A legtöbb növényi hulladék ősszel keletkezik a kertben, aminek megfelelő és környezettudatos feldolgozása sok fejtörést okozhat a kerttulajdonosok körében. Néhány egyszerű tippet betartva azonban sok időt spórolhatunk, sőt, az ökológiai lábnyomunk sem fog növekedni.
Amit csak tudunk, dobjunk a komposztálóba
A komposztálás nagyszerűségéről sok mindent tudunk, többek között azt is, hogy a komposztálás végeredménye, az érett komposzt a legjobb természetes tápanyag-utánpótlást biztosítja a növényeink számára, a komposzt gyakorlatilag a legkönnyebben előállítható és legolcsóbb talajjavító. Magas humusztartalmának köszönhetően javítja a talaj minőségét és szerkezetét, magas rostartalma miatt remek a vízmegtartó képessége.
A komposztálóba tehetjük a kertben keletkező összes – egészséges – növényi hulladékot, de fontos tudnunk, hogy a komposztálás folyamata annál gyorsabban megy végbe, minél kisebbre aprítjuk a komposztálóba kerülő növényi részeket.
Ha az ősszel keletkezett növényi hulladék olyan nagy mennyiségű, hogy nem fér bele a komposztálóba, érdemes még egy, vagy akár több komposztálót elhelyeznünk a kert árnyékos, védett, de egyszerűen megközelíthető részében.
A kertben keletkező növényi hulladékot néhány perc alatt apróra vághatjuk, ha van egy erős aprító-komposztálógépünk.
Az aprítógépeket nem csak teljesítményük alapján, hanem aszerint is megkülönböztethetjük, hogy csak fásszárú növényi hulladékhoz, vagy lágy- és a fásszárú hulladék aprításához is ajánlottak.
A csak fásszárú növényi hulladék vágására ajánlott aprítógép fogaskerekes törőhenger segítségével aprítja az ágakat, gallyakat mulcsszerű végtermékké, míg a forgótárcsás aprító-komposztálógép a fásszárú növényi hulladék mellett a zöldhulladék aprítására is alkalmas.
Egy gép, több funkció: fűgyűjtőkosaras fűnyírógép
Ősszel a lehullott falevelek összegyűjtése nagyon időigényes feladat, de rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg, ha a gyepről a fűnyírógépünk segítségével gyűjtjük össze a leveleket.
A pázsitra hullott leveleket nem csak optikai okokból kell összegyűjteni a pázsitról, hanem azért is, mert a fűszálak az avar alatt nem jutnak elég fényhez és levegőhöz. A fűgyűjtő-kosaras fűnyírógép felszippantja a lehullott faleveleket a gyepről, apróra vágja azokat.
Mi az a mulcs, mit nevezünk mulcsozásnak?
A mulcs valamilyen talajtakaró anyag, például faforgács, fakéreg, kőzúzalék, de mulcsnak használható a kertben keletkező növényi hulladék is. A lenyírt fűnyesedék, az összegyűjtött levelek, valamint az apróra vágott gallyak egytől egyig tökéletes takaróanyagok, sőt, javítják a talaj biológiai és fizikai állapotát is. A mulcsozás szó talajtakarást jelent, tehát valamilyen mulcs anyaggal a földfelszín takarását, védelmét.
A fűnyesedék és a lehullott levelek mellett az ősszel lemetszett és apróra vágott gallyak, vesszők is alkalmasak mulcsnak. A különböző növényi hulladékokat gyűjtsük egy helyre, alaposan keverjük el, mert az így keletkezett mulcsunk nem került semmibe, de nagyon hasznos ősszel a kertben.
Használhatjuk például a fagyérzékeny növények takarására, megvédhetjük növényeinket az esetleges fagykároktól. További előnye, hogy a természetes, növényi mulcs a lebomlása közben értékes tápanyagokkal látja el a talajt.
További információkért látogasson el a www.stihl.hu-ra, a szakértők kerti tippjeit pedig keresse a www.stihlnemzedekek.hu weboldalon vagy a STIHL Magyarország YouTube csatornáján.