26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Házikert

Konténeres növények teleltetése: így járunk el helyesen

Agrofórum Online

Ahogy rövidülnek a nappalok és megjelennek az első fagyok, a legtöbb konténeres növény számára véget ér a kinti szezon. Itt az ideje, hogy gondoskodjunk a teleltetésükről.

A teleltetendő konténeres növények három csoportba oszthatók: örökzöld, lombhullató és egzotikus növények. Ezek eltérő hőmérsékletet és fényviszonyokat igényelnek télen.

  • Örökzöld növények: Például a mirtuszfélék (Callistemon) vagy a csillagjázmin (Trachelospermum jasminoides) – világos, de hűvös helyen érzik jól magukat.
  • Lombhullató növények: Ilyen a fukszia (Fuchsia) vagy az angyaltrombita (Brugmansia) – sötét, hűvös helyen is teleltethetők.
  • Egzotikus növények: Ide tartoznak például a pálmák és citrusfélék – fényigényesek és enyhén melegebb körülményeket kedvelnek.

Mikor kell téli helyre vinni a konténeres növényeket?

A 5-10 °C körüli hideget még sok növény elviseli. Általános szabály: amíg csak lehet, hagyjuk kint őket, de ne túl sokáig.

Az érzékeny növényeket (pl.: citrusfélék, hibiszkusz, murvafürt) már 10 °C alatt érdemes bevinni. A közepesen fagytűrő növények (pl.: babér, olajfa) rövid ideig elviselik a -5 °C-os fagyokat. Csak tartós hideg esetén vigyük őket a teleltető helyre.

Megfelelő helyiség a teleltetéshez

A növény igényeitől függően különböző, világos, de fűtetlen helyiséget keressünk (pl.: télikert, pince, garázs, lépcsőház). Minél melegebb a hely, annál több fényt igényel a növény. Alacsony páratartalom esetén a levelek széle megbarnulhat. Szellőztessünk rendszeresen és használjunk vizes tálakat a páratartalom növelésére.

A növények előkészítése a teleltetéshez

Hagyjuk kissé kiszáradni a talajt, hogy elkerüljük a gyökérrothadást. Távolítsuk el a beteg, elszáradt leveleket és virágmaradványokat. Alaposan nézzük át a növényt kártevőket keresve.  

Gondozás a teleltetés alatt

Hetente ellenőrizzük a talajt, és csak akkor öntözzük, ha a föld felszíne száraz. Kevés víz jobb, mint a túl sok, mert a pangó víz gyökérrothadást okozhat.

Szellőztessünk rendszeresen, hogy megelőzzük a kártevők megjelenését és a penészesedést.

Ellenőrizzük a levelek fonákját és a hajtásokat. Ha kártevők (pl. pajzstetvek, takácsatkák) jelennek meg, azonnal cselekedni kell. Akár sárga ragadós lapokat is kihelyezhetünk, hogy gyorsan észrevegyük őket.

Ha egy növény a levelét hullatja, az fényhiányra utalhat. Használjunk növénylámpát a probléma orvoslására.

Visszavágás: szükséges?

A komolyabb visszavágást érdemes február-márciusra halasztani, amikor a növény már a tavaszi kihajtásra készül. Ha a növény túl nagy a téli helyhez, mérsékelten visszavághatjuk a hajtásokat, akár 1/3-ára. Vigyázzunk azonban azokra a növényekre (pl.: leander, murvafürt), amelyek az előző évi hajtásokon virágoznak. Ezeknél csak az elszáradt vagy zavaró hajtásokat távolítsuk el!

A helyes téli védelem a kertben maradó növényeknek

Néhány fagytűrő dézsás növény, mint a füge, olajfa vagy a babér, a szabadban is áttelelhet, házfal mellett, szélvédett területen. Helyezzük a cserepeket hungarocellre vagy fára. Tekerjük be a növényt jutazsákkal vagy gyékénnyel.

Ne használjunk légmentesen záró fóliát, mert az összegyűlt nedvesség gombás betegségeket okozhat. Mulcsozzuk a talajt fenyőágakkal a gyökérvédelem érdekében. Ügyeljen arra, hogy a víz el tudjon folyni, mert a pangó víz fagykárokat okozhat.

Mi a teendő tavasszal?

Tavasszal a növényeket lassan szoktassuk vissza a kinti körülményekhez. Ne tegyük őket azonnal közvetlen napfényre, mert a levelek megéghetnek. A növények újra növekedésnek indulnak, ezért gondoskodjunk számukra megfelelő tápanyagról. A lombhullatók esetén az első gyökérnövekedés előtt szerves tápoldat ajánlott. Az örökzöldek és egzotikus növények számára a gyökér- és levélnövekedés támogatására nitrogénben gazdag tápoldat szükséges.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Hogyan vigyük vissza a házba a kertből a szobanövényeket?

2020. október 5. 12:28

Lassan a szobai növényeket vissza kell telepítenem a kertből a lakásba. Hogyan készítsem fel őket a hosszú téli időszakra, a szobai létre?

Hogyan készüljek fel a teleltetésre, mivel permetezzem a növényeket?

2022. szeptember 22. 04:36

Hamarosan be kell vinnem a virágaimat teleltetésre. Hogyan készüljek fel erre, mivel permetezzem őket?

Kihozhatom már a leandert? - Mediterrán növények a kertben

2023. április 7. 05:36

Minden szezonban újra felmerül a kérdés: kivihetem már a leandert? Lássuk, hogy mikor és hogyan vihetjük ki a teleltetést követően ezt a kedvelt dísznövényt a kertbe!

Így teleltesd át a paprikát és a paradicsomot, hogy télen is teremhessen!

2022. december 9. 05:37

A legtöbb palántáról nevelt kerti növény átteleltethető. Amikor eljön az ősz és elkezdődnek az első fagyok, akkor nagy földlabdával emeljük ki a veteményesből a töveket és nagy dézsába tegyük át.