A kertészetek polcain hamarosan megjelennek az ősszel ültetendő hagymás virágzók, így érdemes előre végiggondolni pár dolgot ezen növényekkel kapcsolatban.
Az őszi hagymások ideje többnyire augusztus végén kezdődik, amikortól szokás a talajba tenni őket, de ez az idő az éghajlat rohamos melegedésével még inkább elkezdett kitolódni. Bár a kertészetek polcain egyre több őszi ültetésű hagymás dísznövényt fogunk találni, azért még most az ültetéssel érdemes várni.
Az őszi hagymások a legismertebb hagymások
A nagyon kedvelt őszi hagymások közé tartozik a jácint, nárcisz, tulipán, krókusz is, de ha jót akarunk magunknak, akkor az ültetést egészen eltoljuk késő őszre, akár október-novemberre.
Ha az a célunk, hogy egy szinte egész tavasszal virágzó ágyással örvendeztessük meg magunkat, akkor a fajtaválasztásoknál figyeljük a virágzási időket, mert bizony tulipánfajok esetében is eltérések szoktak lenni.
Míg a nárciszfajok márciustól egészen májusig nyílnak (pl. Jetfire, Tete a tete), addig a legtöbb tulipánfajta inkább április-májusban fog nyílni (Pl. Triumph). Emellett a botanikai tulipánok virágzási ideje például inkább márciusra tehető.
A február-márciusban nyílók között a krókuszok a legismertebbek, apró virágaikkal nagyon izgalmas elemei egy sziklakertnek és évelőágyásnak. Mivel szinte a hóvirágok után jelennek meg, így velük pótolható az átmeneti korai virághiány a kertben.
A nyár egészen őszig a liliomok térhódításáról szól, hatalmas virágaikkal a legmonotonabb ágyást is képesek élettel megtölteni. Az illatuk meg természetesen feledhetetlen.
TUDTA? Ha a liliom porzóit óvatosan leszedegeti, akkor a virágok is tovább nyitva maradnak, így lehet javítani a vázatartósságot is.
Ha már a kora tavaszt a krókuszokkal virágosítjuk, a rá következő időszakban viszont az íriszekkel érdemes kalkulálni, így nem árt pár íriszcsoport sem az ágyásokba. A kék szín amúgy is viszonylag ritka a virágok körében, így az írisz emiatt is jó választás, érdekes színfoltokat lehet velük kialakítani.
Mindig legyen jó minőségű a hagyma!
Természetesen a növények szépségéhez megfelelő minőségű szaporítóanyag is kell. A virághagyma nem lehet penészes, összeszáradt. Tapintásra kellemes, „élő érzetet” kell mutasson (többnyire), mert az lesz az életképesség egyik záloga. A legtöbb nejlonzacskózott virághagymánál a nedves forgács elrejti az esetleges ilyen problémákat, ami később a sikerélményt csökkenti, csalódást fog okozni.