3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Házikert

Télikert: citrusfélék felkészítése a tavaszra

Agrofórum Online

Lassan itt a tavasz és a télikertben vagy teleltetésben lévő citrusféléket már el kell kezdeni felkészíteni a költözésre. Vegyük is sorra, milyen feladatok vannak ezeknél a mediterrán növényeknél, hogy ne stresszként éljék meg hirtelen változásokat!

Akinek télikertje van az részben szerencsés, mert a citrusai ilyenkor virágoznak vagy terméstérlelnek. A nagyobb dézsákban lakó növényeinket a téli időszakban ritkábban öntözzük és a tápanyag szempontból is visszafogottabbak vagyunk. Ha garázsban, pincében teleltetünk, akkor meg akár a fényhiány is probléma lesz februárban már.

A fény

Aki meg tudta oldani, hogy fényben gazdag helyen teleltessen, annak talán ezzel lesz a legkevesebb nehézsége. Ahol viszont a téli időszak egy fényszegény, netán teljesen sötét helyen telt el, ott sokkal fontosabb lesz, hogy növényeinket fokozatosan szoktassuk a természetes fényhez, később a közvetlen napsütéshez.

A nyári időszakban egészen a teleltetésig a citrusféléket akár a tűző napra is tehetjük, ha megkapnak minden számukra fontos tápanyagot és a kellő vízmennyiséget. A melegebb napokon ha nem is visszük ki még növényeinket a zárt pincéből vagy garázsból, akkor nyissuk rá óvatosan az ajtót, de ne tegyük ki közvetlen huzatnak a növényeket. Ekkor kezdjük el a vízadagokat is kicsit növelni már. A melegebb, napsütéses napokon akár ki is vihetjük egy félárnyékos helyre őket, majd ahogy újra hűl a levegő, vigyük vissza a növényeket. Ilyentájt elegendő naponta 1-2 óra melegebb napsütésben eltöltött idő is nekik.

A természetes fényhez és a napsütéshez fokozatosan kell hozzászoktatni a növényeket, különben a levelek megégnek.

A víz

Ha egész téli időszakban csak a havi egy öntözést kapták a növények, akkor fokozatosan szoktassuk hozzá újra a kisebb vízadagokkal a növény gyökerét a rendszeres öntözéshez. Arra figyeljünk, hogy ilyenkor a citrusfélék ugyanúgy pihennek (amennyiben nem virágzó vagy termő növényről van szó!), így a gyökereknek is újra munkába kell lendülni és leveleknek is vissza kell szerezniük a vízfelhasználáshoz, párologtatáshoz szükséges nyomást.

Mivel ilyenkor még a talaj nehezebben szárad át, figyeljünk arra, hogy a dézsában ne álljon a víz, mert a gyökerek könnyebben megfulladnak a pangó vízben. Ha túl sok nedvességet adunk a növényeknek, gyenge és erőtlen hajtásokkal fogja meghálálni.

A fiatal és erőtlen hajtásokat a kártevők is hamar észreveszik, így készüljünk fel az esetleges növényvédelmi munkára is pajzstetvek, gyapjastetvek ellen. Elsősorban a viaszos citrompajzstetűre (Planococcus citri) és az oleanderpajzstetűre (Aspidiotus nerii) figyeljünk, melyeket puha kefével, nedves törlőkendővel távolíthatunk el.

Metszés tavasszal?

A metszésről megoszlanak a vélemények, mert van aki az őszi metszésre, van, aki a tavaszira esküszik. Mindenesetre ha ősszel a metszés elmaradt, akkor kora tavasszal érdemes lesz megejteni, mert akkor a tavaszi friss hajtásokat már megerősödve tudja hozni dézsás növényünk. Minél erőteljesebbek a hajtások, annál kevesebb növényvédelemmel kell számoljuk, mert az életerős növényeket nehezebben is támadják meg a kártevők, kórokozók sok éves tapasztalatunk alapján.

A beteg növényi részeket és a sűrűsítő, nagyon befelé menő hajtásokat célszerűen vágjuk vissza, hogy a levegő jobban átjárhassa a lombkoronát és a nap is jobban besüssön a levelek, hajtások között.

Tápanyagok pótlása

Kezdetben, amíg nem szoktattuk vissza a töveket a rendszeres öntözésre, addig nagyon híg tápoldattal öntözzük csak. Érdemes a levelek és hajtások alapján megfigyelni, milyen makro- és mikroelemekre van szükség a pótláskor. Amíg a gyökerek nem nyerték vissza teljes aktivitásukat, addig a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás is igen nagy segítség lehet. A komplexebb citrustápok kiegyensúlyozott tápelemösszetétellel segítik növényeink megfelelő fejlődését.

Aszálykert: ezeket ültessük, hogy jól bírja a kert a szárazságot!

2025. február 3. 05:40

Az aszálykert egy olyan kerttípus, amelyet úgy terveznek és alakítanak ki, hogy minimális vízellátással is fenntartható legyen.

12 növény az év minden szakára: változatos színek, hosszú virágzás

2025. február 2. 16:10

A folyamatosan virágzó növények biztosíthatják, hogy a kertünk egész szezonban színes és virágokkal teli legyen.

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Nézzük át a vetőmagkészletünket: ezeket kell megfigyelni a tavaszra készüléskor!

2025. február 1. 05:40

A megfelelő előkészületekkel a tavaszi vetési szezon gördülékenyen indulhat, és bőséges terméssel hálálja meg a gondos tervezést.

Hogyan védhetem meg a kertem bio módon a hangyáktól?

2023. június 12. 05:39

Hangyaügyekben a tavasz és a nyár eleje mindig forgalmas időszakunk. Ekkor jelennek meg a legtöbbször és özönlenek be a házba, bukkannak fel mindenfelé a kertben.

A tejsavó csalogató hatású a csigákra

2023. április 24. 13:07

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növényvédelmi Intézet jogelődjében végzett csapdázási kísérletek bizonyították a vegyszermentes módszer hatékonyságát. Kiderült, a meztelencsigák ellen kiválóan védekezhetünk tejsavóval.

10 érv a tűlevelűek termesztése mellett

2023. január 5. 14:32

A tűlevelű fák és cserjék a növényvilág egyik legkevésbé megbecsült csoportjába tartoznak. Ezek a fák még mindig szenvednek a 70-es évek okozta traumától, mivel akkoriban széles körben ültették őket sziklakertekbe a kertvárosok pázsitján. Az utóbbi évtizedekben a „tűlevelű” kifejezéshez a lakóházak fölé tornyosuló, a fényt eltakaró, antiszociális sövények és a szomszédok közötti vitákat okozó sövények képe társult. Ez a megítélés pedig ugyancsak nem túl vonzó!

Málna ápolása a bő termésért

2021. május 11. 13:44

A málna nagyon hálás növény, ha megfelelően ápoljuk és bő termésmennyiségről gondoskodik már késő tavasztól. A bogyós gyümölcsök között a málna az, amivel minden évben foglalkozni kell a gyomláláson kívül is.