Az elmúlt évek tudományos, mezőgazdasági szakmai rendezvényei egyre inkább a fókuszba állítják a talajt, a talajmegújulást.
„Trendi” téma lett a talajélettel foglalkozni, ezen az AKG programba beletartozó baktériumtrágyázás támogatása is sokat lendített a talaj kondíciójának javítása érdekében, az istállótrágyázás és a zöldtrágyázás mellett.
A talajélet a legfontosabb korlátozó tényezők egyike a sikeres gazdálkodást illetően. A talaj 95%-át ásványi anyagok teszik ki, a fennmaradó 5% pedig szerves anyag, aminek csupán 5%-a az, ami maga a talajéletet jelenti. A talajélet nemcsak a baktériumokat foglalja magába, hanem a gombák, oligochaeták, ízeltlábúak, fonálférgek, állati egysejtűek, földigiliszták és egyéb gerinctelen élőlények összességét, amelyek össztömege 6-10 t/ha.
De a talajéletet nem lehet egyszerűen csak úgy betelepíteni, a natív inaktív állapotban levő mikrobákat kell aktivizálni, megfelelő feltételeket teremtve, táplálva.
Az AEROB mikrobák 4 fő tevékenysége:
- Porozitás
- Humifikáció
- Biodiszponibilitás
- Növénytáplálás
7 éves folyamatos kísérleti eredmények Magyarországon
A fenti elvekre alapozva fejlesztette ki az Olmix Group a MIP technológia (Mineral Inducer Process) segítségével a növény-aktív biostimuláns hatóanyagot. A MIP Rhizo technológia célzottan a gyökérzónára, a MIP Soil pedig a talaj egész termőrétegére hatással van, ezen innovatív fejlesztéseknek köszönhető a prémium talajjavító termék, a NEOSOL. Az Olmix Group már 45 éve biostimulátorokkal foglalkozik, Magyarországon pedig a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetében a 7 éves folyamatos kísérleti eredmények tudatában merjük ajánlani a magyar gazdatársadalomnak.
A talajtulajdonságok javulásának hatása a mezőgazdasági termelés jövedelmezőségére
A NEOSOL alkalmazásának hatására javul a talaj szerkezete, vízbefogadó képessége, csökken a tömődöttsége, mechanikai ellenállása, így könnyebben, kisebb energiabefektetéssel és jobb minőségben művelhetővé válik.
A felvidéki Agridruzstvo TP s.r.o., tótmegyeri gyakorlati tartamkísérletében 2013 óta tesztelik a NEOSOL talajkondicionáló szert 150 kg/ha dózisban. A kontroll parcellákon 200 kg/ha NPK alaptrágyázás van kivitelezve. A tavaszi N-trágyázás, az alap agrotechnika és a növényvédelem mindkét kezelésben azonos.
Az 1. táblázatban a tótmegyeri tartamkísérlet három évének adatait mutatjuk be. Mindhárom növény, mindhárom évben a NEOSOL kezelésben magasabb termést produkált, a 150 kg/ha NEOSOL eredményesen helyettesített 200 kg/ha NPK műtrágyát.
A talaj szerkezete a talajkondicionáló használatának harmadik évében már jelentősen javult a kontroll terület talajához képest, mint azt az 1. ábrán szemléltetjük
A talajélet helyreállítása stratégiai megoldás. Ezeknek a termékeknek a kiválasztott parcellákra való kijuttatása független a terménytől, a talaj típusától, vagy a talaj fajtájától és nincs behatárolva a gazdaságban használt módszerekkel, vagy talajművelési technológiával sem.
A Neosol kijuttatása nagyon egyszerű és nincs szükség semmilyen különleges gépsorra. Használatuknak köszönhetően csökkenteni lehet a klasszikus műtrágya mennyiségét, így nem jelent plusz költséget sem, kompenzálva van az alapanyagok megtakarításával. A NEOSOL használata betakarítás után tarlóra szórva, majd később felső rétegbe bedolgozva ajánlott.
Sklánicz Rudolf (70/320-9182)
IMPAVIDUS Trade Zrt.
www.impavidus-trade.com
facebook/TALAJFITNESS
facebook/impavidustrade
Surányi Máté (Alföld: 06-70/770-6340)