Agrár-startup
Fizetett tartalom

Magyar mezőgazdasági innováció hódíthatja meg a hazai agráriumot – érkezik a FarmLYNX!

AgroLYNX Zrt.

Október második felében indul a magyar startup vállalkozás, az AgroLYNX Zrt. innovatív mezőgazdasági szoftvere, amely az ágazatban dolgozók ezreinek teheti könnyebbé a mindennapi munkáját. A cég által megálmodott FarmLYNX ugyanis egy egyedülálló, hazai fejlesztésű mezőgazdasági együttműködési szoftverrendszer, amely nemcsak a törvényben előírt hatósági adatszolgáltatást segíti, de a gazdaságok adatalapú működését is komplex módon támogatja.

AgroLynx logó

Az AgroLYNX Zrt. egy 2020-ban alapított startup cég. A vállalat fő terméke a hamarosan debütáló FarmLYNX, egy olyan egyedülálló mezőgazdasági együttműködési szoftverrendszer, amelyben teljeskörűen lekövethetővé válik egy gazdaság mindennapi élete, és billentyűleütésnyi közelségbe kerül az agrárközösség minden szereplője.

Terveink szerint október második felében elérhetővé válik a FarmLYNX. A folyamatban lévő egyeztetéseinktől, illetve a fejlesztési munka utolsó simításainak sikerességétől függően döntünk a végleges indulási időpontról, de már nem kell sokat aludni hozzá

– mondta Bartók Béla, az AgroLYNX Zrt. ügyvezetője, aki már jól ismert név a mezőgazdasági szakemberek körében, hiszen jelentős, agrárfókuszú piackutató múlttal és több évtizedes szakmai tapasztalattal indította el a FarmLYNX rendszer fejlesztési munkálatait, több mint nyolc évvel ezelőtt.

Az Agrofórumnak azt is elmondta, hogy a fejlesztés egy hosszabb folyamat eredménye, amelyhez a szakmai hátteret nemcsak nagy múltú, de kiemelkedő szaktudással is rendelkező tulajdonosi kör adta.

A startup céget komoly szakmai háttérrel rendelkező, a mezőgazdasági szektorban tevékenykedő vállalkozások, valamint információszolgáltatásban és szoftverfejlesztésben jártas cégek alapították, akiknek közös célja, hogy úttörő szerepet vállaljanak a mezőgazdaság digitalizációjában.

Egyúttal a kis és közepes hazai gazdálkodók, mezőgazdasági vállalkozások számára is szeretnék elérhetővé és kihasználhatóvá tenni a „big data” és az Internet-alapú hálózatos együttműködési rendszer nyújtotta előnyöket.

Mindezt kevés befektetéssel, egy szolgáltatásként igénybe vehető, bármilyen webes böngészőben a nap 24 órájában elérhető, felhasználóbarát felületen keresztül. Az alapítók remélik, hogy a magyar gazdák élnek az intelligens adatkezeléssel, illetve az online együttműködési lehetőségekkel. Ennek részeként pedig szolgáltatásuk, a FarmLYNX segítségével egyre hatékonyabban, fenntarthatóbban  gazdálkodnak majd.

Egy évtized gyümölcsét szüretelheti a hazai agrárium

Bartók Béla az Agrofórum kérdésére elmondta, hogy a szoftver alapjait még a piackutatói múltja ihlette. A mezőgazdasági piackutató cég számára, amelynek tizenöt éven keresztül az ügyvezetőjeként dolgozott, néhány éves munka eredményeként sikerült olyan vállalatirányítási rendszert kialakítani Magyarországon és Romániában, amelyet később a nemzetközi vállalt teljes globális hálózatában bevezettek és széles körben használtak.

Emellett a gazdák rendelkezésre állásának meghálálása céljából született a „Gazdanapló”, egy olyan határidőnapló, melyet kimondottan a gazdálkodók számára szerkesztettek, és amely tartalmazott vetési, trágyázási és permetezési naplót is.

A vállalatirányítási rendszer fejlesztési tapasztalatok és a „Gazdanapló” együtt ihlették az ötletet, hogy olyan gazdálkodásinapló-szoftvert fejlesszenek ki, amivel értékesebb szolgáltatást nyújthatnak a gazdáknak.

Ez immár egy 10 évvel ezelőtti ötlet, ami akkor még nóvumnak számított. A webáruházak, az internetes vásárlás, a digitális ügyintézés akkoriban még csak a szárnyait bontogatta, mára már bevett mindennapi gyakorlat, és továbbra is nagyon dinamikusan fejlődik

– emelte ki az AgroLYNX vezetője. Aki azt is hozzátette, hogy ez alatt a 10 év alatt folyamatosan fejlesztettek, dolgoztak, és mostanra ért be ennek a gyümölcse, legalábbis a rendszeroldalon. Az igazi gyümölcs az lesz, ha valóban gazdák és szaktanácsadók százai, ezrei fogják használni a mindennapokban.

FarmLynx logó

Hálózatos működés a lelke a FarmLYNX-nek

A hálózatos struktúra lényege az együttműködés: a gazdák, az adminisztratív háttérmunkát végző névjegyzéki szaktanácsadók és falugazdászok, a növényvédelmi és a tápanyaggazdálkodási szakirányítók közötti együttműködést, információáramlást támogatja a rendszer.

Ezen felül a gazdálkodó egyéb kapcsolatai esetében is támogatja az együttműködést, pl. a kereskedőkkel, a könyvelővel, az inputanyag- vagy gépforgalmazókkal való kapcsolattartásban is hatékony segítő lehet a rendszer.

Ezért alkottuk meg a vállalatirányítási rendszerek angol elnevezése: ERP (Enterprise Resource Planning) helyett a CERPM meghatározást, ami a Cross-Enterprise Resource Planning and Management rövidítése. Magyarul a VIR (Vállalat-Irányítási Rendszer) helyett VKER-ként, azaz Vállalat-Közi Együttműködési Rendszerként lehetne definiálni. »Sok kicsi sokra megy« – tartja a közmondás. Így szeretnénk mi is apránként összerakni a sok-sok adatot, információt, hogy végül a gazdálkodó könnyedén át tudja látni az agronómiai és a pénzügyi gazdálkodási tevékenységét is, egy integrált rendszerben

 – foglalta össze tömören Bartók Béla az új koncepció lényegét.

A magyar mezőgazdaság sajátosságaira tervezve

A hazai agrárszektor két fontos sajátosságát vették figyelembe a rendszer tervezésekor. A gazdaságok szerkezetét, valamint a gazdálkodók és az adminisztratív tevékenység jelentős részét végző névjegyzéki szaktanácsadók, valamint az agronómiai szakmai döntéseket támogató növényvédelmi és tápanyaggazdálkodási szakirányítók közötti együttműködés mindennapi gyakorlatát.

Gyakran ezeket a szerepköröket egyazon személy látja el egy gazdaságnál, de sok esetben két-három ember, akik mind nagyon fontos partnerei a gazdálkodóknak. A velük való szoros együttműködés elengedhetetlen a gazdálkodók mindennapjaiban.

A rendszert ezért úgy alakították ki, hogy az egyes szereplők közösen, egymással együttműködve tudják végezni a munkájukat, mindenki azzal a résszel dolgozzon, ami rá tartozik, és így végül kialakul a teljes gazdálkodási kép, és lehetségessé válik akár az agronómiai, akár a pénzügyi döntések meghozatalát könnyen és gyorsan kezelhető adatokkal támogató integrált döntéstámogató és kontrolling rendszer.

Ami a gazdaságok szerkezetét illeti: nagyon gyakori jelenség, hogy a döntéshozatali és a mindennapi munkavégzés szempontjából egy egységnek tekintendő gazdaság jogi szempontból több külön vállalkozásból áll.

Akár egy viszonylag egyszerű családi gazdaság esetében gyakori, hogy 2-4 külön vállalkozásban folyik a tevékenység: a papa és a mama is rendelkezik őstermelői igazolvánnyal, mindkettőjük nevén vannak területek, és a gyerek vagy a testvér vagy az unokatestvér is kapcsolódik a maga területeivel a gazdasághoz.

Egy gazdaságként működnek, de négyfelé kell adminisztrálni és könyvelni a tevékenységet, és négy külön gazdálkodási naplót kell vezetni. Az inputanyagra vonatkozóan az ajánlatkérések egyben történnek, de külön vállalkozásokra kell a megrendelőt és a számlát készíteni.

Megfelelő szoftvertámogatás hiányában ez egy nagyon nehézkes, bonyolult adminisztrációval jár. Ennek a tehernek a többszöröse jelentkezik a nagyobb, akár több tíz gazdálkodó teljes növénytermesztési tevékenységét összefogó, ún. „integrátor” gazdaságoknál. A FarmLYNX ezeknek a helyzeteknek a kezelésére igyekszik hatékony megoldást nyújtani.

Egy egybefüggő búzatábla gyakran több gazdálkodó kisebb parcellájából áll. Adminisztratív szempontból ennek az egyszerűbb esete az, ha a területet használó gazdaság bérbe veszi a területet. De nagyon sok esetben ezek a parcellák hivatalosan külön-külön földhasználókhoz tartoznak, és külön gazdálkodási naplót kell vezetni, miközben a valóságban minden munka elvégzése egybefüggően történik. Ez komoly kihívás, adminisztratív teher a gazdálkodóknak. Ez nem csak magyar jelenség: a posztkommunista közép-kelet-európai országok agrárszektorában ez közös jelenség. Országonként vannak egymástól eltérő sajátosságok, ami a 90-es évek eltérő  privatizációs gyakorlataira, és valamelyest az eltérő történelmi múltra is visszavezethető, de ez a kusza szerveződési forma valamilyen mértékben »közös örökség«

– foglalta össze az okokat a társadalomkutató és piackutató szakmai háttérrel rendelkező cégvezető.

A megoldást egy alaposan átgondolt, a szükséges térképes adatkezeléssel és célirányosan kialakított térinformatikai motorral megtámogatott rendszer jelentheti. A FarmLYNX úgy lett kialakítva, hogy a gazdálkodók és szaktanácsadók ezekkel a nehézségekkel könnyebben meg tudjanak birkózni.

Agronómiai tudás és hatékony döntéstámogatás

Az előbbiek mellett a rendszer erőssége még, hogy egységbe foglal nagyon sok háttéradatot, és ezáltal hatékony, gyors, részletes segítséget tud nyújtani az agronómiai döntések meghozatalában.

Teljes növényvédő szer, termésnövelő szer (műtrágyák és biostimulátorok) lista, valamint vetőmag-adatbázis érhető el a rendszerben, könnyen kezelhető összetett kereső motorral, ami a legkülönfélébb jellemzők mentén történő keresést lehetővé teszi.

A teljes élővilág rendszertani (taxonómiai) adatbázis, valamint a kultúrnövények és gyomnövények fenológiai stádiumait tartalmazó BBCH rendszer biztosítja azt, hogy a növényvédő szerek és engedélyokirattal rendelkező termésnövelő szerek esetében az okiratba foglalt alkalmazási feltételeknek való megfelelés ellenőrzését egyedülálló, intelligens módon tudja kiszolgálni a rendszer.

A MATE több kutatójával együttműködve a Kárpát-medencére vonatkozó, teljességre törekvő gyom-, kártevő-, kórokozó- és betegség-adatbázis kapcsolódik az általános taxonómiai alapadatokhoz. Mindezeknek a háttéradatoknak az egészen egyedülálló módon történő összekapcsolásával és integrálásával kivételes innovatív megoldások érhetők el a FarmLYNX rendszerben.

Nagyon hálásak vagyunk a MATE gödöllői, kaposvári és budapesti Campusain dolgozó kutatóknak, egyetemi tanároknak, akik hatalmas munkával támogatták a rendszerben felhalmozott agronómiai tudást megtestesítő háttéradatbázisok felépítését

– mondta Bartók Béla, rámutatva, hogy a több évig tartó informatikai fejlesztés mellett milyen további, nagyon értékes szakmai munka és összefogás áll a kialakított új, innovatív rendszer mögött.

Teljes integráció a Nébih e-GN rendszerrel

Életbevágóan fontos a gazdálkodók számára, hogy a hivatalos, szakhatósági jelentési kötelezettségeiknek gyorsan én megbízhatóan, áttekinthetően tudjanak eleget tenni. Ebben a tekintetben az utóbbi két évben jelentős változások történtek, ami komoly feladat elé állította a FarmLYNX rendszer fejlesztőit is.

Éppen elkészültek a korábban használt ÁNYK rendszerbe történő adatbeadás megvalósításával, amikor megváltozott a hatósági informatikai támogatási rendszer és bevezetésre került az új e-GN rendszer.

Az e-GN-nel történő teljeskörű integráció kialakítását azonban annyira fontosnak tartották a fejlesztők, hogy inkább elhalasztották a FarmLYNX rendszer bevezetését, de mindenképpen már induláskor teljeskörű megoldással akarták kiszolgálni a felhasználókat.

Az e-GN rendszer teljes adatkörére kiterjedő adatmenedzsmentet valósítottunk meg a FarmLYNX-ben. A gazdálkodó és a szaktanácsadók, szakirányítók mindennapi tevékenységét reményeink szerint híven tükröző, és ezért számukra könnyen elsajátítható, hasznos, és ezért szívesen használt rendszerben teljeskörűen „klónoztuk” az e-GN rendszer struktúráját, ami önmagában egy kis rendszer a FarmLYNX-en belül. És ebbe a „klón” táblarendszerbe »forgatjuk át«, a szakhatósági jelentésnek megfelelő struktúrában és tartalommal az adatokat, amit a gazdálkodó a benyújtás előtt még egyszer áttekinthet, ellenőrizhet, és így teljes biztonsággal kezelhet. Az e-GN rendszerrel való adatkommunikáció teljeskörű, és oda-vissza irányú, tehát onnan le is tudjuk tölteni az adatokat, valamint módosítani és törölni is tudunk. Minden funkciót kihasználunk, amire az e-GN rendszer API interfésze lehetőséget nyújt. Így a felhasználó tulajdonképpen úgy tudja az összes jelentési kötelezettségét teljesíteni, és a lejelentett adatokat ellenőrizni, hogy az e-GN felületére azon kívül, hogy évente a gazdálkodási naplót az e-GN-ben létrehozza és a biztonságos és automatizált adatkommunikációt lehetővé tevő token azonosítót a FarmLYNX rendszerbe átmásolja, az e-GN felületére nem is kell belépnie. Természetesen ezzel együtt is mindenkinek azt ajánljuk, hogy a feltöltött adatokat időről időre az e-GN felületen is ellenőrizze, legalább szúrópróbaszerűen

– foglalta össze Bartók Béla annak a rendszerrésznek a működését, ami minden bizonnyal első helyen érdekli a leendő felhasználókat.

Nemcsak a nagyobb gazdaságok jelenlétére, de a KKV szektorra is számítanak

A kedvező feltételek mellett használható, jelenleg ingyenes kipróbálási időszakot is biztosító FarmLYNX potenciális felhasználókörébe beletartozik szinte a teljes hazai agrárium. Ez annak köszönhető, hogy a program egy valóban nagyon komplex szoftverrendszert takar, amelynek csak a szükséges részeit látja az adott felhasználó.

Hogy kiknek érdemes kipróbálni elsőként a hazai fejlesztésű agrárszoftvert? Javasoljuk minden gazdálkodónak, szaktanácsadónak, növényvédelmi és tápanyaggazdálkodási szakirányítónak, inputanyag kereskedőnek és forgalmazónak, valamint terménykereskedőnek. A rendszer adottságainak köszönhetően szinte minden mezőgazdaságban dolgozónak hasznos lehet a szoftver alkalmazása

– hívta fel a figyelmet Bartók Béla, aki hozzátette, hogy a legnagyobb érdeklődésre első körben a közepes gazdaságok, integrátori együttműködések, valamint a több tíz gazdaság adminisztrációját végző egyéni, vagy az akár több száz gazdaságot kiszolgáló, közös vállalkozásokba szerveződő szaktanácsadók részéről számítanak, tőlük várják a legélénkebb érdeklődést, mert az ő égető problémáikra hiánypótló megoldásokkal készülnek.

Első körben a hazai agráriumra fókuszálnak, de később a nemzetközire is

A vállalat innovatív szoftverével kezdetben csak a hazai piacra koncentrál, és terveik szerint pár évig ezen nem is szeretnének változtatni, hogy a magyar bevezetés valóban sikeresen megtörténhessen. Azonban a rendszer alkalmas lehet arra, hogy más országokban is használható legyen. A magyarországi bevezetést követően a szomszédos országokban, később pedig akár szélesebb körben is fogják tudni majd használni.

A mezőgazdaság hivatalos jelentési rendszerei nagymértékben eltérnek egymástól a különböző országokban, ezért a bevezetés komoly körültekintést és sok munkát igényel, így csak lépésről lépésre, országonként a megfelelő figyelmet és háttértámogatást mindig biztosítva terveznek haladni úgy, hogy ez a hazai ügyfelek kiszolgálására és azok működésére semmiképpen se lehessen negatív hatással.

A FarmLYNX bizonyos részei elérhetővé válnak majd a webes felület mellett egy telefonos applikáción is. Azonban az áttekinthetőség érdekében ez inkább csak kiegészíti a megfelelő átláthatóság érdekében nagyobb képernyőt igénylő programot

– hangsúlyozta az AgroLYNX Zrt. vezetője.

Károly Róbert

Adatesővel segítik a gazdákat

2023. január 21. 09:42

A dFarm mérnökei saját szenzorhálózatot fejlesztettek, de platformjukba emellett mások adatait is képesek integrálni, hogy a gazdák, agronómusok minél jobb döntéseket hozhassanak. Saját erőből indultak, és egyelőre Magyarországon terjeszkednek, de befektetőkkel és külföldi érdeklődőkkel is tárgyalnak már.

Felismeri a kukorica címerét, és megszámolja az almákat

2023. január 10. 09:21

A Proofminder mesterséges intelligenciával keresi a megoldást a gazdák problémáira. Platformjuk rendkívül sokrétű, a begyűjtött adatok széles körben felhasználhatók.

Elkészült a gazdálkodási napló formanyomtatványa

2023. június 22. 11:06

A jelenleg érvényes szabályok szerint a gazdálkodók elektronikusan és papír alapon is vezethetik a gazdálkodási naplót. A Nébih elkészítette a papír alapú vezetéshez használandó nyomtatványt és a kitöltését segítő útmutatót.

Módosult a Gazdálkodási napló elektronikus benyújtásának időszaka

2019. január 4. 08:33

A Miniszterelnökség a kifizetések mielőbbi megkezdése érdekében módosította a Gazdálkodási napló elektronikus benyújtásának időszakát.

Gazdanapló, jelentési kötelezettségek, egységes kérelem: az ARASZ segít!

2020. március 30. 15:34

Hamarosan kezdődik a mezőgazdasági adminisztráció egyik legjelentősebb időszaka, az Egységes Kérelem beadás. Közel 3000 gazdálkodónak, akiknek a napló vezetése már az ARASZ-ban történik tudunk segíteni, meg tudjuk könnyíteni a munkát az eddig bevitt adataik céltudatos felhasználásával. Miért nem könnyíti meg Ön is az életét?

2024-ben is lesz lehetőség a Gazdálkodási Napló egyszeri elektronikus feltöltésére!

2023. november 23. 10:10

Az Agrárminisztérium tájékoztatja az érintett gazdálkodókat, hogy az elektronikus Gazdálkodási Napló elektronikus úton történő vezetésével és feltöltésével kapcsolatban 2024-ben is az idei szabályok lesznek az irányadóak, azaz jövőre is elegendő lesz egyszer feltölteni azt.