Házikert

A csarab ápolásának titkai

Agrofórum Online

Most, hogy a kertészetek polcai tele vannak csarabbal, szebbnél szebb színekben, nem árt, ha utánanézünk, hogyan is kell egyáltalán megtartani. A legtöbb esetben hamar elpusztulnak, mert nem kapják meg azt a törődést, ami a sikerhez kell.

Erika vagy csarab?

A csarab nem összetévesztendő az erika nevű növénnyel (Erica carnea). Bár nagyon hasonlóak és mindketten az erikafélék családjába (Ericaceae) tartoznak, két külön álló növényről van szó, a csarab vagy hanga egy kisebb növény, amely 20-50 cm magasságot ér el. Ha a kertészet polcán a csarab elnevezés mellett a Calluna latin nevet is látod, akkor biztos, hogy a csarabot vetted le a polcról.

Természetes élőhelye

Európa és Kis-Ázsia területein őshonos, főleg a savanyú talajú részeken, de előfordul a mocsarasabb területeken is. Mivel egy fagytűrő cserjéről van szó, így enyhébb teleken nálunk is át tud telelni.

Az, hogy fagytűrő, még nem jelenti azt hogy egy vékonyfalú balkonládában is áttelel, melynek talaja könnyen átfagy télen. A legtöbbször ezt hibázza el a kezdő hobbikertész, amikor a csarabra esik a választása. Ha mindenképpen balkonon nevelnénk meg, akkor nagyobb dézsát válasszunk neki és gondoskodjunk arról is, hogy a dézsa ne tudjon átfagyni.

Magyarországon a Balaton-felvidéken őshonos egyébként, ahol egy savanyúbb, kavicsos vagy épp mocsaras a talaj. A csarab egyébként Norvégia nemzeti virága, Skóciának viszont a fehér hanga a szerencse jelképe.

Mikor ültessük és hogyan ápoljuk?

Fentebb már említettem, hogy a savanyú talajt kedveli, de emellett a mészmentes talajra is oda kell figyelni. A másik kardinális pontja a megtartásnak az, hogy a talaját mindig nedvesen kell tartani. Amikor azt tapasztaljuk, hogy a frissen hazavitt növény hamar elpusztul, annak többnyire az az oka, hogy már a kertészet polcán elmaradt az öntözés és többször kiszáradt a cserépben a növény. Ilyenkor bár azonnal nem látszik, de idővel nálunk fog a probléma jelentkezni.

A legjobban akkor járunk el az ültetésnél, ha ugyanúgy csináljuk, mint a rhododenronok, azáleák vagy hortenziák esetében. Talajban is megegyezik az igényük.

Már szeptembertől elkezdhetjük kiültetni az ágyásokba a Callunát, de ha nem savanyú a talajunk, akkor érdemes külön a környékét mindig áfonyához vagy hortenziához való tápoldattal is megöntözni. Ezekben a tápoldatokban általában a talajt savanyító összetevők is vannak.

A begyökeresedésig az első télen szalmázhatjuk is a környezetét, ezzel is védve a kifagyástól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Őszi ötletek balkonláda beültetésére

2023. szeptember 27. 17:10

Évszakonként is cserélhetjük a balkonláda növényeit, hiszen annyi csodaszép lehetőség van a kertészetekben, hogy ne érjük be csak 1-1 opcióval!

Az őszi kert 5 legszebb virága

2023. november 2. 10:40

Még ősszel sem kell lemondanunk a virágszínekről, hiszen a krizantémtól egészen a díszkáposztán át az árvácskáig, rengeteg szín és forma vesz minket körül.