Házikert

Szabad nyáron növényeket ültetni?

Agrofórum Online

Klasszikus olvasói és kertépítős kérdés, hogy szabad-e nyáron növényeket ültetni? Itt is a józan ítélőképességünket kell elővegyük egy kis szakmai segítséggel.

Mivel sok kertet és nem mellesleg közterületet is nyáron építenek, így a válasz alapvetően egyértelműen igen. De miért is kérdés akkor ez? Mert még egy közterületi növényesítésnél is van olyan, hogy kicsit várni kell, hiszen a nagy kánikula, a forró szél azért nem segíti a növények begyökeresedését. Ilyenkor még a nagy beruházásoknál is jó indok ez a csúszásra.

Hogyan ültessünk nyáron?

Az egyik aduász a letermett gombakomposzt! Nagyon sokszor javaslom a friss kertbarátoknak, hogy ha tudnak, szerezzenek nagyobb mennyiségben letermett gombakomposztott, hiszen ez egy nagyon tápanyagdús talajkeverék, ami a gombatermesztésnél a termés után már “felesleges”, és ezt a letermett gombakomposztot értékesítik.

Minél több szerves anyagot juttatunk ki a növény gyökere köré (nem töményen, hanem már komposztálva, mert kiégetné a gyökereket), annál jobb lesz az eredés is.

Léteznek gélképző anyagok is már

A fóliaházainkban masszív homoktalaj van, és mint tudjuk jól, az nem a legideálisabb a termesztésre. Bár évek óta trágyázunk (nyúltrágya átkomposztálva és a paprikák, chilik imádják), mégis a homoktalaj csak egy homoktalaj. Ilyenkor ültetésnél egy ideje teszteljük a talajkolloidokat, melyek kocsonyás anyagként vonják be a szabadgyökerű palánták gyökerét. A kristályos kolloidszemcséket feloldjuk, a géles anyagba belemártjuk a gyökereket és már mehet is a földbe a növény. Így a kolloid fokozatosan engedi el a vizet és ellátja nedvességgel a gyökereket.

Kiültetésig is fontos az öntözés, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény
Kiültetésig is fontos az öntözés, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-gyar-uzem-noveny-4503273/)

Magas UV-sugárzás a növényeknek is gond lehet!

Nem minden növény van felkészülve szövetileg a kánikulára és a magas UV-sugárzásra, így akár az is előfordulhat, hogy először félárnyékba kell tenni szoktatásképp az új növényeket és majd utána az új helyre. Addig is öntözni, öntözni és öntözni, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény.

Mivel a nyári ültetés egyfajta sokkhatás a növénynek, az sem hiba, főleg, ha új kertet telepítünk be, hogy eleinte óvatosan tápanyagozunk, és ha tudjuk, hogy előtte mivel “etették” a növényeket, akkor ugyanazzal segítjük őket. Állattenyésztésben is ismert a tápváltás problematikája, hogy az állatnak is idő kell, mire átszokik másra. Bármilyen meglepő ez a növényeknél is így van, és gyakran betegségként látják a gyakorlatlanabb kertbarátok, pedig csak időleges tápanyaghiány lép fel.

Vagy lehet relatív tápanyaghiány, hiszen még nincs begyökeresedve a növény és a talajból még nem tudja felvenni a tápanyagokat új helyén. Ilyenkor a lombtrágyázással segíthetjük a növényünket!

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden, amit az árnyékliliom téli gondozásáról tudni kell

2024. szeptember 13. 11:10

Az árnyékliliommal csupán a téli hideg előtt szükséges alaposabban foglalkoznunk. Nem kell megijedni, Önnek is sikerülni fog.

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

2024. szeptember 13. 08:10

Vegyszermentes, házilag elkészíthető csigacsapdát mutatunk mindazoknak, akik reménytelen harcot folytatnak a zsenge növényeket lerágó csigákkal.

Hogyan „gyógyítsuk meg” a napperzselte füvet?

2024. szeptember 12. 08:10

Bármilyen gyep képes megperzselődni, ha a körülmények szélsőségesek, de vannak olyan fűfajták, amelyek különösen hajlamosak erre.

Hogyan tartsuk a krizantémot, hogy évről évre virágozzon?

2024. szeptember 11. 14:40

A krizantém az őszi időszak legkedveltebb virága. De nem kell ám minden évben új tövet venni, hiszen évelő növényről van szó. Így tartsuk életben!

Algafix® - A gyengéből erőset, a jóból még jobbat

2019. május 14. 06:37

Az Algafix® főleg kinetint tartalmaz, ezért az a felbecsülhetetlen előnye más algakivonatos termékekkel szemben, hogy célzottan tudunk vele beavatkozni a növény fejlődésébe.

Költség vagy önköltség? Ne most engedjük el a kalászosok „kezét”.

2023. május 4. 09:12

Nem mindegy, hogy 60 ezer vagy 80 ezer forint/ha költségen állítjuk elő a búzát. A költségek jelentős része már beépült, de most van lehetőségünk a termés mennyiségét emelni és a minőségen is javítani. Ne a célvonal előtt adjuk fel!

Vulcan KompleX, azaz NPK és magnézium hatóanyag-alapú lombtrágyák, mikroelemekkel

2023. március 14. 13:30

A VulcanAgro Kft. értékesítésében egyre nagyobb szerepe van az olyan növényspecifikus termékeknek, amelyek szinte az összes létfontosságú tápanyagot tartalmazzák.

Yara tápanyag-utánpótlása állókultúrákban

2022. április 16. 07:55

A gazdálkodók tapasztalták, hogy az öntözőműtrágyákkal kezelt állományok többet, szebbet és minőségibbet teremnek.