Házikert

Tippek gyapjastetű ellen a lakásban

Agrofórum Online

A téli lakásban a gyapjastetűk az egyik legádázabb ellenségünk, viszont a növényvédelme pont emiatt kíván körültekintést, mert kisállat és gyerekek mellett lakásban nem szabad permetezni sem. Pár bevált tipp ellene a lakásban.

Legkedveltebb szobanövények

A gyapjastetű igen falánk teremtmény és sok számára megfelelő szobanövény is lehet a lakásunkban. Gyakori vendég a szobai fikuszokon, a majomkenyérfán, az orchideákon, a különböző pozsgásokon, a nyíllevelen vagy akár a szobai futóként is, hogy csak a leggyakoribbakat említsük.

gyapjastetű

Ez a védekezés szempontjából is azt jelenti, hogy egyszerre, egyidejűleg minden növényükre kiterjedően érdemes megoldást találni, mert bár az egyikről elköltöztetjük, hamar támadásba lendül egy másikon.

Az életmódja

Apró kis rovar, puha, rózsaszínes-szürkés testű, mely csupán 4 mm hosszú, fehér viaszos por és fehér rojtos szálak borítják. Sokan emiatt keverik össze más kártevőkkel is. A gyapjas tetvek a kerti növényekben is károkat okozhatnak, de leginkább a szobanövényeket károsítják az őszi-tél eleji időszakban, mert szabadban nem tudnak áttelelni. Pontosan emiatt jó célpont nekik a túlélésük okán a mi szobanövényeink.

Gyakran a levelek tövénél, alul, a fonákon telepednek meg, így sokáig észrevétlenül todnak károsítani. Majd apró kis „pamacsok” formájában már felfedik kilétüket, de ilyenkor már általában mindenhol megjelennek.

A vattaszerű rétegben az apró peték vannak, a kifejlett rovar szívogatással okozza a kárt a növények szövetein. Mivel a szívogatás hatására a növény legyengül és idővel a korompenész is megjelenik rajtuk, így komplex problémát kell orvosolni, ha időben nem vesszük észre ezeket a kártevőket.

Erre sokszor jó megoldás lehet, ha havonta egyszer-kétszer a kádba kézmeleg vízzel lefürdetjük növényeinket. Ilyenkor az imágók is lemoshatók és a korompenész megtelepedését is kizárhatjuk, mert a levelek letisztításával a mézharmat is eltűnik.

Ha nem akarunk vegyszereket alkalmazni, akkor az időszakosan véghezvitt fürdetés a legegyszerűbb megoldás.

Permetezések alternatív megoldásokkal

A bio megoldások között is számos lehetőségünk van, mint a Neem olaj használata például, de más szárító hatású illóolajjal is dolgozhatunk ha kézi permetezőbe bekeverjük. Az olajok természetesen nem elegyednek vízzel, így oldószerrel (pl a gyógyszertári alkohol/denaturált szesz) lehet oldani.

Ugyanígy a káliszappanos permetezés vagy a levelek áttörlése is megoldást adhat.

Keverhetünk mosogatószert is egy kis vattára vízzel keverve és ezzel is áttörölhetjük a leveleket, melyeken megtelepedett a kártevő.

Sokféle alternatív megoldást lehet az interneten olvasni még a fokhagymalétől kezdve akár az ecetig, de legyünk azért óvatosak, mert sok növény érzékeny, mint például a pozsgások és kaktuszfélék, az orchideák is! Csak óvatosan kísérletezzünk és a cserepekbe ne oldódjon bele a kísérleti keverékünk, hogy a gyökereket ne károsítsa.

Rovarölő szerekkel való védekezés

Természetesen megoldás lehet a rovarölő szerekkel való permetezés is, de itt figyelembe kell venni, hogy ezt lakótérben nem szabad használni. Akkor alkalmazzuk és olyan növényen, mely kivihető akár szabad levegőre és csak azután vigyük vissza a lakásba a növényünket, ha a levelek felszáradtak. Például a fikuszok rendkívül érzékenyek a hidegre és huzatra, ebben az esetben ez nem tud megoldást jelenteni. A másik fontos tényező, hogy minden esetben vegyük számításba a munkavédelmi várakozási időt is, mert bár nem esszük meg a szobanövényeket, a vegyszerrel kezelt levelek érintése sem veszélytelen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan készítsük fel a rózsákat a télre?

2024. december 5. 14:10

A rózsák érzékenyek a fagyra. Emellett a téli napsugárzás is károsíthatja őket, ha az túl korai hajtásnövekedésre ösztönöz.

Ezekre a betegségekre érdemes felkészülni dracéna esetén

2024. december 5. 09:40

Alapvetően strapabíró növények, de bizonyos körülmények között érzékennyé válhatnak különféle betegségekre és problémákra.

Hogyan kerüljük el a metszés időzítésével a fa kiszáradását?

2024. december 4. 13:10

Vannak olyan növények, amelyeknél kifejezetten fontos betartani a metszés ajánlott időpontját – ami éppen mostanában van.

Karácsonyi kaktusz: így pompázik minden évben

2024. december 4. 08:10

A karácsonyi kaktusznak télen világos, de hűvös helyre van szüksége. Az ideális hőmérséklet 10-15 °C között van.