Házikert

Kiszáradt a levendula? Így menthetjük meg

Agrofórum Online

A kiszáradt levendula gyakran az elégtelen öntözés, a nem megfelelő talaj, vagy a túlzott napfény miatt válik problémássá. Szerencsére az ilyen állapotba került növények megmenthetőek, ha még időben és megfelelően gondoskodunk róluk.

Ugyan a levendula alapvetően napfénykedvelő növény, amely ráadásul igen magas óraszámban igényli a napsütést naponta, mégis fennállhat a probléma a kiszáradásra. Talaj tekintetében az igen jó vízelvezető, homokos vagy kavicsos talajt kedveli, ami nem tartja meg a felesleges nedvességet.

Bár eléggé jól bírja a szárazságot és napfényt, az elégtelen öntözés, a túl ritka vagy kevés tápanyag-utánpótlás káros lehet a gyökerek számára, akárcsak a rossz talajminőség, hiszen a túl agyagos vagy tömör talaj nem engedi át megfelelően a vizet és a levegőt, ami könnyen a gyökerek kiszáradásához vezethet.

Napjaink fő problémája, az extrém magas hőmérséklet is súlyos problémákat okozhat, hiszen a hosszabb ideig tartó túlzott hőség és szárazság gyorsan kiszáríthatja a talajt és a növényt.

Így ismerje fel a problémát

A kiszáradt levendula könnyen felismerhető a fakó, barnává vagy szürkévé váló, törékeny levelek alapján, míg virágai elveszítik élénk színüket és összezsugorodnak, majd lehullanak. A szárak rugalmassága csökken, idővel szárazzá és törékennyé válnak, emellett az általános hervadás jelei is megjelennek, vagyis az egész növény elernyed és élettelen megjelenésűvé válik.

Megoldás

Az esetek nagy részében a nem megfelelő növénygondozás tehet a kiszáradásról, így érdemes például odafigyelni, hogy mikor és mennyit öntözzük. A levendula nagyon júl tűri a szárazságot, így a túlzott öntözés kifejezetten káros lehet számára, emiatt csak akkor adjon számára vizet, ha körülötte a talaj teljesen kiszáradt.

Az öntözésre figyelni önmagában nem elég, mert jó vízelvezetésű talaj hiányában továbbra is fennállhat a probléma. Amennyiben cserépben neveljük a növényt, gondoskodjunk a megfelelő vízelvezető rétegekről, amelyhez használhat kavicsokat, illetve alkalmazhat lyukakkal ellátott edényt.

Termőtalajba ültetett növény esetén bizonyosodjon meg róla, hogy a talaj pH-értéke megfelelő a növény számára. A levendula leginkább a lúgos vagy semleges pH-jú talajt kedveli.

Amennyiben a talaj nem megfelelően lúgos, egy kis tojáshéj felszínre szórásával orvosolhatjuk, amennyiben a probléma még nem súlyos. Hiszen amellett, hogy tápanyagokkal látja el a növényt, a talaj savasságát is pozitívan befolyásolja. Amennyiben a talaj túl tömör vagy agyagos, javíthatjuk homokkal, esetleg komposzttal, hogy jobban áteressze a levegőt.

A levendula fényigénye napi 6-8 óra, amennyiben ezt nem kapja meg, könnyen kókadttá válhat. Szükség esetén biztosítsa számára, hogy megfelelően napos helyen legyen, amellett, hogy jó légáramlás legyen körülötte, annak érdekében, hogy megakadályozza a penész és egyéb betegségek kialakulását.

Minden esetben fontos a már száraz részekről való gondoskodás is, vagyis mindenképpen vágja vissza a száraz, elhalt részeket, hogy ösztönözze a növekedést. Visszavágáskor figyeljen arra, hogy ne vágjon túl mélyre, illetve éles metszőollót alkalmazzon, hogy elkerülje a növény károsítását.

Végül, de nem utolsósorban a kiszáradt levendulának egyik fő okozója a gombás fertőzés is lehet, így érdemes észben tartani, hogy az öntözés mértékének emelése nem mindig megfelelő megoldás a növény újraélénkítésében. Hiszen abban az esetben, ha a növény levelein vöröses-barna, kör alakú foltok jelentek meg, a további öntözés csak ront a helyzeten.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

A természetes levélváltás miatt sárgulnak a leander levelei?

2023. július 4. 04:37

Leanderem levelei erősen sárgulni kezdtek. Tavaly nem volt ez a jelenség. Mi lehet az oka? Olvastam olyat, hogy ez a levélváltás természetes a leandernél. Fényképet csatolok.

Miért nem virágzik a szerelemvirág?

2023. szeptember 8. 11:40

A szerelemvirág kertben dézsába ültetve, de ágyásokba csoportosan ültetve is nagyon szép, ha biztosítjuk számára a megfelelő körülményeket.

Érdemes palántát nevelni, ha uborkát termesztenénk?

2023. február 17. 04:37

Szeretném megtudni, hogy érdemes-e az uborka magjaiból palántát nevelni? Hogyan és mikor vessem el a magokat?

Szennyvízből öntözővíz? Így vennék fel a harcot az aszállyal Németországban

2024. április 12. 13:10

Egy törvénytervezet szerint meg akarják könnyíteni a tisztított kommunális szennyvíz kijuttatását a szántóföldekre. A gazdálkodók, kertészek és vízügyi szakemberek szigorú biztonsági előírásokat követelnek a kockázatok minimalizálása érdekében.