Még tart a bodzavirágszezon az ország egyik felében, másikban meg már kezdenek a bodzabogyók növekedni, hogy majd élénk feketés-lila termésekkel örvendeztessenek meg minket. De mit kezdjünk a sok bodzával a kertben?
A bodza egy hálás növény alapvetően, mert viszonylag könnyen tartható haszonnövény és még kezdő kertészeken sem fog ki, főleg, ha a levéltetvek ellen és a poloskák ellen meg tudjuk védeni. Talán ez a két fő feladat van vele, nem véletlen, hogy olyan kedvelt növény.
A bodza egy nagyon praktikusan felhasználható növény, akár virágát, akár már a termést nézzük. Míg a virágának az ízét kell főleg nagy becsben tartsuk, addig a bogyónak a színanyagai is rendkívül értékesek (beltartalma mellett persze).
Bodzavirágot mindenbe!
Az egyik legklasszikusabb bodzavirágos dolog a bodzaszörp, amit talán még minden gyerek szeret is. Viszont továbbfejlesztve nagyszerű bodzavirágkocsonya készíthető belőle, bodzazselé vagy sűrű pektinnel készítve akár gumicukorformába is önthető, ami jó alternatívája lesz az ipari gumicukroknak.
A bodzavirág jó ízesítő, illeszkedik a bazsalikomhoz, eperhez, málnához is akár, így ha épp ekkor van „szamócatúltermelési válság” a kertben, akkor ajánlom szeretettel a bodzás eperlekvárt is. Mi ajándékba kaptunk egy kedves baráttól, és palacsintákba fenséges csemege.
Mivel nagy rajongója vagyok az észszerű önellátásnak és annak, hogy a nyári megtermelt javakat a legtöbbféleképpen tároljuk be, így az évek során sok receptem lett kiváló bodzavirágos dolgokhoz. Próbálkoztam bodzalikőrrel is, és mit mondjak: imádnivaló!
Emellett a bodzavirágról a nagy zöld részeket levágva a virágfejek palacsintabundában ki is ránthatók. Nyári friss csemegének sem utolsó!
Bodzabogyóval színezett lekvárok, mártások
A bodzabogyónak rendkívül jó az antioxidáns tartalma és magas a színezőanyag-tartalma is. Ha netán fakóra sikerül egy-egy lekvár, mert főzés közben gyakran beleesnek a háziasszonyok abba a hibába, hogy bebarnulnak a lekvárok (mint pl. egy eperlekvár), akkor nagyon kevés bodzabogyólével utánszínezhető. Kis csalás ugye ez, de mégiscsak egy természetes alternatíva.
A bodzabogyónak az az egyik problémája, hogy gyakran poloskaízű lesz, mert nem hatékony év közben a poloska elleni növényvédelem. Ilyenkor ez sajnos a termésben is kiérezhető, így érdemes felhasználás előtt kóstolási próbát végezni, nehogy aztán kellemetlen helyzetbe kerüljünk.
Praktikusan, ha szabad egy jó tanácsot adjak, egy gyümölcscentrifugában érdemes a bodzabogyót kipréselni, mert viszonylag nehéz lecsipegetni és tisztítani a felesleges szármaradványoktól, és így időt és energiát spórolunk meg magunknak.