Házikert

Visszavágjuk az íriszeket elvirágzás után?

Agrofórum Online

Az íriszek tipikusan azok a növények, melyek abban a pár hétben mutatnak csak igazán, amikor virágzanak. Utána nagyon nehéz őket igazán díszítő értékük miatt méltatni, bár vízpartimitátor növényként van létjogosultsága a kertben hosszú, felfelé törő levélzetének.

Az íriszek csodálatosan változatosak, megannyi színben pompáznak, és viráguk mérete is eltérő lehet, főleg a törpeíriszek kezdtek térhódításukba az utóbbi időben, de nagyanyáink kertjéből ismerhetjük és a mai falusi kertekben is gyakran jelen vannak még mindig a nagyvirágú írisz színváltozatai.

Különleges színek, és vajon átporzódik-e?

Az elvirágzás kérdésköréhez tartozik az a kérdés is, hogy vajon át tud-e porzódni az írisz. Szituáció: veszünk egy különleges színt, majd eltelik pár év és eltűnik?

Jó hír a nőszirom gyűjtőinek, hogy az íriszek nem porzódnak általában át. Így ha szaporítani is szeretnénk, akkor csere-bere útján nagyon szép gyűjteményt lehet összeállítani.

Az íriszek csodálatosak (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/viragok-lila-gyar-csokor-5677011/)

Az íriszek nem virágoznak mindig minden évben, sajnos vannak kihagyások, és azokban az években sem fognak virágozni, amikor új helyre kerülnek. Ez teljesen megszokott ennél a növénynél, nem kell aggódjunk.

De ha elvirágzott mi legyen?

Elvirágzás utáni teendők a nőszirmoknál

Elvirágzás után a nőszirmok nagy tokban fejlődő magvakat kezdenek el nevelni. A következő évi virágzás érdekében az a legjobb, ha ezeket hamar kivágjuk, hogy a rizómák ne a magérlelésre fordítsák energiáikat, hanem arra, hogy életerősek legyenek és még több virágot hozzanak.

Éles késsel vagy metszőollóval – vagy bogyózóollóval – mélyen, egészen lent a leveleknél vágjuk ki a virágszárat, amennyire lehet ne hagyjunk csonkot, hiszen akkor könnyebben el tud fertőződni a szárvég is.

Sem bimbós, sem frissen elvirágzott töveket nem érdemes átültetni. Az elvirágzás után várjunk egy kicsit: augusztus a legalkalmasabb az íriszek ültetésére és átültetésére.

Tipikusan az a növény, melynek rizómáit nem kell mélyre ültetni, hanem szinte a felszínre tegyük inkább csak.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A méhfélék I.

2023. szeptember 19. 06:40

Ki ne ismerné gyerekkorától kezdve a legszorgosabb rovarokat, amelyek egy rendkívül izgalmas közösség részei. Számtalan méhfajjal találkozhatunk a kertben, és érdemes róluk tudni egy s mást.

Hogyan védjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól?

2022. október 9. 06:34

Sokan láttunk már olyan macskát, aki épp a szájában hurcolt egy hirtelen elkapott énekes madarat. De hogyan védhetjük meg a kertünkben élő madarakat a macskáktól?

Hangya a kertben: miért baj?

2022. június 1. 07:38

Ha össze akarnánk foglalni a hangyák kerti szerepét röviden, akkor igencsak megosztó élőlények, mert a hasznuk mellett komoly gazdasági kárt is okozhatnak tevékenységükkel.

Napimádó egynyári virágzók a balkonra

2023. augusztus 5. 13:40

Nagy kedvenceink következnek most az egynyári virágzókból, melyekkel a legunalmasabb nyár is élvezetes lesz!