Házikert

Őszi díszfüvek

Agrofórum Online

Ősszel a színes lombok mellett a díszfüvek is értékes díszei lehetnek a kertünknek. Nézzünk is pár kedvelt díszfűfélét, amit megéri ültetni.

A díszfüveket több csoportra osztjuk: évelő díszfüvek és egynyári díszfüvek. Az őszi és téli időszakban értelemszerűen az évelő díszfüvek lesznek jó társaink a kertben, hiszen ezek a fajok és fajták nem csak tavasztól őszig virítanak.

Az évelő díszfüveket tőosztással szaporítjuk vagy magvetjük.

Egyik legismertebb évelők közé tartozik a pampafű.

Pampafű – Cortaderia selloana

Nem véletlen az egyik legkedveltebb díszfű, mert bár Argentínából származik, jól bírja a mi klímánkat is és igen magasra, akár 2-2.5 méterre is megnő. Nyáron főleg leveleinek nagy tömegével díszít, míg nyár végén elkezdenek a nagy bugás, hófehér virágzatok kiemelkedni a fűszálak közül.

A leggyakoribb fajtái a fehér és a rózsaszín bugákkal díszlenek.

A pampafű érzékeny a pangó vízre és a sok csapadékra, így jó vízelvezetésű talajba ültessük.

Lehetőleg ne álljon meg körülötte a víz télen se, illetve a növény közepén se. Érdemes a leveleket kévébe összekötni télre és csak tavasszal levágni.

A másik nagy kedvenc, ami egyre gyakrabban látható a kertekben a japánfű és a csíkos változata, a zebrafű.

Japánfű és a zebrafű – Miscanthus sinensis és a var. Zebrina

Habitusra már inkább nádszerű, de magasságra ugyanúgy a 2-2.5 méteres méretre számítsunk. A Misc. sin. var. Zebrina, vagyis a zebrafű széltében csíkos leveleivel különösen szépen mutat. Kiváló vízpartimitátor növények, ültethetjük medence mellé, kerti tavak szélébe. A télre szintén érdemes összekössük a levélzetét, hogy a csapadék ne tudjon megállni a növény közepén és csak tavasszal vágjuk vissza az elszáradt leveleket.

Ha viszont lágyabb esésű levélzetre és kicsit játékosabb megjelenésre vágyunk a kertben, akkor a tollborzfűre biztosan számíthatunk.

Tollborzfű – Pennisetum alopecuroides

Jóval alacsonyabb termetű, mint az előbb említett két növény, az egy méteres magasságot fogja elérni. Lágyan lefelé ívelő leveleivel és pihepuha bugás virágával még a gyerekek kedvence is lesz. Bár nem magas termetű, mégis helyigénye nagy. Puha bugáit szintén nyár végén hozza.

És természetesen a vidékies kertek hangulata sem hiányozhat a legismertebb díszfüvek listájáról. A vadnövényes életérzést az évelő díszköles képviseli ebben a felsorolásban.

Az évelő díszköles – Panicum maximum nem olyan szabályos habitusú, mint a fent említett díszfüvek, sokkal természetesebb hatást is kelt, így jó kontrasztnövény akár nagylevelű évelők vagy díszcserjék mellett.

Az évelő díszköles viszont a fagyra érzékeny, bár télálló egyes vidékeken. Akkor érdemes ültetnünk csak, ha a téli fagyvédelemről gondoskodni tudunk.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Díszfüvek ápolása tavasszal

2022. március 24. 06:54

A díszfüvek ideje is hamarosan eljön, hiszen március és május között van a tavaszi díszfűápolási időszak és kezdődhet a tőosztással való szaporítás is.