Házikert

Trópusi gyümölcsök: amit érdemes tudni róluk

Agrofórum Online

Mit sorolunk a trópusi gyümölcsök közé? Hol teremnek és vajon hogy mennyire egészségesek?

A trópusi gyümölcsökre az utóbbi időben rájár a rúd. Egyrészt a banánvész kapcsán is elképzelhető, hogy átalakul a piac a termelést illetően, de az ökológiai lábnyomát a különböző egzotikus gyümölcsöknek is sokan vitatják. Ha a hazai piacot is figyeljük, akkor látható, hogy az utóbbi évben az árak is elkezdtek elszállni és a legtöbb helyen akár már 1500 forint körül (vagy még több) mozog egy normál méretű pomelo is.

Honnan származnak a trópusi gyümölcsök?

A trópusi gyümölcsök mind a trópusi, szubtrópusi éghajlatról származnak. Éppen ezért hazai körülmények között nem is termeszthetők eredményesen, maximum üvegházban, télikertben. Nem téltűrőek, sőt 4 fok alatt könnyen meg is sérülhetnek. A legnagyob importáló országok a Távol-Keleten, Afrikában, Latin-Amerikában és a Karib-térségben vannak.

Ökológiai lábnyomuk is nem véletlen nagy, hiszen a sokezer kilométeres szállítás során, hűtést, utóérlelést igényelnek és sok más egyéb környezetterhelő folyamaton mennek át.

A másik érdekes kérdés ráadásul, hogy vajon mennyi természetes élőhelyet  kell hozzá művelés alá vonni, hogy a világpiaci igényeket kiszolgálják?

Mely gyümölcsök tartoznak a trópusi gyümölcsök közé?

Az avokádó, durián, kókuszdió, mangó, papaya, ananász, rambután, sárkánygyümölcs mind ebbe a csoportba tartozik.

Az avokádót itthon magról sokan szaporítják hobbikertészek, egy viszonylag lassan növekedő növény lesz a felcseperedő csíranövény. Az avokádó a Persea americana örökzöld fa gyümölcse. Őshonos Latin-Amerikában, különösen Mexikóban, Argentínában, Bolíviában, Chilében, Peruban és Uruguayban. A fa magassága eléri a 20 métert, a leggyakoribb 8-12 m, széles koronával akár 6-7 m átmérőjű.

A kókuszdió a Cocos nucifera termése. A termés súlya fajtától függően átlagosan 2.6 kg. A kókuszpálma eléri a 10 métert meghaladó magasságot, 4-5 méter hosszú tűlevelű levelekkel. Szintén nem télálló, minimum a 10 C fokos hőmérsékletre szüksége van ahhoz, hogy életben maradjon. Beltérben nem könnyű életben tartani, mert nemcsak a hőmérsékletre érzékeny, de a páratartalom is fontos számára.

A durián a legérdekesebb trópusi gyümölcsök közé tartozik. A fa termeli őket Durio zibethinus, amely Délkelet-Ázsiában honos.  A termés nagy, kb 2-3 kg-os súllyal, tüskésebb héjjal. A fája akár az 50 méteres magasságot is eléri. Csak 16 C fokig bírja, attól lejjebb már károsodik maga a növény.

Talán az itt felsoroltak közül a papaya bírja a legjobban a hideget, mert ha nem tartósan, de nulla fok köré ér a hőmérséklet, akkor azt még károsodás nélkül elviseli.

 A házilag sokat szaporított trópusi gyümölcs még az ananász, melynek levélrozettáját szokták levágni és meggyökereztetni. Bár ezek után jó esetben sok évre fog csak termést hozni, azt is főleg jóval kisebb méreten, mint az anyanövényről szedett termés volt.

A legnagyobb melegigénye a rambutánnsak van, nemhiába szinte kizárólag a forró trópusokon termesztik.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!