Házikert

Lepkeorchidea a kertben

Agrofórum Online

Hosszú évek óta a lepkeorchideáimat a fák lombja között kényeztetem a nyári időszakban és cserébe rengeteg hosszú léggyökérrel és télen dús virágzással hálálják meg a törődést.

Mentett orchideák

A virágkötészetben sokszor olyan dekorációkat kellett készítenem, ahol vagy csak az orchidea virágzati szára kellett virágokkal vagy pont csak a nagy zöld levelek és légygyökerek. De a kettő nyilván nem működik együtt és a rendezvények után elképesztően sok, sokszor több száz orchidea landolt a műhelyemben virág nélkül és valamit kezdeni kellett vele. Ekkor egy olasz youtube videóban láttam, hogy egy idős asszony az orchideáit nyáron kikötözi cserép nélkül a fák lombja közé és csak késő ősszel hozza be őket.

A mi klímánkon gyanakodtam a jó eredményben, de csak megpróbáltam az első 120 orchideámmal, mert sehogyan sem tudtam volna máshova tenni őket és kidobnyi nyilván nem akartam.

Miért a fák lombja közé?

A díszfák lombja között nincs akkora napsütés, hogy a levelek megégjenek, még légköri aszályos napokon is párásabb a levegő, mint bárhol máshol a kertben.

A díszfák alatt rendszeresen érdemes amúgy is öntözni, így a talaj felől felfelé áramló pára még egy plusz, ami az eredetileg epifita életmódot folytató Phalaenopsis orchideáknak pont szuper.

Virágzik-e így az orchidea?

Mivel főleg a mentett orchideákat kúrálom ezzel a módszerrel a nyári időben, így a fókusz a friss és egészséges léggyökerek és levelek növesztésén van és nem a virágzáson. Bár hoz virágszárakat és sokszor virágzik is, de a fő feladat az, hogy a növény pihenni tudjon, regenerálódni.

Kell-e tápanyag az orchideának?

Őszintén szólva a Phalaenopsis orchideákat viszonylag ritkán tápoldatozom. Főleg a téli időszakban, amikor rengeteg virágot hoznak, akkor szoktam csak párszor, mert a virágzás minden növénynél energia- és tápanyagigényes folyamat. A nyári időszakban, eredeti élőhelyük és életmódjukból adódóan nem szoktam tápoldatozni még lombtrágya szintjén sem.

A cserepekből kivett orchideák gyökereiről leszedem a mulcsot, kérget és hagyom szabadon és napjába legalább egyszer alatta a talajszintet alaposan beöntözöm és akár a lombkoronát is lelocsolom (de nem jéghideg kútvízzel!).

Visszaültetés a cserépbe

A nyári időszakban sok levelet és még több léggyökeret fog hozni az orchidea. Ilyenkor ritka az, amikor visszafér az eredeti cserepébe. A visszaültetéskor a gyökerek egy részét hagyjuk a cserépen kívül, szabadon. Ne vágjunk le a léggyökereiből, mert azzal újra visszavetjük a növény fejlődését.

TIPP: Ha nyaralni megyünk és egy hétig nem tudjuk a fák alatti gyepet, kertrészt öntözni, akkor célszerű visszavinni az orchideát hűvösebb helyre, ahol akár párásabb környezetben lehet, mert viszont az egy hét páramentességet nem bírja ki szabad gyökerekkel.

Trükkök, hogy a majoránna hónapokig illatozzon

2025. július 17. 14:10

Így szárítsa és tárolja a majoránnát, hogy hónapokig megőrizze illatát és ízét – mutatjuk a sikeres betakarítás titkait!

Mit kezdjen a lehullott almával? – Ne dobja ki, hasznosítsa!

2025. július 16. 11:10

Ne dobja ki a nyáron lehullott, éretlen almát! Komposztálható, főzhető, sőt, takarmányként is hasznosítható – de nem mindegy, hogyan.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Csigariasztó növények valóban léteznek?

2023. július 23. 08:40

Vettem én már mindenféle növénykeveréket a csigák elleni védekezéshez, sok esetben az elsők között volt, amit lerágtak. De most nézzük sorra a tapasztalatokat!

Kerti kalendárium – teendők a házikertben

2020. június 30. 11:58

A hosszú, kihívásokkal teli hetek után a június talán pozitív változásokat hozott. Használjuk ki a szép időt a kertben, örvendeztessük meg magunkat és a növényeket is az eredményes kerti munka örömével! Lássuk, milyen teendők várnak minket júniusban!

Milyen rovar van a kelkáposztán? Talán poloska?

2023. október 9. 04:40

Milyen rovar lehet a kelkáposztáimon? Hasonlít a poloskákra, korábban ilyen rovarral nem találkoztam a kertemben.

A csodálatos selyemakác

2023. szeptember 3. 14:40

Azokba a kertekbe is ajánlott a selyemakác, ahol látványosat kell alkotni, de kicsi a tér, mert pont kis termetével szép árnyékot adó fafaj.