Hiába az egészséges zöld levelek és a gondos öntözés, ha petúniája nem hoz virágot, az gyakran egyértelműen gondot jelez. A virágzás hiánya mögött számos tényező állhat.
Ha petúniája nem hozza a várt mennyiségű virágot, érdemes néhány alapvető, de hatékony kertészeti praktikát alkalmaznia. Az alábbi tanácsokkal biztosíthatja, hogy növénye dúsan, hosszan és egészségesen virágozzon akár egész nyáron át.
Biztosítson elegendő napfényt!
Kimondottan napfénykedvelő növény. Legalább napi 6-8 óra közvetlen napfény szükséges ahhoz, hogy virágzása folyamatos és dús legyen. Árnyékos, félárnyékos helyeken hajlamos kizöldülni és „lombosodni”, a virágok száma pedig drasztikusan csökkenhet. Ügyeljen arra, hogy balkonládája vagy virágágyása a lehető legnaposabb fekvésben legyen, különösen déli vagy délnyugati irányban.
Öntözze kiegyensúlyozottan!
Ez a virág vízigényes, mégsem tűri a túlöntözést. A cél a mérsékelt, de rendszeres öntözés, amivel elkerülhető a gyökérrothadás, de nem szárad ki a talaj. Forró napokon, főként balkonládában vagy cserépben, akár naponta egyszer is szükség lehet öntözésre – reggel vagy késő délután. A pangó vizet kerülje: használjon jó vízelvezetésű talajt és lyukas aljú edényeket!

Tápoldatozzon célzottan!
A petúnia kimeríti a talaj tápanyagait, különösen cserepes tartás esetén. Hetente egyszer használjon virágzó dísznövényekhez való tápoldatot, amely magas foszfor- és káliumtartalommal rendelkezik! Ezek az elemek ösztönzik a bimbóképződést és a tartós virágzást. Kerülje a túlzott nitrogénbevitelt, amely ugyan elősegíti a levélképződést, de gátolhatja a virágzást.
Rendszeresen távolítsa el az elnyílt virágokat!
Ez a növény akkor hoz új virágokat, ha az elszáradtak nem maradnak rajta. A magérlelés energiát von el a növénytől, ezért célszerű hetente többször, akár naponta is eltávolítani az elnyílt virágfejeket. Fontos, hogy ne csak a szirmokat, hanem az egész virágfejet (csészelevelekkel együtt) csípje le, így a növény azonnal új bimbóképzésbe kezd!
Metssze vissza bátran!
Amennyiben petúniája hosszúra nyúlt, felkopaszodott, vagy kevés virágot hoz a hajtásvégeken, metszéssel tudja új életre kelteni. Vágja vissza a hajtásokat a felükig vagy harmadukig! Így új oldalágakat nevel, amelyek virágot is hoznak. Az ideális időpont a visszavágásra a virágzási hullám közepén van, amikor már látható, hogy csökken a virágszám. A metszés után biztosítson elegendő tápanyagot és napfényt.
Gondoskodjon megfelelő talajról!
A petúnia laza, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt igényel. Cserépbe, balkonládába ideális a virágföld és perlit keveréke, ami biztosítja az átszellőzést. Ha kerti ágyásba ülteti, érdemes komposzttal vagy érett trágyával javítani a talajt, különösen ültetés előtt.
Védekezzen a kártevők és betegségek ellen!
A levéltetvek, tripszek és atkák gyakori látogatók, amelyek megbéníthatják a hajtásvégeket és virágrügyeket. A sárguló, pöttyözött vagy deformált levelek jelzik jelenlétüket. Használjon neem olajat vagy rovarölő szappant, és permetezzen a kora esti órákban! A lisztharmat és szürkepenész is gyakori gond – a túlöntözés és a rossz szellőzés kedvez nekik.
Képek: Pixabay