virágok sokszor néhány nap után hervadni kezdenek. Ha betartunk néhány szabályt, hosszabb ideig élvezhetjük őket.