Házikert

Látszólag beporzóbarát kert: mikor a tápnövények nem stimmelnek

Agrofórum Online

Nagy divat beporzóbarát kertet építeni, de vajon a divatnövények hogyan férnek el egy beporzóbarát kertben? Esetleg létezik olyan, hogy csak azt hisszük, hogy beporzóbarát a kertünk, mert sok benne a virág?

Kertészmérnökként és kerttervezőként évek óta tanulmányozom magam is a beporzóbarát kerteket, de nem abban a tervezői mivoltában, hogy csak a dizájn vagy a szépség az izgalmas benne. Minél mélyebbre jutok a tanulmányokban, egyre inkább látom azt, hogy nagyon tévúton kezdenek járni a kertbarátok a biodiverzitást és/vagy a beporzóbarát kertet illetően. A divatnövények meg pláne sok esetben csalókák tudnak lenni.

Rovarok és tápnövények

Az egyik fogalmat már itt az elején fontos tisztázni és igyekszem végig leegyszerűsítve kezelni a könnyebb megértés kedvéért ezt a tápnövény fogalmat.

Minden rovarnak vannak úgynevezett tápnövényei, melyek a létükhöz elengedhetetlenek. Ilyen az érési táplálkozásban szerepet játszó növény, mely pl. a hernyóból a kifejlett lepkéig egy “biztos pont” a rovar életében. Ha ez nincs jelen a kertünkben, akkor nem érdemes abban reménykedni, hogy az adott rovarfaj (ez nem csak lepke lehet) megjelenik stabilan a kertünkben. Ilyen például a fecskefarkú pillangónak a nyári orgona, de a barna medvelepke számára is kell a gyermekláncfű, cickafark vagy aggófű.

Tehát egy igazán rovarbarát (vagy jelen esetben beporzóbarát) kert esetében nem az a lényeg, hogy sokféle növényt ültessünk random, kedvünk szerint, hanem fordítottan kell gondolkodni: milyen rovarokat csalogatnánk be, és azoknak melyek a fontos tápnövényei?

Miért becsapósak a divatnövények?

A legnagyobb baj a divatnövényekkel az, hogy a fent említett kérdésben a legtöbb nem jelent fontos életteret a rovaroknak. Nyilván virágzási időben lehet, hogy járják a méhek, de a beporzóbarát kertben nemcsak méhek vannak, hanem akár 500 másik faj is.

Nagyon nagy divatja van most a hortenziáknak is, de aligha látunk rajtuk döngicsélő rovarokat nektárt gyűjteni, ami nem véletlen. Ugyanakkor egy cickafarkon, mentán, évelő őszirózsán vagy a zsályán nagyságrendekkel több rovart találunk virágzási időben, és azon túl is.

A legnagyobb baj a divatnövényekkel az, hogy a legtöbb nem jelent fontos életteret a hazai rovaroknak
A legnagyobb baj a divatnövényekkel az, hogy a legtöbb nem jelent fontos életteret a hazai rovaroknak (fotó: Pixabay)

Modern divatnövények és a természetben előfordulók kérdése

A legtöbb divatnövény nem a mi hazánk alapnövénye, ami ezzel együtt azt is jelenti (és direkt nem használom az endemikus és egyéb fogalmakat), hogy nem a helyi, térségi vagy kárpát-medencei egyéb élővilágot alkotó rovarok, más állatok élettereként tekintünk rá.

Többektől hallottam már, hogy ilyenkor felhördülnek, hogy de hát mi a baj az egzótákkal? Az egzótákat elsősorban a trópusi eredetű faanyagoknál halljuk, mint teak és társai, melyekből rendkívül szép burkolatot lehet gyártatni, netán bútorokat.

Valójában a magyar megfelelője az idegenhonos faj, vagyis “nem a mi tájegységünkre, térségünkre, netán tágabb élőhelyünkre” jellemző fajként egyszerűsíthető. Ezzel nem az a baj, hogy az egyre jobban melegedő nyarakba nem férne be, hanem pont a fentebb említett kérdésnél izgalmas, hogy vajon a természet többi élőlénye számára mennyire jó választás. Kiszorítjuk a cickafarkat, a katángkórót, a gyermekláncfüvet, és angolpázsitot dédelgetünk a vadvirágokkal és tájegységünkre jellemző egyéb növényekkel szemben, amik hozzáadnának a kerthez.

Egyensúly az egzóta és a valóban biodiverz között

Mielőtt azt gondolnánk, hogy akkor uzsgyi, dobjunk ki mindent, ami idegenhonos, nem! Nem ez a lényege. Ilyenkor úgyis igaz az, hogy a legalaposabb fenntartható kertben gondolkodó is elcsábul egy kertészetben. Az arány sokkal fontosabb, hogy a káposzta is megmaradjon, de a kecske is jól lakjon.

Ültessünk, amit szeretnénk, de vegyük figyelembe, hogy a beporzóknak – és nem mellesleg a többi élőlénynek is – szüksége van a valódi biodiverz kertben az élettérre, tápnövényekre! Így döntő többségében inkább a valóban hasznos, azaz ökológiai értelemben is hasznos növényekkel dolgozzunk, mint a divatból ültetettekkel!

Kiemelt kép: Pixabay

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

A talaj nem egy korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás – tenni kell a védelméért

2018. november 14. 08:34

A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is.

Lehet nyereségesen gazdálkodni, közel sem ideális feltételek között

2023. március 19. 07:34

Dani Máriával egy Natur Gold Global Kft. rendezvényen találkoztam, ahol az alakorral kapcsolatos termelési tapasztalatait osztotta meg az érdeklődőkkel.

Interjú egy robottal – a biodiverzitásról és a talajkímélő gazdálkodásról

2023. január 25. 06:34

Az Agrofórumban sokszor írtunk már a mezőgazdaság jövőjéről, az agrárium fenntarthatóságáról, és a robottechnológia rohamos fejlődéséről. De olyan még nem történt a lapunkban, hogy Mesterséges Intelligenciával készítsünk szakmai riportot.

Facéliatermesztés vadvédelmi szegéllyel, méhekkel, biodiverzitással

2021. július 14. 09:42

Az Agrofórum Zöldítő rovatának korábbi cikkéből olvasóink már megismerhették Milus Zoltánt, és Veszprém megyében alkalmazott apróvad-védelmi technológiáját. A várkeszői termelő AKG-s táblájának szegélyébe már az előző idényben vadföld magkeveréket vetett, ami 2021-ben sem volt másként. Míg tavaly az erdő melletti sávban a facélia dominált, és az őszi búza szélét élénk lila csík díszítette, addig az apróvad számára létesített, a vadkár-elhárítást segítő szegélyből ezúttal a mézontófű kikerült, az egész kombináció mindössze öt növényt tartalmazott. A tábla belsejében viszont éppen facélia vetőmag-előállítás zajlott. Igazi földi mennyországa ez a biodiverzitásnak – különösen a méheknek.