Aktuális kérdés sajnos az ország legtöbb pontján, de főleg a keleti országrészekben: hogyan öntözzünk kánikula idején?
Azt gondolnánk, hogy öntözni mindenki tud, majd a gyakorlat pedig megmutatja, hogy valójában nem is igazán értjük a biológiai oldalát, és ezáltal nem is hatékony az öntözés.
Az öntözés és a gyökerek
Régóta tudjuk már, hogy a növények a gyökereken kívül némi vizet (pára formájában) a leveleken keresztül is képesek felvenni. A gyökerek esetében viszont az öntözés milyensége is befolyásolja magát a gyökerek növekedését és a növekedésük módját.
A gyakori és kis vízadagos öntözés a gyökereket a talajfelszín közelébe csalogatja, és a növény így nehezebben áll majd ellen a kánikulának. A felszíni talajrétegek nemcsak melegebbek, de hamarabb is kiszáradnak.
A ritkább, de nagy vízadagos öntözés viszont a gyökereket a mélyebb talajrétegekbe csalogatja, ami miatt a növényzet túlélése is jobb lesz kánikula idején.
Nagy vízadagok kontra tápanyagok
A nagy vízadagokkal való öntözésnél viszont van egy tényező, amivel számolnunk kell, ami nem más, mint a tápanyagok kimosódása. Az öntözés hatására a tápanyagok egyre mélyebb talajrétegekbe szivárognak. Ilyenkor szükséges a megfelelő tápanyag-utánpótlás, hogy kiegyensúlyozott növekedése és egészségi állapota legyen a növényünknek.
Mivel kánikula-időszakokról beszélünk, ne felejtsük el, hogy adott hőmérséklet felett sok tápanyag nem tud gyökéren keresztül felszívódni, így érdemes a lombtrágyázást előtérbe helyezni.
Hogyan öntözzünk, mivel öntözzünk?
Gyakran látom, hogy szeles időben is sokan nagy szórófejes locsolóval öntöznek, akár gyepről van szó, akár ágyásokról. Itt az a baj, hogy a szél egyrészt a vízcseppeket elviszi, másrészt nagyobb a szélben az elpárolgás, amitől nem lesz hatékony az öntözés.
A csepegtető öntözést először kiépíteni viszonylag költséges. Költségesebb, mint egy nagy szórófejet odabiggyeszteni a kert közepére és azzal öntözni. De hosszútávon a csepegtető öntözés az, ami meghozza a várt sikert, hiszen kicsi a kipárolgás, egyenesen a növények közé, a talajfelszínre megy a víz, ami miatt még a levelek égését is elkerülhetjük.
A csepegtető öntözés nagyon jól beválik veteményeskertben ugyanúgy, mint díszkertben (a gyepet kivéve), érdemes kipróbálni. Ráadásul, ami még mellette szól, hogy nagyon víztakarékos öntözési mód, pont amiatt, amivel mellette érvelünk: kicsi szóródás, közvetlen a talajfelszínre érkezik a víz és kevés az elpárolgás öntözés közben.
Mikor NE öntözzünk?
Kerüljük a magas UV-indexű időszakokat, a déli órákat. Mivel a vízcseppek icipici nagyítókként is működnek, így hamar megperzselhetjük vele a növények leveleit. Érdemes kora reggel és késő este öntözni, mert így az elpárolgás is kevesebb, hiszen többnyire hűvösebb van, így jobban tud hasznosulni a vízmennyiség.