A fűnyíró választása nagy körültekintést igényel, bár ezt kevesen tudják. Nem feltétlenül igaz, hogy a legdrágább a legjobb, de az sem, hogy minden olcsó vacak. Nézzük viszont meg, mi kell ahhoz, hogy robotfűnyírónk lehessen a kertben?
A szép gyephez egy jó minőségű pengével rendelkező és jó vágási magasságú fűnyíróra lesz szükségünk. De manapság egyre divatosabb a robotfűnyíró. Hogyan és miként válasszunk robotfűnyírót, és minek kell megfelelni a kertben ahhoz, hogy hatékonyan tudjon dolgozni?
Még a vakond ellen is jó?
Egyre több kertben tapasztaljuk, hogy a robotfűnyírók azzal, hogy szinte egész nap a kertet járják és nyírják a füvet, a vakondokat is kiűzik a kertből. A robotfűnyíró tehát ebből a szempontból egy járulékos előnnyel is bír, ami inkább tapasztalati úton fog megmutatkozni.
Egyenes talaj kell a robotfűnyírónak
A robotfűnyíróhoz a gyepfelületnek célszerűen pázsitminőségűnek és egyenletesnek kell lennie. Ennek az az oka, hogy a vágási magasság sok gyártmánynál igen alacsony (szakmailag talán azt mondanám, hogy a legalacsonyabb, amivel még érdemes vágni), és így a legkisebb egyenetlenségeket sem szereti munka közben.
Tehát mielőtt belevágunk a robotfűnyíró vásárlásba, érdemes a vágandó felületet ezzel a szemmel is végignézni, hogy egyáltalán tereprendezésileg alkalmas lesz-e a terület rá vagy sem.
Egybefüggő felületek és jól elhatárolt ágyások
A növényeket, ágyásokat, fákat határolóhuzal kihúzásával tudjuk megoldani. Ehhez viszont célszerűen arra lesz szükség, hogy jól körülhatárolható legyen minden virágágyás, veteményes. Minél több pici szigetszerű egységet alkottunk a kertben, annál macerásabb lesz a robotfűnyírónak a telepítése is.
Legyen egy bázishely, ahova majd minden munka után visszatér a fűnyíró és tudja tölteni saját magát.
Emellett van egy vezetőhuzal is, ami visszavezeti a fűnyírót a töltőállomásra.
A huzalok kihelyezése minden gyártmánynál más és más, a telepítési leírásban viszont részletesen benne lesz minden szükséges információ.
A legfontosabb rész: programozás
A programozás segítségével biztosak lehetünk abban, hogy csíkmentes gyepfelületet kapunk. A program beállítása során figyelmet kell fordítani arra, hogy a robotfűnyíró különböző irányokból nyírja a füvet, ezért szabálytalan fűnyírási rendszerrel működik. Ezzel a módszerrel érhető el a legszebb vágási végeredmény. Mindenképpen érdemes szakemberre bízni a beállítást, hiszen az egyszeri profi beállítás után nincs szükség további programozási feladatok elvégzésére!
– vallja az ANDL Kft. szakembere.
Egységes gyepfelület a másik titok
Nem mondom, hogy természetesebb hatású gyep esetében a robotfűnyíró működtetése lehetetlen, de fontos tudni, hogy igazán szép pázsitot igazi pázsithoz való fűkeverékkel vagy gyepszőnyeggel lehet elérni. A természetes gyepeknél az is nehézség, hogy eltérő szárvastagságokat kell a pengéknek vágni, ami akadozott működéshez vezethet, sokkal több odafigyelést és késélezést eredményezhet, mint egy homogénebb gyepfelületnél.