Elsősorban a gyomirtásra és talajlazításra szolgált. Ma a legtöbb művelt terület teljesen mentes a gyomoktól. Ennek megfelelően már csak kevés gyom kel ki a haszonnövény-állományban.
Napjainkban a rendkívül széles vágóasztallal rendelkező kombájnoknak olyan nagy mennyiségű szalmát kell feldolgozni, amit a szecskázó már nem tud optimálisan felaprítani és a teljes munkaszélességben szétteríteni. Főként a következő növény mulcsba vetésekor fontos, hogy ezt a nagy mennyiségű szerves anyagot és a kihullott gabonát intenzíven dolgozza be a talaj felső rétegébe.
Egyúttal az első tarlómegmunkálásnál a kapillárisokat is meg kell szakítani ahhoz, hogy a nedvességvesztést megakadályozzuk. A kihullott gabona kelése után a mulcsba vetési eljárásban a vetésnél mélyebben dolgoznak ahhoz, hogy a szalmakoncentrációt a talaj felső rétegében csökkentsék, és ezzel javítsák a következő termény számára a kelés feltételeit.

A LEMKEN a rövidtárcsák és grubberek széles választékát kínálja, hogy helyszín, talaj és az uralkodó terménysorrend függvényében a jövőorientált gazdálkodóknak és bérvállalkozóknak összehangolt tarló-megmunkálási és talajművelési stratégiát tegyen lehetővé a mulcsba vetéshez. Ennek során a különböző mélységben dolgozó olyan munkagépek, mint a Heliodor és Rubin rövidtárcsák, vagy a Kristall vagy Karat grubberek intelligens lánccá kapcsolhatók össze. Így alacsonyabb költségek mellett valamennyi növénytermesztési követelményt figyelembe lehet venni.
A tarlóművelés kihívásai
A mezőgazdaság állandó változásnak van kitéve, és folyamatosan alkalmazkodnia kell az új kihívásokhoz. Az elmúlt évek súlyos szárazsága gondokat okoz a talajnak, és a víz erőforrásként egyre értékesebb árucikké válik. Annál fontosabb, hogy új alternatívákat és megoldásokat találjunk a mezőgazdasági területek gondos kezelésére. A szalmának a földbe kell kerülnie. Manapság a rendkívül széles vágóasztallal rendelkező kombájnoknak nagy mennyiségű szalmát kell feldolgozniuk, amelyet a szecskázó gyakran nem képes optimálisan felaprítani és a teljes munkaszélességben eloszlatni.
Talajtakarásos vetésekor döntő fontosságú, hogy intenzíven bekeverjük ezt a nagy mennyiségű szerves anyagot. És, hogy megtartsuk a nedvességet. Ugyanakkor az első tarlóművelésnél a kapillárisokat meg kell szakítani a nedvességveszteség elkerülése érdekében. A kipotyogott szemek kelése után a talajtakaró vetésmóddal mélyebbre dolgoznak, hogy csökkentsék a szalma koncentrációját a termőtalajban, és ezáltal javuljanak a következő kultúrnövények kelési feltételei.
A tarlóművelés céljai
-Tökéletes csírázási feltételek létrehozása a kiömlött szemek számára.
-Szabályozza a talaj vízháztartását.
-Szalmagazdálkodás.
-Gyomok és állati kórokozók elleni védekezés.
-Földek szintezve tartása.
-Mész és műtrágya bedolgozása (iszap, fermentációs maradékok, trágya stb.).
LEMKEN Heliodor, Rubin 10, Rubin 12 – sokoldalú univerzális rövidtárcsák
Ha nagy munkasebességről van szó, kiváló keverőhatással, a kompakt rövidtárcsák a legjobb választás. Forgó szerszámai magas keverési intenzitást és a betakarítási maradványok megbízható feldarabolását garantálják. Ezért még nagy mennyiségű szerves anyag esetén sem hajlamosak az eltömődésre.

A LEMKEN a rövidtárcsák széles választékát kínálja mind a hagyományos módszerekhez, mind a talajtakaró vetéshez.
Kultivátor: sekélytől a mélyig, tökéletes választás
LEMKEN Koralin, KARAT 10, Karat 12 – sokoldalú kultivátor tarló- és talajműveléshez.
A LEMKEN kultivátorok a teljes skálát lefedik, az ultrasekély tarlóműveléstől az elsődleges talajművelésig.

A LEMKEN minden gazdaságmérethez és minden lóerőosztályhoz rendelkezik a megfelelő kultivátorral, a 2 soros kultivátoroktól a 7 méteres munkaszélességű vontatott 4 soros gépekig. A sok rendelkezésre álló kapatípus lehetővé teszi a sekély tarlóművelést és a mélyebb talajművelést. Minden LEMKEN kultivátort úgy terveztek, hogy az egész keresztmetszetében eltömődés nélkül működjön. Számos ötletes részlet segít az üzemanyag-fogyasztás csökkentésében. Munkamélység egészen a sekélytől, 3 cm-től a 35 cm-ig.
Képek: LEMKEN