Az évjárat hatása a kukoricatermesztésre, a Vajdaságban

Agrofórum Online

A kukorica világviszonylatban nagy területet foglal el a vetésszerkezetben, mivel stratégiai fontossággal bír, így Magyarországon és Szerbiában is az egyik legfontosabb szántóföldi növény.

Felhasználása sokoldalú, mind élelmiszeri, takarmányozási és ipari feldolgozásra alkalmas. Magyarországon megközelítőleg 1,2 millió hektáron termesztenek kukoricát, Szerbiában kb. 1 millió hektáron (ami éves szinten mintegy 4,5-6,5 millió tonna száraz szemmennyiséget jelent), ebből Vajdaságban 600-650 ezer hektár a termőterülete, amely évenként változó a vetésszerkezettől függően. A kukorica energiadús növény, emberi és állati táplálék előállítására egyaránt hasznosítjuk. Az állatok takarmányozásában kiemelkedő energiahordozónak számít a tengeri, mivel keményítőtartalma megközelítőleg 65-70%. Az idő előrehaladtával egyre hangsúlyosabb a megújuló energiaforrások kérdése, mint például a bioetanol előállítása és hasznosítása. Ez egy olyan lehetőség, minek következtében növekszik a kukoricával bevetett termőterület nagysága Szerbiában is. Ez a fejlődésben lévő iparág hozzásegíti a gazdák felzárkózását az Európai Unió többi fejlettebb mezőgazdasági régiói közé.

Vetésidő-kísérletek

Termesztéstechnológiai szempontból egyre fontosabb kérdés a helyes vetési időpont megválasztása. Az egyre melegebb nyarak, a csapadék mennyisége és eloszlása napjainkra kulcsfontosságúvá válik a sikeres termesztés szempontjából. Vajdaságban a hagyományosan ideálisnak tekintett vetési időben elvetett növényekhez képest a korábbi időpontban földbe juttatott vetőmagvak csírázási és fejlődési képessége jelentősen jobb az előzőleg említettnél. A május 5. után elvetett kukorica gyengébbnek mutatkozott mind fejlődésben, mind terméshozamot illetően. A kukorica meleget kedvelő növény, ami a normális fejlődés és növekedés szempontjából relatíve magas talaj- és levegőhőmérsékletet igényel. Szerbiában kedvezőek a feltételek a növény sikeres termesztéséhez. A vetés kezdetét befolyásolja a talaj hőmérséklete a vetési mélységben (10-12 °C, 5-7 cm-es mélységben). A legtöbbször a vetés április elején kezdődik és a hónap végén fejeződik be.

A következőkben egy 2017-es kísérlet eredményeit kísérhetjük figyelemmel, ahol 3-3 különböző vajdasági nemesítésű hibridet vetettünk el három különböző időpontban (legkorábbi ideális időpont, majd ehhez képest 10 napos késéssel további 2 időpontban) és vizsgáltuk, hogy mely esetben és melyik hibidnél kapjuk a legmagasabb terméshozamot. Mint ahogyan az 1. táblázatban látható, az idei évben a kedvező feltételek a kukorica vetésére április legelején kialakultak, mivel a talajhőmérséklet meghaladta a 12 oC-t.

Külön kiemelendő, hogy a levegő napi maximuma extrém magasnak volt mondható ebben az időszakban, mivel meghaladta a 25 oC-t. A vetési adatokat a 2. táblázat tartalmazza.

A kísérletben szereplő három hibrid az újvidéki Növénytermesztési és Konyhakertészeti Intézet egy rövid, közepes és egy hosszú vegetációjú kukoricája, melyeket az ő ajánlásuk szerint vetettünk. A termesztés egyéb körülményei mind ellenőrzött feltételek között zajlottak: talajminta alapján történt a tápanyagok kijuttatása a területre, a talajművelés és növényvédelem konvencionálisan történt, a betakarításnál nagy figyelmet fordítva az eredmények pontos lemérésére.

A hangsúly a virágzáson és a pollenszóródáson volt. Számítottunk arra, hogy a későbbi vetést nagyban befolyásolja majd a nyári forróság és ennek következtében ez egy kritikus pont lesz. Az első vetés 3 hibridjének virágzása során az előző évi átlagnál hűvösebb volt a levegő hőmérséklete a pollenszóródás alatt, 26,7 oC. A második vetések virágzása és porzása során már melegebb volt, megközelítőleg 33 oC. Az első és a második vetések porzása között kisebb mennyiségű csapadék hullott, átlagban 16 mm. Ezt követően már jelentkeztek a szárazság jelei. Amikor a harmadik vetés növényei elérték a virágzás stádiumát, hatalmas forróság köszöntött be, huzamosabb ideig a napi átlag hőmérséklet 25 oC körül alakult, 40 oC feletti csúcsokkal (1. kép).

1. kép A harmadik időpontban elvetett NS 5051, NS 7020 hibrideken az aszály korai jelei június 16-án

A későbbiekben amikor a termések növekedésnek indultak, az első két vetési mintán látszott, hogy a beporzás sikeresen végbement, de sajnos nagyon sok szár maradt terméketlen, ami azt jelenti, hogy biztos terméskiesésre számíthatunk. A harmadik időpontban vetett minták termésén megfigyelhető volt, hogy a forróság a porzás során megtette negatív hatását és a magkötés hiányos lett (2. kép).

2. kép A harmadik vetési időpontban elvetett NS 5051, NS 7020 küzdelme a forrósággal, június 24.

A betakarítási eredmények alapján a legmagasabb hozamot az első időpontban elvetett hibridek közül az NS 3022-es érte el, mely 3,756 t/ha-t jelentett. Az utolsó vetési időpontban lévő három kukoricahibrid esetében nagy terméskiesés tapasztalható, amelyet a 3. táblázat adatai is alátámasztanak.

A legkevesebb termés a harmadik időpontban elvetett NS 5051-es hibrid esetében volt mérhető, 2,037 t/ha hozammal.

Akár a 2018-as kísérletek alapján is, de több kísérlet eredményét figyelembe véve megállapítható, hogy a minél korábbi vetés lehet a szerbiai öntözés nélküli szántóföldi kukoricatermesztés sikerességének egyik záloga. Ha sikerül kellően korán vetnünk, akkor a növényeink nővirágzása és pollenadása talán még a nagyobb melegek beköszönte előtt végbemegy és sikeres lesz a magkötés (1. ábra).

1. ábra Hőmérsékleti adatok Vajdaságban 2017-ben, RHMZ
(Országos Meteorológiai Szolgálat Szerbia)

Ha szeretnénk megfigyelni Vajdaság hőmérsékleti adatait több évre visszamenőleg, az objektívebb képalkotás okán, érdemes kiemelni, hogy a júniusi átlaghőmérséklet minden évben 20 oC fölé kerül és innentől kezdve tartósan nem is csökken ez alá, ami már károsítja a magkötéseket, ezáltal negatívan befolyásolja a hozamot (2. ábra).

2. ábra Az átlaghőmérsékletek alakulása 2014-2017
(Mezőgazdasági Szakszolgálat, Újvidék)

A fajtaválaszték szerepe

A sikeres termesztés másik fontos összetevője a megfelelő hibridválasztás. A tenyészidőt Szerbiában is FAO-számokkal tüntetik fel. A FAO-szám meghatározását két fontos jellemző a nővirágzás ideje és a vízleadás üteme határozza meg. A FAO-számítás során négy mintát vesznek a tenyészidő eltérő fázisaiban és a kapott adatok alapján határozzák meg melyik érési csoportba tartozik. A négy paraméterből három a szemnedvességre vonatkozik, ezért a vízleadás egy fontos tényező a FAO-szám meghatározása és a betakarítás szempontjából is. A betakarításkori szemnedvesség megfelelő meghatározása fontos szerepet játszik a jövedelmező termesztésben is. Ha elemezzük a talán legnagyobb szerbiai nemesítőház hibridválasztékát (NS Seme – Újvidék) és kiválasztunk három különböző FAO-számú hibridet (NS 3022, NS 5051, NS 7020), majd végigvezetjük a hozamadataikat négy évre visszamenőleg, megállapíthatjuk, hogy legtöbb esetben a rövidebb vegetációval rendelkező hibrid termésmennyisége elérte és meghaladta a hosszabb, potenciálisan magasabb terméshozamú hibridekét.

Meghatározó a csapadék mennyisége és eloszlása

Ha viszont egy gazdasági év egészét vizsgáljuk, öntözetlen körülmények között a hozamokra fókuszálva, kulcskérdésként jelenik meg az évi csapadékmennyiség és annak eloszlása a vegetációs időszakban. A következőkben feltüntetjük az elmúlt négy év csapadékmennyiségét a vegetációs időszakban, valamint a téli hónapokban, havi lebontásban (3. ábra).

3. ábra A csapadékmennyiség összehasonlítása a 2014-2017 közötti időszakban
(Mezőgazdasági Szakszolgálat, Újvidék)

Megfigyelhető, hogy a 2014-es évi magas hozamokat a vegetációs időszak alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék alakította, 2016-ban viszont a nagyon fontos téli csapadék mennyisége volt átlagon felüli (4. ábra).

4. ábra Termésátlagok 2014-2017
(Mezőgazdasági Szakszolgálat, Újvidék)

Az ábrán egyértelműen elolvasható a csapadék meghatározó szerepe. A 2014-es és 2016-os év kedvező csapadékellátottságának köszönhetően a termésátlagok elérték, illetve meghaladták a tíz tonnát is hektáronként.

Az eddigiekből megállapítható, hogy Szerbiában, azon belül pedig Vajdaságban sikeresen termeszthető szántóföldi kultúra a kukorica, de a tapasztalható klímaváltozás a növény termesztésének sikerességére is rányomja bélyegét. Mivel Szerbia szántóföldi területeinek elenyésző hányada öntözhető csupán, nagyban érződik a kiszolgáltatottság az időjárás szeszélyessége miatt. Aszályos években még az önköltségi árakat sem tudják kitermelni a gazdaságok, ezért ha szeretnénk objektívebb képet kapni az ágazat állapotáról, mindenképpen több évet kell megvizsgálnunk és kielemeznünk.

A termelői igények hatása a nemesítésre

A hazai nemesítési vonallal rendelkező nemesítőházak próbálnak minden szempontból megfelelni a gazdálkodók igényeinek. Ezért az utóbbi 4-5 évben célirányos nemesítésbe fogtak, ahol a törekvéseik középpontjába a koraiságra történő nemesítést helyezték. Ha az idei év statisztikáit tekinjük át Szerbiára vonatkozólag, akkor szembetűnő, hogy a 600-as és 700-as FAO-számú hibridek szinte teljesen kikerültek a vetésszerkezetből, a helyüket átvették a nagyon rövid vegetációjú 200-as és 300-as hibridek. A piac megközelítőleg 50-55%-át az 500-as FAO-számú hibridek képezik, 30-35%-át a rövidebb tényészidejűek és a maradék 10-15%-át alkotják csupán a hosszabb vegetációjúak. Azokon a területeken pedig, ahol a kukorica nem termeszthető biztonsággal egyre inkább teret nyernek a cirokfélék, amelyek viszont leginkább a térség állattenyésztéséhez biztosítanak takarmánybázist. A kukoricatermesztés területén a két jelentős hazai nemesítőházon kívül (NS Seme, ZP) számos külföldi nemesítőház vetőmagkínálata is jelen van, de a fentiekben említett tendencia és problematika alapvetően valamennyiüknél megfigyelhető.

Az AF szaklap átszerkesztett változata Lálity Zsolt, Faragó Árpád: Az évjárat hatása a kukoricatermesztésre, a Vajdaságban (2018. E75. 118. old.) című írása alapján

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen