Házikert

Minden nyolcadik madárfajt kihalás fenyeget, aminek az intenzív mezőgazdaság is az oka

Agrofórum Online

Míg Európában az erdei madárfajok állománycsökkenése 3 százalékos volt 1980 és 2020 között, addig a mezőgazdasági területekhez köthetően ez az érték 57 százalék ugyanezen időszakon belül. Nem véletlen tehát, hogy számos más probléma mellett a nagyüzemi termelés negatív következményeire hívja fel a figyelmet a Birdlife International, vagyis a Madártani Szervezetek Világszövetsége, amely négyévente átfogó, globális jelentésben mutatja be a vadon élő madarak állományainak változásait. A 2022-es tájékoztató az utóbbi évekhez hasonlóan lesújtó képet nyújt az élőhelyek állapotáról.

A Birdlife International napokban kiadott, „A világ madarainak helyzete 2022” (State of the World’s Birds 2022) című jelentésében többek között a madarak és a biológiai sokféleség szempontjából legkritikusabb területek hatékony megőrzésére, védelmére és kezelésére hívják fel a figyelmet. Mindez nem véletlen, hiszen a trendek riasztóak. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közlése szerint jelenleg világszerte a madárfajok csaknem felének hanyatlik az állománya, növekedésről mindössze azok 6 százaléka esetében beszélhetünk. Ahogy az cikkem bevezetőjében is olvasható: az erdei élőhelyeken a madárállományok visszaesése 3 százalék, míg az agrár vidékeken egészen elképesztő módon 57 százalék a csökkenés 1980 és 2020 között. De az európai hegyvidéki fajok is 10 százalékos esésben voltak 2002 és 2014 között. A kontinensen a 1990-2015-ös időszakban 13 százalékkal csökkent a rovarevő madarak állománya. Ennek talán leginkább kézzelfogható, pontosabban szemmel látható jele a fecskék egyre alacsonyabb egyedszáma Magyarországon.

Mezőgazdaság és klímaváltozás

A Birdlife International 2022-es jelentésében sorra veszi azokat az okokat, amik leginkább hozzájárulnak a statisztikákban kimutatható csökkenéshez. Ezek között előkelő helyet foglal el az intenzív mezőgazdaság, és annak több eleme is, de nem lehet szó nélkül elmenni a klímaváltozás mellett sem. Elég csak idei aszályos évre, és arra gondolunk, hogy mekkora területen károsodtak, szűntek meg ideiglenesen vagy hosszú távra vizes élőhelyek. A most kiszáradt patakok, a szárazság miatt kialakult vízhiánya és a táplálék csökkenése viszont majd egy következő jelentésben éreztetheti hatását.

De nézzük, hogy mely okokat emeli ki a Madártani Szervezetek Világszövetsége, és azzal együtt a hazai képviselő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

  • Az agrárterületek növekedése és a hasznosítás növekvő intenzitása jelenti a legnagyobb veszélyt a madarakra nézve, amely a veszélyeztetett fajok 73 százalékát érinti. 
  • Az egyre jelentősebb gépesítettség, a műtrágya- és növényvédőszer-használat, a gyepterületek szántófölddé alakítása miatt Európában 70 százalékkal csökkent az agrárterületeken élő madárfajok állománya 1980 óta. (Etiópiában a mezőgazdaság miatt egyre zsugorodó gyepterületeken élő endemikus, a Földön csak itt élő szomáli pacsirta állománya 80 százalékos csökkenést mutat 2007 óta.)
  • A nem fenntartható fakitermelés és erdőgazdálkodás szintén jelentős probléma, hiszen évente több mint 7 millió hektár erdő tűnik el, ami a veszélyeztetett madárfajok felét érinti.
  • Az éghajlatváltozás hatása sem elhanyagolható, a veszélyeztetett fajok 34%-ára már most is hatással van, és feltehetően egyre nagyobb problémát fog jelenteni rövid idő alatt.

Az okok között találjuk még egyébként az erdőtüzeket, a vadászatot és a csapdázást, az energiatermelést és a bányászatot, az invazív fajok megjelenését és terjedését, de a lakossági és üzleti célú fejlesztéseket, valamint az utak építését is. Fontos megjegyezni, hogy ez utóbbiak ráadásul hosszútávú, csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem visszafordítható hatást gyakorolnak a környezetre.

Összességében elmondható, hogy a tény, miszerint 1409 globálisan veszélyeztetett madárfajból 1026 a mezőgazdasági területekhez köthető, szilárd alapot biztosít azoknak az intézkedéseknek, amelyek az agrárium fenntarthatóságának növelését célozzák meg, legyen szó például a sok vihart kavaró Green Deal megvalósításáról.

A madárfajokat globálisan veszélyeztető tényezők (Forrás: BirdLife International)

Döntő pillanathoz érkezünk

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatása szerint a Biológiai Sokféleség Egyezmény (CBD) részes felei konferenciájának (CBD COP 15) idén év végén zajló ülése döntő pillanat lesz a madarak és az egész természet számára, hiszen az ülés célja a globális biodiverzitási keretrendszer véglegesítése és elfogadása.

A madarak mesélnek nekünk természeti környezetünk egészségéről, de mi rendszerint figyelmen kívül hagyjuk üzeneteiket – vesztünkre. A világ számos részét már most is szélsőséges erdőtüzek, aszályok, hőhullámok és árvizek sújtják, miközben az ember által átalakított ökoszisztémák küzdenek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással. Míg a COVID-járvány és a globális megélhetési válság kétségtelenül elterelte a figyelmet a környezetvédelmi problémákról, a globális társadalomnak továbbra is a biológiai sokféleség válságára kell összpontosítania

– nyiltakozta Patricia Zurita, a BirdLife International igazgatója.

A turai madármérgezés évfordulója

A madárfajokat és azok populációit a mérgezések is veszélyeztetik. Lokálisan ugyan, de Magyarországon is számos ilyen esetet derítenek fel a természetvédők és a hatóságok. Bár az MME közlése szerint 2022 első féléve határozott javulást hozott, a tavalyi, elképesztő mértéket öltő turai mérgezés, amiről akkor az Agrofórumban is részletesen beszámoltam, intő jel lehet.

Egerészölyv – Turán 2021-ben száztizennyolc mérgezett állat teteme került elő

A természetvédelmi szakemberek már bíztak benne, hogy a tavaszi időszak jelentősebb mérgezés nélkül múlik el, azonban május közepén Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hollók és vetési varjak mellett két parlagi és egy rétisas is áldozatul esett az alattomos pusztításnak. Az azonban figyelemreméltó, hogy a tavalyi tizennyolc esett helyett idén eddig mindössze négy esetben bizonyosodott be hogy illegális mérgezés történt. A tavalyi turai rekord mérgezést követően óriási társadalmi felháborodás követte egyesületünk sajtóanyagait. A 2022-es év több szempontból is fordulópont lehet a mérgezéses bűncselekmények visszaszorításában

– olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményében.

Ami az egy évvel ezelőtti, Pest megyei esetet illeti, a toxikológiai vizsgálatok során kimutatott betiltott növényvédő szer koncentrációk egészen elképesztők voltak, hiszen az egyes csalétkekben talált 6000 mg/kg értéket meghaladó és a madártetemekből kimutatott 60 mg/kg értéket megközelítő adatok minden eddigi esetet sokszorosan felülmúltak. Ilyen kijuttatott dózis mellett a szerencsének köszönhető, hogy emberi életet nem követelt az eset. A nyomozás egyébként jelenleg is folyamatban van, és a mai napig zajlik az információgyűjtés.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

A nők jelenlegi helyzete, kihívásai és prioritásai a magyar mezőgazdaságban

2023. november 14. 05:40

A Corteva Agriscience kutatást végzett a magyar női gazdálkodók kihívásainak felmérésére.

Sosem lesz biztonságos a mezőgazdaság?

2019. február 19. 06:55

A fluktuáció a mezőgazdaságban igen magas, gondoljunk csak az idénymunkákra, ahol akár hetente is változhat a munkavállalói állomány összetétele. A munkahelyeken megjelenő újabb és újabb munkavállalók komoly nehézséget okoznak a megfelelő és biztonságos munkahelyi körülmények kialakításában.

A termelői árak a ráfordítási áraknál nagyobb mértékben nőttek

2020. augusztus 8. 06:36

A növényi termékek 4,1%-kal, az állatok és állati termékek 7,7%-kal drágultak 2019-ben az előző évhez képest.

Mabisz: a biztosítók aszálykifizetései negyvenmilliárd forintnál tartanak

2022. november 8. 11:42

A mezőgazdasági biztosítással foglalkozó társaságok 39,96 milliárd forintot fizettek ki az idei aszálykárokra, közel 8500 bejelentés nyomán október végéig - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) kedden.