Házikert

Otthoni növényszaporítás: dugványozási alapok

Agrofórum Online

A dugványozás az egyik legpraktikusabb növényszaporítási mód a magvetés mellett. Viszonylag egyszerű is, így kezdő kertészek számára is hamar sikerélménnyel járhat. A dísznövények jó része dugványozással szaporítható, egyesek viszonylag gyorsan, mások lassabban hoznak gyökereket.

Mi a dugványozás előnye?

A dugványozott növények hamarabb válnak erőssé a magról neveltekhez képest. Gyorsabban is fejlődnek, mert ha úgy vesszük egy komplett fejlődési ciklussal előrébb is járnak a magvetett társaikhoz képest. Így előbb is teremnek, előbb is virágoznak, mint vetett társaik.

A dugványozás másik előnye, hogy pontosan ugyanaz lesz belőle, mint az anyanövény (anyanövény: amiről a dugvány származik). Így megspórolunk egy csomó kísérletezést is az ápolás tekintetében, mert pontosan ugyanarra lesz szüksége, mint amely tőről levágták. A fajtákra vonatkozó szelektálásnál a faiskolai gyakorlat is előszeretettel alkalmazza ezt a szaporítási módot, mert így könnyebben tudják leszaporítani az előnyös tulajdonságokkal rendelkező példányokat. (Előnyös tulajdonság lehet a bőtermés, időjárásállóság, valamire rezisztencia, nagy termésméret vagy épp egy szép lombkoronaszín…)

Míg sok növény képtelen maggal szaporodni vagy nagyon nehezen szaporítható magról, addig dugványról rengeteget lehet szaporítani. A hibrid fajták is ilyenek: főleg ezeknél a fajtáknál jelent meg a dugványozás nagyüzemi szinten.

Mit is jelent a dugványozás általánosságban?

Még mielőtt szót ejtenék a félfás és fás vagy épp lágyszárúak dugványozási eltéréseire, nézzük meg az alapokat. Mit is jelent valójában a dugványozás, mint technológiai folyamat?

A dugványok kis szárdarabok fajra jellemzően rügypárokkal és kis levelekkel, ha le akarjuk egyszerűsíteni. A dugványokat mindig egészséges növényekről lehet metszeni és fajra jellemző a dugványok mérete is.

A dugványokról le kell választani az alsó leveleket és nagy levelek esetében a gyakorlatban mindig harmadoljuk a levelek méretét. Így kevesebb lesz az elpárologtatott vízmennyiség és kisebb esély van arra, hogy a dugvány kiszárad a gyökeresedés előtt. A fás dugványok esetén az alsó, vágott véget finoman le is szokták hántani, hogy nagyobb felületen látszódjon a kambiumszöveti rész.

A nagyon friss, zsenge dugványnak valókat érdemes egy éjszakára pihentetni, hogy a vágási felületek beszáradhassanak.

Kényes növényeknél és lassan gyökeresedőknél gyökereztető hormonporokat használunk. Ilyenek például az örökzöldek dugványozása is.

A dugványozáshoz jó minőségű talajkeveréket kell készítsünk. A jó közeg folyamatosan nyirkosan tudja tartani a dugvány alsó, vágott részét a talajban, ezzel is serkentve a gyökerek kialakulását. Dugványozáshoz érdemes a különbözőbb kerti talajokat, magházföldeket és komposztos keveréreket kerülni, mert rengeteg felesleges kórokozót vihetünk is rá a gyökeresedő növényünkre. A dugványok szervezete ilyenkor még nem képes megbírkózni a kórokozókkal, így inkább tőzegmohából, homokból és perlitből keverjünk dugványozásra való keveréket. Fontos viszont az is, hogy jó vízáteresztő és szellőző legyen a kevert közeg, mert a pangó vízben állást sem szereti a növények egy jó része. Bár kétségtelenül egyes fajok pont vízben gyökereznek jobban (fikuszok, szobai futókák, monsterák, füge, …), de alapvetően inkább talajkeveréket használjunk.

A következő részben a dugványok különféle módjait fogjuk taglalni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Mire ügyeljünk a muskátli dugványozása során?

2024. szeptember 9. 12:10

Miként dugványozzam megfelelően a muskátlit? Mire figyeljek a művelet során?

Ültessen korbácsliliomot őszre!

2024. szeptember 21. 08:10

Az ültetés előtt érdemes gondosan megválasztani a helyet, mivel a korbácsliliom kifejezetten a napos, meleg helyeket kedveli.

Érdemes megpróbálni magról szaporítani a sztéviát?

2024. november 29. 04:40

Van egy stevia növényem a lakásban, magokat is képez. Érdemes próbálkozni magjai vetésével? Szaporítani szeretném, hogy tavaszra legyen kiültethető palántaméretű növényem.

Fügefa termesztése dugványról

2024. augusztus 2. 07:40

Az első lépés mindig a fügefadugványok levágása. Erre a téli időszak a legalkalmasabb, vagy amikor a fa nyugalmi állapotban van.