Házikert

Nyaralás alatt ki ápolja a kertet?

Agrofórum Online

Minden kerttulajdonosnak nagy dilemma, hogy mi legyen a kerttel a nyaralás alatt. Íme pár tipp, hogy miként oldható meg a növények öntözése akkor is, ha mi épp a tengerparton süttetjük a hasunkat!

Nem mondom, hogy mindegyik ötlet ingyen van, vagy olcsó a kialakítása, de az biztos, hogy sok esetben csak egyszer kell elkészíteni, és utána már élvezhetjük is a kert adta örömöket, mert az öntözéssel még a nyaralás után sem kell legalább bajlódni. Bár én szeretek elmélázva az ágyások előtt, a locsolóval állva gyönyörködni a kertben, de valljuk be azért kánikula idején nem baj az, ha nélkülünk is működik a rendszer.

Időzítő kapcsoló és csepegtetőrendszer

Talán kezdjük is a legköltségesebb verzióval, hogy utána fellélegezhessünk a többi lehetőség között.

A csepegtetőrendszerhez olyan ágyások kellenek, melyek stabilan körberakhatók a csepegtetőszalaggal. A nagyon szétaprózott, szigetszerű ágyásoknál ez nem lesz jó megoldás, de a nagyobb egybefüggőeknél ezzel jól lehet dolgozni.

Ha az ágyásokban szépen lefektettük a csepegtetőszalagokat, akár körkörösen többet is egy ágyásba, akkor már csak a ráállást kell kialakítani a csapra, amelyen egy öntözőrendszerhez való időztőkapcsoló van. Ez a beállított időintervallumonként bekapcsol és az öntözős végén le is áll, majd újraindul, ha itt az ideje. A legtöbb kertünkben ezt alakítottuk ki mi is, ahol nem akartunk a gyepnél is öntözni, hanem csak pár ágyást kellett megoldani.

Természetesen ez a cikk azoknak szól, akiknek nincs kiépített öntözőrendszere, így erre nem is térünk most ki.

Csodálatos nyári kert
Csodálatos, virágos kert (fotó: Pixabay)

Dézsás növények és a PET-újrahasznosítás

Ha tudjuk, hogy sok dézsás növényünk van, melyek öntözésre szorulnak a nyaralás alatt, akkor itt az idő elkezdeni gyűjtögetni a kiürült ásványvizes palackokat, hiszen szuper öntöző készíthető belőlük.

Töltsük meg vízzel őket, a szájukba nyomjunk bele tiszta mosogatószivacsot, jó alaposan, hogy a víz csak csepegjen, ne tudjon azonnal kifolyni! Fejjel lefelé állítsuk bele a dézsás növény edényébe és már csepeg is a víz. Nagy edényekbe, mint a leandereké és citromfáké szokott lenni, ott akár több ilyen palackot is beállíthatunk!

Szobanövény 1×1

A szobanövényeknél nekem a kedvenc metódusom szintén csepegtetős, de mégsem. Egy nagy fürdőlepedőt beterítek a kádba, rárakom a cserepes növényeket és az anyagot alaposan megnedvesítem. Így a növények a cserép aljánál fokozatosan tudják felvenni a vizet, mégsem állnak a vízben.

Tegyünk el szinte mindent a tűző napról!

Tudom, hogy sok növény szereti a napot, de ha keveset tudjuk öntözni, akkor arra a rövid időre érdemes őket olyan helyre költöztetni a kerten belül, ahol nem állandóan tűzi őket a nap. Ha ez nem megoldható, akkor a dézsáikat fedjük le raschell hálóval vagy jutazsákkal, hogy ne forrósodhasson fel a cserép és vele együtt a talaj is a gyökerekkel!

Kiemelt kép: Pixabay

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

A csodálatos selyemakác

2023. szeptember 3. 14:40

Azokba a kertekbe is ajánlott a selyemakác, ahol látványosat kell alkotni, de kicsi a tér, mert pont kis termetével szép árnyékot adó fafaj.

Tavasszal kiültetett fenyőfa alsó ágain a levelek száradnak. Mi lehet az oka?

2022. május 16. 04:36

Tavasszal kiültetett földlabdás fenyőfácskám alsó ágainak levelei száradnak. Gondosan ültettem, mi lehet a baja? Mit tehetek?

Miért fontos a szamóca talaját szalmával takarni?

2024. május 7. 04:40

Néhány helyen láttam már, hogy szalmával takarják a talajt a szamócatövek alatt. Miért fontos a szamócát szalmával takarni?

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2022. február 1. 14:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.