Házikert

Miért nem kötnek be a virágok a veteményesben?

Agrofórum Online

Nagyon aktuális téma ebben az időszakban és rengeteg olvasói kérdés is érkezik hozzánk arról, hogy vajon miért hullanak le rendre a virágok, akár paprika, akár tökfélékről, de még uborkán és paradicsomon is?

Nagy hőingások

A zöldségnövények és ezzel együtt nagyjából minden hazai klímán kint élő növényünkre igaz, hogy a nagy hőingásokra stresszel reagálnak. A természet is némiképp meg van bolondulva az utóbbi években, melyre jó példa, hogy júliusban a saját kertészetemben is az ágyásokban lévő krizantémok már elkezdtek bevirágozni.

Ha a tegnapi napot vesszük alapul Kiskőrös térségében, akkor éjjel 10 fok volt és nappal 33-35 fokot is mérhettünk, majd este újra lehűlt a levegő 15 fok köré. Ez igen nagy hőstressz a növényeknek és olyan anomáliák lépnek elő, mint a relatív tápanyaghiány.

Relatív tápanyaghiány

A talajba juttatott tápanyagoknak is megvan az a hőtartomány, ahol a legideálisabban felvehetők a növények számára. Ha nincs ebben a tartományban a levegő és/vagy a talajhőmérséklet, akkor bár a talajban jelen van a tápanyag, a növény nem tudja felvenni, ergo hasznosítása is akadályokba ütközik. Ilyen esetben a lombon keresztül történő tápanyagutánpótlás lesz a jó megoldás, mert levélen keresztül viszont fel tud szívódni.

Milyen elemek kellenek a jó kötődéshez?

Ha azt mondanám, hogy csak a bór, ahogy a legtöbb internetes felületen mondani szokták, akkor messze kerülnénk a valóságtól. A kötődéshez számos más elemre is szükség van, mert gondoljunk csak bele: egy kiegyensúlyozott szervezet képes csak a szaporodásra. Akár növény, akár ember. Ha eltérnek a szervezeten belül a különböző anyagok (enzimek, makro- és mikroelemek, fehérjék stb…) arányai, akkor valami akadály is gördül a termékenység felé.

Így a növényeknél is, nem csak egy elemre kell koncentrálni elsősorban, hanem rendszerben gondolkodva, kicsit komplexebben nézni a dolgot.

Egyik fontos makroelem a nitrogén, másik a kálium. Ehhez a kettőhöz tevődnek hozzá a szükséges aminosavak, a bór, a kobalt, a réz, a cink, mangán, molibdén és a vas is, mint mikroelem. Természetesen megfelelő arányban.

Hála a gyártóknak, igen kiegyensúlyozott és komplex készítményeket lehet már kapni ezek keverékéből is.

Az aminosavak esetében vannak már komplex megoldások, ahol az eszenciális aminosavak közül is megfelelő arányba kerültek bele a készítményekbe.

Tehát ha össze akarjuk foglalni, hogy mi az oka annak, hogy lehullanak a virágok bekötődés helyett, akkor először mindig a külső tényezőket kezdjük el megvizsgálni, onnan haladjunk a növények igényei felé és akkor a helyes tápanyagutánpótlással a probléma akár már egy kezeléssel is megoldható lesz.

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Hogyan védekezhetünk drótféreg ellen házikertben?

2022. április 7. 11:04

Minden évben tavasszal az ágyások ásásánál drótférgekkel is találkozom. Nem védekeztem ellenük eddig, csak kiszedegettem őket ásás során. Milyen „szelíd” védekezési módszerek vannak ellenük?

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

Színek a kertben: meghökkentő kontrasztok és színpárosítások

2023. augusztus 28. 05:40

Nézzük milyen meghökkentő színek és kontrasztok lehetnek egy kertben!

Mire jó a csalán, ha van a kertben?

2022. május 22. 08:36

Ha egy kerti felületünkön megtelepszik a csalán és még jól is érzi magát, az annak a jele, hogy vízellátottságban jó a talaj és sok benne a nitrogén is.