Házikert

Hogyan öntözzünk kánikula idején?

Agrofórum Online

Aktuális kérdés sajnos az ország legtöbb pontján, de főleg a keleti országrészekben: hogyan öntözzünk kánikula idején?

Azt gondolnánk, hogy öntözni mindenki tud, majd a gyakorlat pedig megmutatja, hogy valójában nem is igazán értjük a biológiai oldalát, és ezáltal nem is hatékony az öntözés.

Az öntözés és a gyökerek

Régóta tudjuk már, hogy a növények a gyökereken kívül némi vizet (pára formájában) a leveleken keresztül is képesek felvenni. A gyökerek esetében viszont az öntözés milyensége is befolyásolja magát a gyökerek növekedését és a növekedésük módját.

A gyakori és kis vízadagos öntözés a gyökereket a talajfelszín közelébe csalogatja, és a növény így nehezebben áll majd ellen a kánikulának. A felszíni talajrétegek nemcsak melegebbek, de hamarabb is kiszáradnak.

A ritkább, de nagy vízadagos öntözés viszont a gyökereket a mélyebb talajrétegekbe csalogatja, ami miatt a növényzet túlélése is jobb lesz kánikula idején.

Nagy vízadagok kontra tápanyagok

A nagy vízadagokkal való öntözésnél viszont van egy tényező, amivel számolnunk kell, ami nem más, mint a tápanyagok kimosódása. Az öntözés hatására a tápanyagok egyre mélyebb talajrétegekbe szivárognak. Ilyenkor szükséges a megfelelő tápanyag-utánpótlás, hogy kiegyensúlyozott növekedése és egészségi állapota legyen a növényünknek.

Mivel kánikula-időszakokról beszélünk, ne felejtsük el, hogy adott hőmérséklet felett sok tápanyag nem tud gyökéren keresztül felszívódni, így érdemes a lombtrágyázást előtérbe helyezni.

Ritkábban, de nagy vízadagokkal célszerű öntözni

Hogyan öntözzünk, mivel öntözzünk?

Gyakran látom, hogy szeles időben is sokan nagy szórófejes locsolóval öntöznek, akár gyepről van szó, akár ágyásokról. Itt az a baj, hogy a szél egyrészt a vízcseppeket elviszi, másrészt nagyobb a szélben az elpárolgás, amitől nem lesz hatékony az öntözés.

A csepegtető öntözést először kiépíteni viszonylag költséges. Költségesebb, mint egy nagy szórófejet odabiggyeszteni a kert közepére és azzal öntözni. De hosszútávon a csepegtető öntözés az, ami meghozza a várt sikert, hiszen kicsi a kipárolgás, egyenesen a növények közé, a talajfelszínre megy a víz, ami miatt még a levelek égését is elkerülhetjük.

A csepegtető öntözés nagyon jól beválik veteményeskertben ugyanúgy, mint díszkertben (a gyepet kivéve), érdemes kipróbálni. Ráadásul, ami még mellette szól, hogy nagyon víztakarékos öntözési mód, pont amiatt, amivel mellette érvelünk: kicsi szóródás, közvetlen a talajfelszínre érkezik a víz és kevés az elpárolgás öntözés közben.

Mikor NE öntözzünk?

Kerüljük a magas UV-indexű időszakokat, a déli órákat. Mivel a vízcseppek icipici nagyítókként is működnek, így hamar megperzselhetjük vele a növények leveleit. Érdemes kora reggel és késő este öntözni, mert így az elpárolgás is kevesebb, hiszen többnyire hűvösebb van, így jobban tud hasznosulni a vízmennyiség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Téli veteményeskert: a hó alatt sem kell pihennie a kertnek

2024. december 16. 05:40

Bár messze nem kell télen a veteményessel annyit bajlódni, mint nyáron, de ettől még eredményesen lehet termeszteni, ha nem is mindent.

Mi legyen a muskátlival? Teleltessünk vagy irány a komposzt?

2024. december 14. 05:40

Nézzük sorra a muskátli teleltetésének lehetőségeit, és el tudjuk majd dönteni, hogy melyik utat választjuk!

Fehéredik a szobanövény földje? - Íme a megoldás!

2023. január 5. 05:37

A téli időszak egyik gyakori problémája, amikor a szobanövények cserepében a talaj elkezd fehéredni, penészes lesz. Ennek több oka is van, így ennek jártunk utána kertész szemmel.

Át lehet még ültetni a ház falához közel lévő fügebokrot?

2023. április 10. 11:37

Tavaly vásárolt kertünkben a ház közelében van egy fügebokor, ami a ház falának közelsége miatt elhajlik, nem tud egyenesen nőni. Mit tegyek vele? Át lehet még ültetni olyan helyre, ahol jól fogja magát érezni?

Rovarok a talajban

2022. március 14. 04:36

A talajlakó kártevők, (drótférgek, cserebogár-pajorok) szántóföldi és kertészeti kultúrákat egyaránt veszélyeztetnek.

Fehér virágok, hosszú, mélyre hatoló gyökerek, rajtuk gömbszerű megvastagodások. Melyik gyomnövény lehet ez?

2022. május 3. 04:36

Tudnának nekem segíteni abban, hogy a csatolt képeken milyen gyomnövény látható? Hosszú, mélyre hatoló gyökerekkel rendelkezik, a gyökér végén pedig több fehér, gömbszerű megvastagodás, gumó található.