Házikert

Tört kukoricával tényleg megóvhatjuk a rózsát?

Agrofórum Online

Az őszi kertészkedés során különösen fontos, hogy megfelelően gondozzuk a rózsákat, hiszen a hűvösebb, csapadékos idő kedvez a fekete foltos betegség terjedésének. Ez a gombás fertőzés gyengítheti a növényt, és akár a virágzás elmaradásához is vezethet.

A rózsák egyik leggyakoribb őszi betegsége a fekete foltos betegség (Diplocarpon rosae), amely egy gombás fertőzés. A hideg, nedves időszakban könnyen terjed, és a sárguló leveleken felbukkanó sötét, kerek foltok formájában jelentkezik.

Bár a betegség önmagában ritkán pusztítja el a növényt, jelentősen gyengítheti a rózsát, így az kevésbé lesz ellenálló a kártevőkkel, az időjárási szélsőségekkel és más betegségekkel szemben, nem beszélve esztétikai szépségének romlásáról.

A sötét folt leginkább a nedvesség hatására alakul ki, mivel a gomba a vízcseppeken keresztül terjed a levelekre, ezt pedig sárga udvar határolja körül. Ennek megelőzésére kiválóan alkalmas a tört kukorica, amely a Trichoderma nevű hasznos gombát tartalmazza.

Ez a természetes biopeszticid segít elnyomni a kórokozó gombákat, így a fekete folt kialakulásának esélye jelentősen csökken. Ráadásul a kukorica javítja a talaj vízelvezetését, csökkentve a levelek körüli nedvességet, ami tovább segít megelőzni a gombás fertőzéseket.

A betegség terjedésének megelőzése

A fekete foltos betegség terjedésének megelőzése a rózsák esetében kulcsfontosságú az őszi hónapokban, amikor a hűvös, nedves időjárás kedvez a gombás fertőzések kialakulásának. Első lépésként alapvető, hogy megfelelő vízelvezetésű talajt biztosítsunk, hiszen a betegség nedvességgel terjed.

A tört kukoricát a rózsatövek köré kell szórni, majd be kell fedni mulccsal vagy komposzttal, hogy fokozzuk a hatékonyságot. Fontos a növények rendszeres ápolása: ügyeljünk arra, hogy ne locsoljuk a leveleket, csak a talajt, mert a vízcseppek a gombát a levelekre vihetik. Ezenkívül kerüljük a túlzott metszést, mert a sebek fertőzési pontok lehetnek.

Kertünk tisztán tartása

A kert tisztán tartása szintén létfontosságú, hogy elkerüljük a betegség megjelenését rózsáinkon. Ősszel gyakori a levélhullás, ezért fontos, hogy az elhalt vagy fertőzött leveleket rendszeresen összegyűjtsük és eltávolítsuk, mert ezekben megmaradhatnak a gombás spórák, amelyek később újra megfertőzhetik a rózsákat.

A lehullott levelek rendszeres összegyűjtése és megsemmisítése segít a fertőzés további terjedésének megakadályozásában, valamint tartsuk a talajt gyommentesen, mert a gyomok is táptalajt adhatnak a betegségeknek.

A kukorica alkalmazása

Szórjunk egy bőséges réteget a rózsatövek köré, majd takarjuk le mulccsal vagy komposzttal, hogy a kukorica még hatékonyabban dolgozhasson. Fontos, hogy ezt még az első fagyok előtt végezzük el, hogy a növények a téli időszakban is védve legyenek.

Emellett ügyeljünk arra, hogy rendszeresen tisztítsuk meg a kertet az elhullott levelektől, mivel ezek is táptalajai lehetnek a fertőzésnek. A kukoricában található Trichoderma természetes ellensége a kórokozóknak, így segít megelőzni a fertőzést azáltal, hogy javítja a talaj mikrobiális egyensúlyát.

Megelőzésre akkor a leghatékonyabb a kukorica használata, ha még az első fertőzés előtt alkalmazzuk – például kora tavasszal vagy ősszel, mielőtt a fekete folt elterjedne. Ha a növény már beteg, a kukorica nem fogja „meggyógyítani” a meglévő fertőzést, de még mindig hasznos lehet. Ilyen esetben a fertőzött levelek eltávolítása után a kukorica használata segíthet megakadályozni a betegség további terjedését, és elősegítheti a rózsa gyorsabb felépülését.

Mit jelent a dísznövények formázó metszése?

2025. május 25. 05:40

Az alakító metszésről a hobbikertészek egy része azt gondolja, hogy az csak a formanövényeknél érdekes, de ez nem teljesen igaz.

Lilaakác metszése: így lesz virágzó dísze a kertnek

2025. május 24. 13:10

A lilaakác csak rendszeres metszéssel hoz bőséges virágot. Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes visszavágni a gyönyörű kúszónövényt.

Petúnia gondok: ezért nem hoz virágot

2025. május 23. 11:10

Nem virágzik a petúnia? Mutatjuk a leggyakoribb okokat és hatékony megoldásokat a bőséges nyári virágzásért.

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

2025. május 22. 16:10

Egyes gyomnövények javítják a talajt, gyógyhatásúak és a hasznos rovarokat is vonzzák. Ha tudatosan bánunk velük, szövetségessé válhatnak.

KWS új generációs kukoricahibridek 2019-ben! (Pájtl József, Tamási)

2018. október 12. 16:43

Pájtl József 600 hektáron gazdálkodik, a terület jelentős részén, mintegy 250 hektáron termeszt kukoricát.

Kukorica és napraforgó vetőmagpiac - 2020

2021. január 9. 04:36

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag-, műtrágya-, valamint növényvédőszer-piacot.

Megmértük! – Magyar Kukorica Klub versenyparcellák betakarítása a tiszavasvári Moravszki Farmon

2024. szeptember 27. 12:10

Az augusztusi hőség- és aszálystressz ugyan komoly ütéseket hozott, de itt bizony nem lett KO!

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.