Gépújdonságok az olajnövények termesztési technológiáiban

Agrofórum Online

Cikkünk azokat az új vetőgépeket és betakarító adaptereket gyűjötte csokorba, amelyekkel jobb munkaminőséggel, kisebb veszteségek mellett, optimális technológiai időkön belül, hatékonyabban lehet a munkát elvégezni.

 VETÉSTECHNIKA

Újdonságok a vetéstechnikában

Forradalmi újdonságokat jelentenek a napraforgó, szója és a repce vetésében az elektromos meghajtású szemenként vetőgépek, amelyekkel gyorsabban és pontosabban lehet vetni és többféle – szóló, hagyományos ikersoros, közölt tőtávolságú ikersoros vetés, mátrixba történő vetés stb. – vetési szisztémák valósíthatók meg. Ezek a növények számára kísérletekkel igazolhatóan jobb tenyészterületi eloszlást, kedvezőbb növekedési feltételeket teremtenek, és nagyobb hozamokat eredményeznek. A vetőelemek egyedi elektromos meghajtása leegyszerűsíti a sortáv beállításokat és a tőtáv állításokat, ill. az automatikus sorelzárásokat is. Lehetővé válik a tőtávolságnak a változó talajerő szerinti táblán belüli változtatása menetközben is (digitalizált tápanyag-ellátottsági térképek szerint).

Ezekkel pedig vetőmagot és kombinációban starter-műtrágyát (ill. talajfertőtlenítő szereket) lehet megtakarítani. Napjainkban a vetőgépgyártók többségének kínálatában már megtalálhatók az elektromos meghajtású, szemenként vető gépek (Amazone, Gaspardo, HORSCH, John Deere, Lemken, Kverneland, Mascar, MatterMacc, Monosem, Foggia, Valkira, Väderstad stb.). Ezeknél a sortávolság rendszerint széles tartományban – 37,5 és 80 cm között fokozatmentesen állítható, a vetőelemeknek a gerendelyen történő eltolásával. A tőtávolság pedig a megfelelő vetőmagmérethez igazodó furatméretű és furatszámú tárcsák alkalmazásával, ill. a vetőtárcsák fordulatszámának szabályozásával a növények igényeinek megfelelően nagyon széles tartományban változtatható.

Az elektromos meghajtású elsősorban keskeny (40/45/50 cm) sortávolságú szemenként vető gépek mechanikus vetőszerkezettel is készülnek (Accord Monopill, RAU Unicorn), míg az univerzális szemenként vetőgépek többsége pneumatikus rendszerű. A kettő között jelentősek a munkasebességbeli különbségek. A mechanikus vetőszerkezetek vetési pontossága max. 8-10 km/h munkasebességig kielégítő. A talajkerék hajtású pneumatikus rendszerű gépek általában 12 km/h-ig, míg az elektromos meghajtású pneumatikus gépek 15-16 km/h-ig megfelelnek az elvárásoknak. A vetéstechnikában megfigyelhető másik fő tendencia, hogy általánossá vált a vetéssel egy menetben a starter-műtrágyák kihelyezése.

A műtrágya feltöltések gyakoriságának csökkentésére korábban a vetőgépen elhelyezett műtrágyatartályok helyett a traktor elejére függesztett nagyobb (1,5-2,8 m3) térfogatú tartályokat használnak, amelyek hasznos terhelésükkel javítják a traktor mellső pótsúlyozását és műtrágyával történő feltöltésük is egyszerűbbé válik. A másik megoldás a nagy (2,8-8,0 m3) befogadó képességű, vontatott műtrágyakocsik alkalmazása, amely a vetőgépet is hordozza.

Az elektromos meghajtású szemenként vetőgépek további újdonságokat hoztak a vetési technológiákban is. Ilyen az ikersoros vetés soronként eltolt fél- (közölt) tőtávolsággal (deltában) történő vetés. Erre alkalmas kéttárcsás elektromos meghajtású vetőszerkezettel dolgozik a Lemken Azurit Delta Row vetőgépe, amelynél az ikersorok közötti sortávolság 12,5 cm, a sortávolság pedig 50 és 75 cm között változtatható.

Több elektromos meghajtású vetőgéppel lehet mátrixba, négyzetbe, vagy rombuszba vetni, amely szintén a jobb tenyészterületi eloszlást eredményez a növények számára. Ilyen vetési szisztéma a legtöbb elektromos meghajtású vetőgéppel megvalósítható (Amazone EDX 6000/9000; Kverneland/Accord Optima és Monopill e-drive II/RAU Unicorn Synchro-drive II; Monosem Meca V4E; John Deere 1725 NT; Gaspardo Julia Isotronic 24 Ferti; MaterMacc MS 8130; Sfoggia Elektra/Vento Smart; Hors Maestro cc/SW; Väderstad Tempo L és V).

Nem elektromos meghajtású, de a nagyteljesítményű kategóriába sorolható két Kuhn gyártmányú szemenként vetőgépet is bemutatunk, amelyekkel naponta akár 100 ha területen is elvégezhető a vetés.

Részletesebben a vetőgépekről

Amazone EDX 6000 TC/9000 TC központi magtartályos elektromos meghajtású vetőgépek

Központi magtartályos és központi magadagolású vetőgépek 8-soros 6 m max. munkaszélességű és 12-soros 9 m max. munkaszélességű, vontatott műtrágyakocsival (TC) kapcsolt kivitelben kaphatók a piacon. Az EDX 6000 TC (1. kép) 37,5/45/50/55/70/75 és 80 cm-es sortávolságra, a 9000 TC modell (2. kép) pedig 45/50/55/70/75 és 80 cm sortávolságra állítható be. Az előző max. 16, ez utóbbi pedig max. 20 vetőelemmel szerelhető fel. Egyaránt alkalmasak repce, szója és napraforgó vetésére is.

A műtrágyakocsi tartályának befogadó képessége, az EDX 6000 TC modellnél 3000 liter, a vetőgép központi magtartályáé pedig 600 liter, a 9000 TC modell műtrágyatartálya 5000 literes, a vetőmagtartályoké pedig 2×400 liter. A vetőgépek aktív Xpress túlnyomásos magadagoló rendszerrel dolgoznak, amely soronként, pontosan, nagy sebességgel juttatja ki a magot a csoroszlyák által nyitott magbarázdába, akár 15 km/h munkasebesség esetén is. A cserélhető központi magadagoló dobok furatméretei és furatszáma a különböző vetőmagok tulajdonságaihoz igazodnak. A vetőgépek egy-egy feltöltéssel 20-25 ha területen képesek elvégezni a vetést.

A vetőgépek maximális vetési mélysége 10 cm. A csoroszlyaterhelések egyenként mechanikusan, vagy központilag hidraulikusan állíthatók be max. 200 kg-os értékre, ez utóbbi és a vetőgép legtöbb beállítása az Amatron 3 terminálon keresztül távműködtetéssel végezhető és ellenőrizhető. Így központilag vezérelhetők a művelőnyomok kialakításához szükséges, vagy a felülvetést elkerülendő sorelzárások is. Az EDX 6000 TC idényteljesítménye 600-800 ha közötti a 9000 TC modellé pedig akár az 1000 ha-t is elérheti. A 8 soros 6 m munkaszélességű kialakítások a vetőgépre rögzített (2C), ill. a traktor elejére függesztett front műtrágyatartályos (2FC) kivitelben is elérhetők.

1. kép: Amazone EDX 6000 TC központi magtartályos elektromos meghajtású vetőgép

2. kép: Amazone EDX 9000 TC központi magtartályos elektromos meghajtású vetőgép

Grimme Matrix 1200/1800 vetőgép

 A 12- (3. kép) és 18-soros (4. kép) változatban elérhető mechanikus magadagolású elektromos maghajtású vetőgépek 45, 48 és 50 cm-es sortávolsággal képesek dolgozni és a szomszédos sorokban, háromszögben (Delta-Saat) mindig fél tőtávolsággal eltolva kivetni a magokat (5. kép). A vetőtárcsák pozícionálását ezeknél a gépeknél is szenzorok vezérlik a vetőszerkezetet egyenként meghajtó elektromotorok szinkronizálásával. A szenzorok és a motorok működését CCI 100 ISOBUS-terminál hangolja össze, amelyen keresztül az egyes beállítások is elvégezhetők, ill. ellenőrizhetők.

A Grimménél is fejlesztés alatt ál a Mátrix vetőgépekhez a szinkronizáció fejlettebb, RTK GPS által vezérelt változata, amelyre a közeljövőben szintén lehet számítani. A Grimme Mátrix vetőgépek összecsukható gerendelyére felfűzve helyezkednek el az elektromos meghajtású, mechanikus magadagolású vetőelemek. Ezek rugós terhelésű paralelogramma felfüggesztéssel rendelkeznek és 90 kg a csoroszlyaterhelésük, de direkt és mulcsba vető kivitelben 190 kg-os csoroszlyanyomással is készülnek. Ennek megfelelően normál vagy mulcsba vető csoroszlya tartozik hozzájuk. A vetőtárcsák peremcellás kialakításúak és az egyes szemenkénti vetést lesodró ujjak biztosítják. A kivetett magot magnyomó kerék rögzíti a talajba, majd ujjas magtakaró kerekek takarják be. A vetési mélység a Farmflex mélységhatároló kerekeken keresztül szabályozható. A vető kocsik magtartályainak térfogata 10 liter. 

3. kép: Grimme Matrix 1200 vetőgép

4. kép: Grimme Matrix 1800 vetőgép

5. kép: A tenyészterület változása ikersoros delta vetés esetén

HORSCH Maestro elektromos meghajtású szemenként vető gépek

A HORSCH Maestro vetőgépek keskeny (40/45 cm) sortávolságú, ill. a széles (70/75/80 cm) sortávolságú kultúrák szemenkénti vetésére alkalmasak 8/12/18/24 soros változatban. Különlegességük a speciális vetőszerkezetük, amely a más pneumatikus vetőgépeknél megszokott furatos vetőtárcsák helyett kisebb átmérőjű fűrészfogas tárcsákkal és speciális ívelt fogazott maglesodróból épül fel, amely akár 30 mag/sec adagolási sebességnél is megbízhatóan dolgozik. Ez a gyakorlatban 15 km/h munkasebességeknek felel meg. A Maestro kétféle CC és SW felépítésben áll rendelkezésre. Mindkét változat vetőkocsira függesztett változatban érhető el. A Maestro CC vetőelemei 70 literes egyedi magtartályokkal rendelkeznek és a starter-műtrágya pedig a vető kocsi 2800 literes műtrágya tartályából elosztókúpok közbeiktatásával jut el a vetőgép műtrágyacsoroszlyájához (6. kép).

6. kép: Maistro 8.75 CC szemenkénti vetőgép

A CC modell 45/50/70/75 és 80 cm sortávolsággal 8- és 12-soros kivitelben áll rendelkezésre a 100-120 LE-s traktorokhoz. A Maestro SW modell vetőelemei nem rendelkeznek vetőmagtartállyal, hanem azok a vetőmagot a vetőkocsi 9000 literes tartályának 2000 literes szekcionált magtartályából kapják pneumatikus úton. A vetőkocsi másik tartályszekciójában pedig, 7000 liter starter-műtrágya tölthető, amely szintén fluid állapotban jut el a vetőgép műtrágyacsoroszlyáihoz. A HORSCH SW 12/18- és 24-soros változatban 70 és 75 cm sortávolsággal érhető el.

Vontatásukhoz 180-280 LE motorteljesítményű traktorok szükségesek. Valamennyi vetőmag- és műtrágy-adagoló berendezés és vetőelem elektromos működtetésű, ezáltal széles tőszámtartományban szabályozható. A vető- és a műtrágyacsoroszlyák 125 és 300 kg/db között terhelhetők, amely a legtöbb talajtípus és talajállapot esetén, ill. mulcsba vetésre is alkalmassá teszi a Maestro vetőgépeket. A területteljesítményük a munkaszélességüktől függően 4 és 14 ha/h között alakul.

Elektromos meghajtású JD 1725 NT szemenként vető gép

A John Deere újfejlesztésű pneumatikus szemenként vetőgépe kúpos-tárcsás vetőszerkezetét soronként, külön-külön vezérelhető elektromotorok működtetik (7. kép). A sebességarányos kijuttatást radaros sebességmérő garantálja. A vetőgép 16 km/h sebességig nagy pontossággal vet, tartja a tőtávolságot, a magkihagyás és kettős vetések aránya elhanyagolható. A kúpos tárcsás vetőszerkezet által kiadagolt magot kazettában futó, speciális kefés szalagok szállítják a csoroszlyákhoz, ezzel is garantálva a beállított tőtávolság pontos betartását.

A vetőkocsik terhelése állítható légrugókon keresztül történik. A magbarázdát nagyátmérőjű vetőcsoroszlyák nyitják és V-formájú tömörítő kerekek zárják le. A vetőgéphez pneumatikus sortrágyázó és opciósan talajfertőtlenítő-granulátum szóró is rendelhető. A vetőgép napraforgó és szója vetésében kétszer akkora teljesítményre képes, a hagyományos mechanikus hajtású vetőgépekhez képest. A vetőgép 76,2 cm sortávolsággal 8- és 12-soros változatban készül. Területteljesítménye 8-12 ha/h körül alakul.

7. kép: Elektromos meghajtású JD 1725 NT szemenkénti vetőgép

Kverneland Accord Monopill e-drive és Optima V e-drive elektromos meghajtású vetőgépek

A Monopill e-drive elektromos meghajtású gépek 6/12/18/24-soros változatban, 40/45/50 és 55 cm sortávolsággal merev és hidraulikusan felhajtható gerendelyekkel készülnek (8. kép). Valamennyi gépre (opcióban) műtrágya- és mikro-granulátum-kijuttató adapterek is felszerelhetők. Az elektromos motorokkal meghajtott vetőszerkezetek igen jó munkaminőségi mutatókkal rendelkeznek.

8. kép: Kverneland Accord Monopill e-drive elektromos meghajtású vetőgép

Műszaki tartalmukat – a gördülésmentes „0” sebességű maglehelyezés mellett – a menet közbeni tőtávolság-átállítás (tőszámváltoztatás), vagy egyes vetősorok elzárása (opto-elektronikus vetésellenőrzés, művelőút vezérlő automatika stb.) tovább növeli. A vetés valamennyi paramétere a traktor vezetőfülkéjéből irányítható és ellenőrizhető, az ehhez szükséges készülékek és berendezések (Level 1./Level 2. GeoSeed rendszerek, ISOBUS-kompatibilis IsoMach Tellus terminálok stb.) opcióban rendelkezésre állnak. Ezek közül a Level 1. rendszer nem igényel RTK GPS kapcsolatot, ISOBUS-on keresztül működtethető. A Level 2. Geo Speed rendszere RTK GPS-szel üzemeltethető. A vetőgépek a hagyományos módon előkészített talajokon, vagy kiegészítő felszereltségükkel mulcsbavetésre is alkalmazhatók.

A Kverneland Accord Optima V e-drive vetőgépe (9. kép) többféle 45/50/70/75/76,2/80 cm sortávolsággal 6/8- és 12-soros változatban, pneumatikus magadagolással készül. Különlegessége, hogy a különböző sortávolságra történő átállítás a teleszkópos gerendelye segítségével egyszerűen és könnyen végezhető. A gép a keskeny sortávolságú (repce, szója) és a széles sortávolságú (napraforgó) kultúrák vetésére egyaránt használható. A géppel háromszögbe (DeltaRow) és négyzetbe vetés egyaránt megvalósítható a Level 1. és Level 2. vezérlések segítségével hasonlóan, mint a Monopill e-drive vetőgépeknél. Az Optima V e-drive vetőgép sorműtrágyázóval és mikro-granulátum szárral is rendelkezik.

9. kép: Kverneland Optima V e-drive elektromos meghajtású szemenkénti vetőgép

Kverneland Vicon RAU Unicorn/Multicorn DPII Synshro-drive II elektromos meghajtású szemenként vető gépek

 Hasonlóan az Accord bázison fejlesztett keskeny sortávú Monopill e-drive és a széles sortávú Optima V e-drive vetőgépekhez, a jól hangzó Unicorn és Multicorn vetőgépek a RAU vetőgépek bázisán kerültek továbbfejlesztésre. Az Unicorn 6/12/18- és 24-soros változatban 40/45/50/55 cm sortávolsággal, elektromos meghajtással és mechanikus magadagolással készül (10. kép). A Multicorn hasonlóan az Accord Optima családhoz 6/8- és 12-soros kivitelben 45-75 cm közötti sortávolság beállítási lehetőségekkel rendelkezik. Az elektromos meghajtásaikon keresztüli (közölt tőosztással történő) háromszögbe, ill. négyszögbe vetésvezérlését is az Accord vetőgépektől kölcsönözték.

10 kép: Kverneland Vicon RAU Unicorn szemenkénti vetőgép

Lemken Azurit 9 DeltaRow ikersoros elektromos meghajtású vetőgép

 Az Azurit vetőgép központi magtartályos nyomólevegővel dolgozó, ikertárcsás, elektromos meghajtású vetőgép, amely többféle vetőmag univerzális Delta Row vetésére alkalmas gép (11. kép). A vetőgép ikersoros rendszerében a két eltolt sor egymástól 12,5 cm-re helyezkedik el.

11. kép: Lemken Azurit 9 DeltaRow elektromos meghajtású vetőgép

Ez az elrendezés 70%-kal nagyobb tenyészterületet biztosít az egyes növények növekedéséhez, továbbá jobb hozzáférést tesz lehetővé a talajban lévő vízhez és tápanyagokhoz is. A vetés során a két sávtisztító kereket követő műtrágyacsoroszlya a két ikersor közé helyezi le a műtrágyát, majd ezt követően egy trapéz tömörítőhenger lezárja azt, egyben előtömöríti a vetősávot. A szemenkénti adagolást két szinkronizált, egymáshoz képest fél tőtávnyi távolságra eltolt furatos tárcsa végzi felváltva. A furatos tárcsák csak minden második mag adagolását végzik, ezért az átmérőjük és így a kerületi sebességük is kisebb. Ezzel a mag adagolására hosszabb idő áll rendelkezésre, jelentősen javul a hosszirányú tőtáv eloszlás, a duplázás lehetősége minimálisra csökken, és a maglehelyezés pontossága még nagy munkasebesség (13-15 km/h) esetén is kimagasló. A vetőmagot két darab kettős tárcsás csoroszlya helyezi az előtömörített magárkokba, ezt követően az ikersorokat egy V-alakú nyomókerék zárja le. Az Azurit kukorica, szójabab, napraforgó, valamint repce nagy pontossággal és hatékonysággal történő vetését teszi lehetővé, akár 15 km/h munkasebesség esetén is. Ráépített, vagy frontfüggesztésű műtrágyatartállyal is megvásárolható, valamint mikrogranulátum-szóró is rendelkezésre áll a géphez.

Maschio-Gaspardo Julia Isotronic 24 Ferti elektromos meghajtású műtrágyakocsira függesztett szemenként vető gép

 A 16/18- és 24-soros változatban készülő 12-18 m munkaszélességű 70 és 75 cm sortávolságra beállítható vetőgép széles sortávú (pl. napraforgó) kultúrák nagy teljesítményű vetésére használható (12. kép). Vontatható műtrágyakocsi tartálya 7500 literes, amely két elektromos meghajtású és széles tartományban (25-350 kg/ha) szabályozható adagolóberendezéssel rendelkezik, és amelyek két elosztókúp közbeiktatásával 12-12 vetőelemhez juttatják el a starter-műtrágyát. A vetőelemek magtartályának befogadóképessége 55 liter, a pneumatikus vetőszerkezeteket külön-külön egy-egy vezérelhető elektromotor működteti. A csoroszlyakocsik felszereltsége és terhelhetősége (200 kg/db) alkalmassá teszi a vetőgépet mulcsbavetésre is. A vetőgéppel akár 15 km/h sebességgel is lehet dolgozni.

12. kép: Machio-Gaspardo Julia Isotronie 24 elektromos meghajtású szemenkénti vetőgép

Monosem Meca V4E elektromos meghajtású univerzális szemenként vető gép

 A John Deere-hez tartozó francia Monosem a pneumatikus magadagolású vetőgépek egyik legnagyobb gyártója Európában. A legújabb fejlesztésű Meca V 4E típusú (13. kép) elektromos meghajtású vetőelemekkel felszerelt gép 8/12/16- és 18-soros változatban készül (37,5) 45/50/55/60/70 és 75 cm sortávolsággal.

13. kép: Monosem Meca V4E elektromos meghajtású szemenkénti vetőgép

A gép minden egyes vetőszerkezetének a tengelyét egy-egy villanymotor, bordás ékszíjak közvetítésével hajtja meg. A kis áramfelvételű elektromos motorok táplálását az üzemeltető erőgép elektromos rendszerén keresztül oldották meg, ezért az erőgépen vagy a vetőgépen külön generátor alkalmazása nem szükséges. A korszerű elektromotoros meghajtó és elektronikai vezérlőrendszer révén a vetés valamennyi lényeges eleme és funkciója (az elméleti magtávolság, az egyes vetősorok elzárása, sorszakaszolás stb.) az erőgépből a CS 8000 Touch terminálon keresztül beállítható, ellenőrizhető, ill. üzemelés közben is megváltoztatható.

Meca V4 E a vetőgépek rászerelt, vagy frontfüggesztésű műtrágyatartályokkal, valamint műtrágya- és mikrogranulátum-kijuttató adapterekkel is felszerelhetők, ill. műtrágyakocsis (Aulari) kapcsolatban is elérhetők. A Monosem kínál ISOBUS-szal vezérelt hidromotoros meghajtású (NX 2-Seed-Drive), radarszenzoros precíziós szemenként vetőgépet is, amely hasonló előnyökkel rendelkezik, mint az e-drive megoldások.

Väderstad Tempo V szemenként vetőgép

 Az elektromos meghajtású Tempo szemenként vetőgépek új fejlesztésű tagja. Sajátossága, hogy a traktorok hátsó függesztőszerkezetéhez csatlakoztatható hidraulikusan összecsukható vázszerkezetű, függesztett vetőgép, a szintén új fejlesztésű a traktorok mellső függesztő szerkezetéhez csatlakoztatható 2200 (vagy növelt 2700) literes pneumatikus adagolású sorműtrágyázóval kombinációban alkalmazható (14. kép).

14. kép: Väderstad Tempo V szemenkénti vetőgép

A sorműtrágyázónál 2 db Femix III adagoló végzi a műtrágya pontos kijuttatását. A sorműtrágyázó külön elektronikus Control Station vezérlő berendezéssel rendelkezik. A Tempo V vetőgép 8-soros változatban 70/75/76,2 cm-es sortávval, 12-soros változatban 45 és 50 cm-es sortávval üzemeltethető. A 12-soros változat egyszerűen átszerelhető 8-sorossá (széles sortávúra). A Tempo V vetőegységei mindazon előnyöket kínálják, mint a Tempo többi típusváltozatai (F/R/T), nagy munkasebesség és területteljesítmény, ill. pontos vetés.

Väderstad Tempo L szemenként vető gép

 A legújabb fejlesztésű, ebben az évben piacra kerülő Tempo vetőgépek zászlóshajójának tekinthető L modell, 12- és 16-soros változatban 70/75/76,2 és 80 cm sortávolsággal műtrágyakocsival kombinált függesztett kialakításban készül (15. kép).

15. kép: Väderstad Tempo L szemenkénti vetőgép

A traktorral vontatott 5000 literes magtartállyal rendelkező, nagyméretű keréken gördülő műtrágyakocsira függesztett vetőgép szállításhoz hidraulikusan a műtrágyatartály fölé csukható. A műtrágya adagolását Fenix III elektronikus meghajtású és vezérlésű adagolószerkezet végzi, amely 0 és 350 kg/ha közötti dózisra szabályozható be. A Tempo L magtartályai a többi típustól eltérően 70 liter helyett nagyobbak 100 liter befogadó képességűek, a mikrogranulátum-tartályai pedig 30 literesek.

Ugyancsak újdonság a vetőgépen a hidraulikus szárny- és vetőelem terhelés, amellyel a vetőelemekre akár 150 kg terhelés is átvihető, és amely mulcsbavetéskor különösen előnyös. A Tempo vetőgépek vezérlése a Väderstad által kifejlesztett E-Control alkalmazáson keresztül vezeték nélkül valósítható meg, a traktorok terminálja, vagy WIFI és iPad számítógép segítségével.

Sfoggia Elektra elektromos meghajtású szemenként vető gépek

 Az elektromos meghajtású pneumatikus vetőszerkezettel rendelkező vetőgépcsalád merevvázas, teleszkóposan összetolható, ill. hidraulikusan összecsukható gerendellyel is készül. Széles 70/78/80 cm sortávolsággal 6/8- és 12-soros változatban 4,2/5,5 és 8,5 méteres gerendelyekkel. A vetőelemenként elhelyezett egyedi magtartályok térfogata 50 liter, a starter-műtrágyatartályaik pedig 440/800 és 1000 liter befogadó képességűek. A gépekre granulátumszóró is felszerelhető. A 15 km/h max. sebességű vetésre is alkalmas, széles sortávú változat teljes egészében a traktorban elhelyezett terminálról vezérelhető.

A keskeny sortávolságú Elektra (16. kép) 45 és 50 cm sortávolsággal 6/8/12/18- és 24-soros változatban 2,8 és 12,0 m közötti gerendellyel készül. A 24-soros változatok kivételével a többi modellhez starterműtrágya-kijuttató tartály és adagoló berendezés, valamint mikrogranulátum-szóró is választható. Teljesen elektronikusan vezérelhető a géphez tartozó terminálról, amely ISOBUS és GPS kompatibilis. A Sfoggia Elektra vetőgépek napraforgó-, szója- és repcevetésre is használhatók. A Foggia az Elektra vetőgépet Venta Smart néven a műtrágyakocsival összekapcsolt változatban is gyártja 12 soros változatban. A kapcsolt gép műtrágyatartályába 2800 liter műtrágya tölthető.

16. kép: Sfoggia Elektra elektromos meghajtású szemenként vető gép

Kuhn Maxima 2 TRX vontatott műtrágyakocsival kapcsolt pneumatikus szemenként vető gép

 A Kuhn Maxima 2 TRX (17. kép) 12 m munkaszélességű, 70/75/80 cm sortávolságra beállítható 16- vagy 18-soros pneumatikus szemenként vető gép, amely szállításhoz 3,5 méterre összecsukható. Műtrágyakocsijának tartályába 4300 liter starter-műtrágya tölthető. A vetőgép vetőelemeinek magtartálya 52 liter befogadóképességű.

17. kép: Kuhn Maxima 2 TRX vontatott műtrágyakocsival kapcsolt pneumatikus szemenként vetőgép

A vetőgép nagyátmérőjű, sok furatú vetőtárcsával dolgozik, amelynek a fordulatszáma nagyobb (10-12 km/h) vetési sebességnél is viszonylag alacsony, ezáltal a gép pontosan vet. Kevésbé érzékeny a vetőmagok méretére és alakjára. A 120 kg-mal terhelhető vetőelemek nyugodt járásúak és tartják a beállított munkamélységet. A gép ISOBUS rendszerben a traktorról távvezérelhető és GPS vezérelte sorelzárásos szakaszolóval is rendelkezik. A vetőgép üzemeltetéséhez min. 150 LE motorteljesítményű traktorok szükségesek. A Kuhn Maxima család több tagból áll, amelyek között keskeny (45-50 cm) sortávra beállítható 8-12-soros modellek is megtalálhatók (pl. Maxima 2M és 2R).

Kuhn Planter 3TRS vontatott univerzális szemenként vető gép

 A 12 m munkaszélességű 45 és 80 cm között többféle sortávolságra beállítható 16- vagy 24-soros változatban elérhető nagyteljesítményű Kuhn Planter 3TRS vetőgép (18. kép) mindhárom olajnövény vetésére használható. Szállításhoz 3,5 méterre hidraulikusan összecsukható.

18. kép: Kuhn Planter 3TRS vontatott univerzális szemenkénti vetőgép

Vetőelemei robusztus kialakításúak, nyugodt járásúak, pontosan vetnek, és jól tartják a vetési mélységet. A magok ejtési magassága kisebb, mint a Maxima vetőelemeinél. A vetőgép nagy (10-12 km/h) sebességű vetésre képes, amely ISOBUS kapcsolatban a traktorban elhelyezett terminálról vezérelhető és a vetőelemek működése GPS rendszerben szakaszolható. Vontatáshoz min. 120 LE-s traktorok szükségesek.

BETAKARÍTÓ ADAPTEREK

Újdonságok az olajnövények betakarításában

Az olajnövények mindegyike rendkívül kényes a betakarításra. Rosszul megválasztott technikával, rossz időpontban elvégzett betakarítások során jelentős veszteségek képződhetnek. Mindhárom növénynél gondot okoz az egyenlőtlen érés, melyen mesterséges szárítással (deszikkálással) lehet javítani. A repcénél további gond az összekuszálódott, összefonódott szárak és oldalszárak szétválasztása, ahol a becőkben lévő termés 60-70%-a található, ill. a kíméletes aratás, mert a becők rázásra, ütésre nagyon könnyen kinyílnak és kiperegnek.

A szójánál a fő problémát az okozza, hogy a hüvelyek egy jelentős része nagyon alacsonyan, a talaj közelében helyezkedik el. A szója a betakarítására ideális állapot, amikor a termés 16-18%-os víztartalmú és levelének zöme már lehullott. Ez deszikkálással érhető el, amelyet akkor kell elvégezni, amikor az alsó- és középső termések már érettek, és a csúcstermések is már kifejlődtek és sárga színűek. A növény morfológiai felépítése szükségessé teszi, hogy rendkívül (8-10 cm) tartómagassággal történjen a betakarítás. Ez pedig speciális vágóasztalokat és alacsony sebességű betakarítást indokol. A napraforgót is érdemes érésgyorsítókkal mesterségesen kezelni, hogy jól csépelhető legyen, minimális pergési veszteség mellett.

Gondot okoz a betakarításnál a tányérok eltérő mérete és magassági elhelyezkedése a szárakon, ill. a tányérok levágásakor kipergő napraforgószemek felfogása és összegyűjtése. Mindhárom olajnövény betakarítására, a megfelelően beszabályozott cséplő- és magtisztító berendezésű magajáró gabonabetakarító gépek (gabonakombájnok) használhatók, a növényre konstruált betakarító adapterekkel. Ezek között a repce és szója betakarítására a leginkább duplagerendelyes kaszaszerkezettel szerelt flexibilis vágószerkezetű, a vario változtatható asztalhosszúságú, vagy a szállító hevederes (ponyvás) vágóasztalok a legalkalmasabbak, a napraforgó betakarítására pedig a soros, a kipergett magok gyűjtésére képes tálcás napraforgó betakarító adapterek a legmegfelelőbbek.

Azoknak is a szárzúzóval felszerelt változata, amely talajba dolgozható módon zúzott állapotban hagyja maga után a napraforgószárakat. Az olajnövények termésének kombájnolása során fontos szabály, hogy nem szabad sietni. Pl. szójánál 4 km/h munkasebesség mellett tartható a 10 cm körüli tarlómagasság és a 8 % körüli veszteség, de 5 km/h-nál a tarlómagasság 14 cm-re a veszteség 10 %-ra, 8 km/h sebességnél a tarlómagasság 18 cm-re a veszteség 14 %-ra emelkedhet az elvégzett mérések alapján. Míg 4 km/h-nál a szemveszteség 160 kg/h, 8 km/h-nál ez már 290 kg/ha. Hasonló a veszteség növekedése a sebesség arányában a másik két olajnövénynél is, de más sebességtartományokban.

A betakarítási teljesítmények első sorban a cséplőrendszer terhelésének és a munkasebesség automatikus szabályozásával és a munkaszélesség jobb kihasználásával növelhetők. Erre megfelelő válaszok várhatók a CLAAS Laser Pilot, GPS Pilot és Auto Pilot, az Auto Contour talajfelszín kopírozó, ill. Cruise Pilot sebesség optimalizáló rendszerektől, valamint a Cemos és Cemos Automatic a gépbeállításokat optimalizáló rendszerektől. A John Deere különböző gépoptimalizáló rendszerei közül a HarvestSmart munkasebesség és a cséplőszerkezet terhelését optimalizáló, az ICA interaktív kombájn beállító rendszerek, az AutoTrac integrált automatakormányzási rendszer, a Row-Sense sorvezetők, valamint a Machine Sync kombájn ürítését – a szállítójármű odarendelését és szinkronizált terményátadást – optimalizáló rendszer előnyeinek kihasználásával növelhető a betakarítás hatékonysága.

A továbbiakban Magyarországon két legnagyobb darabszámban forgalmazott kombájnmárka – a CLAAS és John Deere – saját gyártású adaptereit mutatjuk be, ill. a többféle kombájnhoz is adaptereket kínáló neves gyártók (Optigép, Linamar Oros, Geringhoff) néhány adapterét mutatjuk be.

CLAAS adapterek

 A hazai arató-cséplőgéppark mintegy 60%-át kitevő CLAAS kombájnokhoz a gyártó kínálatában többféle az olajnövények betakarítására alkalmas adapter (vario, flexibilis és szalagos vágóasztal, soros független napraforgó betakarító, repce oldalkasza stb.) megtalálható.

CLAAS Vario 500-930 vágóasztalok repce betakarításhoz

 Ezek 5,0/5,6/6,2/6,8/7,7 és 9,3 méter munkaszélességgel készülnek, ezáltal jól illeszkednek a CLAAS kombájnok áteresztőképességéhez. Az adaptereknél (a repce toldatot helyettesítő) asztal felület max. 700 mm-rel kitolható, amelyre a levágott repcenövény rádönthető és a nagy (660 mm) átmérőjű középre hordó csiga hatókörébe kerülve a ferdefelhordóra kerül. A motolla kialakítása, a motollaujjakkal, ujjtartókkal és csapágyazással optimalizált, így minimális a repce szárak felcsavarodásának az esélye. A középre hordó csiga és a kasza hajtásáról kardántengely és hajtómű gondoskodik.

A Vario vágóasztal mindkét oldalára függőleges alternáló rendszerű repcekasza szerelhető fel a rendválasztók helyére, amely szerszámmentesen pillanatok alatt végezhető el. A repcekasza felcsatlakoztatása automatikusan hozza működésbe a kaszát meghajtó hidraulikus hajtást. A repce vario vágóasztalok jobb anyagáramlással, nagyobb áteresztőképességgel, megbízhatóbban dolgoznak és kisebb a karbantartási igényük (19. kép).

19. kép: CLAAS Vario 900 vágóasztal CLAAS Lexion 670 betakarítógépen

CLAAS MaxFlo kereszt-összehordó szalagos (ponyvás) vágóasztalok

 Ezek repce betakarításban és szója betakarításban előnyösek. A középre hordó csiga helyett kereszt-szállítószalagok szállítják középre a terményt, amelyet hosszanti szállítószalag továbbít a ferdefelhordóra. A terményáram szűkítését és tömörítését két rövid ferde helyzetű csiga végzi. Repce betakarításához oldalkaszákkal kell felszerelni, szójához pedig flexibilis kaszaszerkezettel kell megvásárolni. 5,6 és 9,3 m közötti munkaszélességű változatokban érhető el (20. kép).

20. kép: CLAAS MaxFlo kereszt-összehordós szalagos vágóasztal

CLAAS MaxFlex flexibilis vágószerkezetű vágóasztalok

 A különböző CLAAS kombájnokhoz 5,6 és 9,3 m között ötféle munkaszélességben rendelkezésre álló kettős pengés kaszaszerkezettel szerelt vágóasztalokkal 10 cm alatti tarlómagassággal takarítható be a szója. A kaszaszerkezet rugalmasan alkalmazkodik a talajfelszín egyenetlenségeihez, akár 180 mm-es szintkülönbségeket is képes áthidalni (21. kép). Szabályozható fordulatszámú motolla és középre hordó nagy (660 mm) átmérőjű, ugyancsak változtatható fordulatszámú és állítható magasságú csiga kíméletesen bánik a learatott szójával. A talajfelszín pontos követését Auto Contour automatikus szintezőrendszer is segíti.

21. kép: A CLAAS Maxflex vágóasztal 180 mm-es szegmensei révén képes a talajegyenetlenségek tökéletes kopírozására

CLAAS Sunspeed sorfüggetlen napraforgó betakarító adapter

 A CLAAS saját gyártású napraforgó betakarító adaptere többféle (1,6-8,4 m) munkaszélességben készül, amely könnyű szerkezetű, többféle sortávolságra vetett napraforgó betakarítására alkalmazható. A sűrűn elhelyezett 300 mm széles, csónakszerűen kialakított tálcák közötti résekben vezetődik meg a napraforgószár, amelyről a tányérokat a tálcák alatt dolgozó alternáló kaszaszerkezet választja le. A tányérokat átmenő tengelyű adagolódob juttatja középre hordó csigára. A kipergett szemeket a hosszan előre nyúló tálcák gyűjtik össze és juttatják a szállítócsigára (22. kép).

22. kép CLAAS Sunspeed 12-75 sorfüggetlen, gyűjtőtálcás adapter napraforgó tábla nyitásban

John Deere olajosmag betakarító kombájn adapterek

 A világ legnagyobb gabonakombájn gyártója természetesen a kombájnjaikhoz nagyobbrészt maga állítja elő az adapterek zömét is, de együttműködik más adaptergyártókkal is. Ilyen a magyarországi profi napraforgó adapter gyártó Optigép, mely a John Deere kombájnok OptiSun soros napraforgó adapterének a gyártója és szállítója

John Deere 600 X változtatható asztalhosszúságú repce vágóasztalok

 Az öt különböző 6,7 és 12,2 m közötti munkaszélességben készülő és X típusjelű vágóasztalok (JD 622X/625X/630X/635X/640X) sajátossága, hogy a rozsdamentes acélból készült vágóasztalok fenéklemeze és ezáltal a kaszaszerkezete is max. 800 mm távolságban előre kitolható. A vágóasztal mindkét oldalához repce oldalkaszák csatlakoztathatók (23. kép).

23. kép: John Deere 600 X változtatható asztalhosszúságú repce vágóasztal

Az oldalkaszák fel- és leszerelése csupán két-három percet vesz igénybe. A leszerelt oldalkaszák a vágóasztalon kerülnek elhelyezésre. A vezérelt ujjas motolla és a nagy átmérőjű (660 mm) középre hordó csiga fordulatszáma és magassága is szabályozható. A hidromotoros motollahajtás és a vibrációmentes, bolygóműves kaszahajtás csökkenti a pergési veszteségeket. A kombájnokhoz az adapter kardántengellyel és elektrohidraulikus multi csatlakozókon keresztül csatlakoztatható.

John Deere 600F flexibilis kaszaszerkezetű vágóasztalok

 Az ötféle méretben, 6,1 és 10,5 m közötti munkaszélességgel készülő (JD 620F/622F/625F/630F és 635 F) adapterek flexibilis „Starr Hidroflex” kaszaszerkezettel rendelkeznek, amely 150 mm-es talajfelszín feletti különbségeket is képes rugalmasan követni. A gyári adatok szerint akár 5 cm-es tartómagassággal is végezhető velük a szója, a szárazbab, ill. a lencse betakarítása. Motollájának és középre hordó csigájának kialakítása, ill. hajtása megegyezik 600R és 600X vágóasztalokéval (24. kép).

24. kép: John Deere 600 F típusú flexibilis kaszaszerkezetű vágóasztal

John Deere 600 D sorozatú középre hordó keresztszalagos vágóasztalok

 A négyféle – 7,6/9,15/10,7 és 12,2 m-es – munkaszélességgel rendelkezésre álló (JD 625D/630D/635D és 640D) kombájn vágóasztalok sajátossága, hogy hosszabb az asztaluk és a középre hordó bedobó ujjas csiga helyett, jobbos-balos szállítószalagok (hevederek) szállítják középre a lekaszált terményt, amelyet egy középen elhelyezkedő, hosszirányban dolgozó rövid szállítószalag adagol a kombájn ferdefelhordójára (25. kép).

25. kép: John Deere 600 D vágóasztal

A szállítószalagok szélessége 914 mm, a hosszuk a munkaszélesség függvényében változik. Az átadó szalag hossza 1524 mm, a szélessége szintén 914 mm. A szalagos megoldás előnye, hogy intenzívebb a terménytovábbítása és kíméletesebben bánik a terményekkel, kisebb a kipergési (kidörzsölési) vesztesége, mint a csigás vágóasztaloknál. Repce és szója betakarításánál, ill. egyes kalászosoknál alkalmazható előnyösen.

John Deere 600 PF (Premium Flow) hosszirányú szállítószalagos vágóasztalok

 A John Deere kombájn adapterek legszélesebb családját alkotják, valamennyi John Deere kombájnhoz rendelkezésre állnak. A hét (JD 618 PF/620 PF/622 PF/625 PF/630 PF/635 PF és 640 PF) modellből álló vágóasztal család munkaszélessége 5,5 és 12,2 m között változik. Az adapterek hosszított (1000 mm) asztallal rendelkeznek, amelyen több szekcióban 550 mm hosszúságú hosszanti szalagok dolgoznak (26. kép).

26. kép: John Deere 600 PF (Premium Flow) hosszirányú szállítószalagos vágóasztal

Ezek szállítják sebességarányosan a kasza által levágott terményt (pl. repcét) a 660 mm átmérőjű középre hordó csigához, amely azt a kombájn ferdefelhordójára juttatja. Az adapter előnye az intenzívebb és kíméletesebb terményszállítás és a kisebb vágóasztal veszteség.

John Deere Optisun soros napraforgó adapterek

 Az Optigép által a John Deere részére gyártott adapterek 70/76,2 cm napraforgó sortávolságokhoz 8/12 és 16 soros változatban állnak rendelkezésre. A napraforgószárakat füles láncok húzzák be és csillagkéses vágószerkezet választja le a tányérokat. A kipergett szemeket és tányértöredékeket a terelőkúpok meghosszabbításában a sorok között található, rezgőtálcák juttatják a középre hordó csigára, ahová a levágott tányérok is kerülnek. A magas oldalfalak és a hálós hátfal biztonságosan fogják fel a vágáskor lepattanó tányérokat. Az adapter nagy (8-10 km/h) sebességű betakarításra is alkalmas, 1% alatti veszteség mellett. Egyszerű az adapter hajtásrendszere és minimális a karbantartási igénye.

Geringhoff olajosmag betakarító kombájn adapterek

 A német Geringhoff az egyik legismertebb és a legrégibb kombájn adapter gyártó Európában.

Az 1950/60-as években jelentek meg az első traktorvontatású kukorica-csőtörői, majd a kombájnokhoz csatlakoztatható csőtörő adapterei. Ma is a kukorica csőtörők igen széles választékát gyártja (Mais Star; Mais Star Horizon; Horizon Star II; Rota Disc; Mais Star Collect stb.) Ezeken kívül gabona vágóasztalok, az állítható asztalhosszúságú vágóasztalok (Harvest Star; Vario Star; Harvest Star Vario) és repce oldalkaszák, valamint a napraforgó adapterek (Sunlite, Sun Star, Sun Star Horizon) profi gyártója is. Minőségi adapterei eljutnak az összes földrész számos országába.

 Geringhoff Vario Star és Harvest Star Vario fokozatmentesen változtatható asztalhosszúságú vágóasztalok

 A két típus között a különbség, hogy Vario Star adapterek 6 féle (VS 485/VS 550/VS 610/VS 670/VS 760 és V 910) változatban merev vázkerettel 4,85 és 9,15 m munkaszélességgel készülnek, a Harvest Star Vario adapterek kétfélék (HVV 600 és HVV660) 6 és 6,6 m munkaszélességűek, és a három részből álló asztalok hidraulikusan összecsukhatók. (A két oldalsó szekció a középső szekció fölé felhajtható) ezáltal a szállítási szélességük 3,2/3,5 méterre csökkenthető. A merevvázas Vario Star vágóasztalok adapter szállító kocsival mozgathatók. Az adapterek sajátossága, hogy a vágóasztaluk 500 mm-re előre fokozatmentesen kitolható (meghosszabbítható) így a kaszaszerkezet és a középre hordó csiga közötti távolság 575 mm-ről 1075 mm-re növelhető (27. kép).

27. kép: Geringfoff Harvest Star Vario fokozatmentesen változtatható asztalhosszúságú vágóasztal

Ez különösen a repce és a szója betakarításánál előnyös, mert rendezettebb a lekaszált növények fogadása és kisebb a pergési veszteség. A vágóasztalok különlegessége a hidraulikus kasza- és motollahajtás, ill. a hajtóműves csigahajtás, azaz nem tartalmaznak ékszíj- és lánchajtásokat. A középre hordó csiga átmérője 620 mm. A motolla fordulatszáma 10-60 f/min között, fokozatmentesen állítható. A kaszaszerkezet 85 mm-es lökettel és 1200 löket/min löketszámmal dolgozik. A vágóasztalok a gyártó hidraulikus meghajtású repce oldalkaszákat is kínál, amelyek felszerelése 5-7 percet vesz csak igénybe, mivel a hidraulikus gyorscsatlakozók a rendválasztókon gyárilag kialakításra kerültek.

Geringhoff SunLite sorfüggetlen napraforgó betakarító adapter

 A SunLite sorfüggetlen napraforgó adapter a legtöbb gabonakombájnhoz kompatibilis kivitelben, négyféle – 6,1/7,6/9,15 és 10,6 méteres – munkaszélességgel készül. A mozgó részegységek és alkatrészek minimalizálásával, alumínium szerkezeti elemek felhasználásával, egy könnyű és stabil, sorfüggetlen napraforgó adaptert kínál a gyártó. A napraforgószárakat a sűrűn elhelyezkedő, messzire (1500 m-re) előrenyúló, csónakszerű orrban végződő, vályú formájú tálcák fogják be és az alattuk dolgozó alternáló kaszaszerkezet vágja le a tányérokat. Azok egy állítható adagolóhenger segítségével jutnak a 620 mm átmérőjű középre hordó csigára. Előnye, hogy bármilyen sortávolságra vetett napraforgó betakarítására használható, kicsi az energia- és a karbantartási igénye (28. kép).

28. kép: Geringfoff SunLite sorfüggetlen napraforgó betakarító adapter

Geringhoff Sun Star és Sun Star Horizon soros napraforgó betakarító adapterek

 Mindkét adapter változat készül merevvázas és hidraulikusan összecsukható kivitelben, a Sun Star Horizon szárzúzós kivitel, míg a Sun Star nem tartalmaz szárzúzó berendezést. A merevvázas kivitelek 8 és 16 közötti sorszámú, amely 50 és 75 cm sortávolságra készülnek, a hidraulikusan összecsukhatók 8-soros kivitelben 60 és 75 cm sortávolsággal állnak rendelkezésre. A napraforgószárakat a terelőkúpok terelik az aktív behúzással dolgozó behúzó láncokhoz, amelyek azokat a hullámos élű vágótárcsákhoz szállítják és leválasztják a tányérokat. Az orrkúpok hosszabbításában a behúzó láncpárok között hosszanti ujjas láncok, vagy csigák szállítják a leválasztott napraforgótányérokat a középre hordó csigára. A Horizon kivitelnél soronként függőleges tengelyű, kétkéses szárzúzók aprítják fel a behúzóláncok által áthúzott visszamaradt napraforgószárakat, megkönnyítve azok talajba dolgozását (29. kép). A Sun Star adapterek robusztus hajtóműves meghajtásúak, nagy áteresztő képességűek és alacsony veszteséggel dolgoznak.

29. kép: Geringhoff Sun Star Horizon soros napraforgó adapter

Optigép napraforgó betakarító adapterek

 A békési székhelyű Optigép Kft. hírnevét és sikereit az általa kifejlesztett és gyártott napraforgó adapterek alapozták meg, amelyek megbízhatóan dolgoznak Európa számos országában és a tengerentúlon is. Az Optigép jelenleg is az egyik legnagyobb napraforgó adapter gyártó a világon.

Optigép NAS fixvázas soros napraforgó betakarító adapterek

 A NAS típusú adapterek a legtöbb gabonakombájn típushoz csatlakoztathatók 4/5/6/8/10/12/16-soros változatban 70 cm-es sortávú (NAS-470/NAS-570/NAS-670/NAS-870/NAS-1070/NAS-1270 és NAS-1670 típusjelekkel), ill. 76,2 sortávolságú napraforgó betakarításához (NAS-476/NAS-576/NAS-676/NAS-876/NAS-1076/NAS-1276 és NAS-1676 típusjelekkel). A NAS napraforgó adapterek sajátossága, hogy soronként egy behúzó füleslánccal dolgoznak, a napraforgótányérokat csillagkések vágják le a szárról. A szárterelő kúpok meghosszabbításában rezgő tálcák fogják fel a kipergett szemeket, ill. a tányértörmelékeket és juttatják azokat a középre hordó csigára. Nagy az adapterek áteresztőképessége 8-10 km/h sebességgel is lehet velük dolgozni, eltömődésmentesen végzik a napraforgó aratását (30. kép). Egyszerű a kezelésük és minimális a karbantartási igényük.

30. kép: Optigép NAS fixvázas soros napraforgó betakarító adapter

Optigép NAS CS hidraulikusan összecsukható alvázú napraforgó betakarító adapterek

 Ezek is kétféle 70 cm-es (NAS-670CS/NAS-870CS), ill. 76,2 cm-es (NAS-676CS/NAS-876CS) sortávolsággal, de csak 6- és 8-soros változatban készülnek. Azonos felépítésűek, mint az előzőek, csak az alvázuk osztott és az egy-, ill. két sor betakarítását végző jobb- és baloldali adapter részek a középső szekció fölé hidraulikusan behajthatók, ezáltal a kombájnra kapcsolt állapotban is szállíthatók (31. kép). Az előző NAS merevvázas kivitelű adapterek csak a kombájn után kapcsolt adapterszállító kocsival mozgathatók.

31. kép: Optigép NAS CS hidraulikusan összecsukható alvázú napraforgó betakarító adapter

Optigép NAS-676Z és NAS-876Z szárzúzós napraforgó betakarító adapterek

 A 76,2 cm sortávolságú napraforgó betakarítására alkalmas 6- és 8-soros adapterek különlegessége, hogy hidraulikusan állítható magasságú függőleges tengelyű, soronként elhelyezkedő szárzúzó berendezéssel is rendelkeznek, ezáltal a napraforgó betakarításával egy menetben, annak szára is lezúzásra és a talajon szétterítésre kerül (32. kép). A szárzúzó adapter fix magasságú, ill. talajfelszín követő üzemmódban is működtethető. A napraforgó betakarító adapter egyes elemei egyezőek a NAS adapterekével.

32. kép: Optigép NAS-676Z szárzúzós napraforgó betakarító adapter

Linamar-Oros Sun napraforgó betakarító adapterek

 A másik hazai kombájn adaptereket gyártó vállalkozás, az orosházai székhelyű Linamar Zrt. Oros Divíziója is gyárt Oros Sun típusjelzéssel fixvázas 70 és 76,2 cm sortávolságú, 6/8/12- és 16-soros kialakításban soros aktív behúzású napraforgó betakarító adaptereket, amelyek között CHOP megkülönböztető jelzésű 6- és 8-soros változatban szárzúzós kivitel is található.

Az Oros Sun napraforgó adapterek a legtöbb kombájntípushoz csatlakoztathatók. A terelőkúpok között a behúzólánc kényszerbehúzással tereli a napraforgószárakat a forgó, négykéses vágószerkezethez, amely leválasztja a tányérokat és azok a középre hordó csigára kerülve jutnak el a kombájn ferdefelhordójára. A terelőkúpok meghosszabbításában ferde helyzetű, görgős pályás kialakítású mechanikával rezgetett rezgőtálcák gyűjtik a kipergett magokat és tányérokat, ill. tányértörmelékeket, majd a gyűjtőcsigára juttatják (33. kép). Az Oros Sun adapterek két típusa (Oros Sun 6 + Chop, ill. Oros Sun 8 + Chop) állítható magasságú szárzúzóval is rendelhetők. Az adaptereket az egyszerű felépítés és kezelhetőség a minimális karbantartási igény, ill. a megbízható működés jellemzi.

33. kép: Optigép Oros Sun rázótálcás napraforgó adaptercsalád

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen