Növénytermesztés
Fizetett tartalom
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Fontos: a tápanyaggazdálkodás ne merüljön ki a műtrágyázásban!

Fontos: a tápanyaggazdálkodás ne merüljön ki a műtrágyázásban!

Natur Agro Hungária Kft.

Dr. Árendás Tamás okleveles agrármérnök, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa, az Agrofórum folyóirat főszerkesztője volt a Compost podcast vendége.

A szaktanácsadási rendszerek ajánlásai ellenére a hazai gazdálkodók egyelőre sajnos nem tartják eléggé fontosnak a tápanyagok talajba történő visszaforgatását

– mondta el Dr. Árendás Tamás a Natur Agro Hungária szakmai műsorában.

A szakember szerint tudatosabb gondolkodásmódra lenne szükség, hogy a gazdák a szaktanácsadási rendszerekben megfogalmazott ajánlásokat és számokat valóban alkalmazzák.

A folyamatot felgyorsíthatják az inputanyagok rohamosan növekvő árai is. Dr. Árendás Tamás szerint már most is tapasztalható elmozdulás: a megbízható talajvizsgálatokra alapozott laborvizsgálati eredményeket egyre többen alkalmazzák, belátva, hogy az abban szereplő információk milyen értékesek lehetnek.

A költséges műtrágyát nem ad hoc módon, a szokásoknak megfelelően, hanem ésszerűen, a vizsgálati eredményekre, vagy akár a több évtizede végzett kísérletek tapasztalataira hagyatkozva kell kijuttatni

– hívta fel a figyelmet.

A szakértő rámutatott: a magyar mezőgazdaságban még rengeteg további potenciál van, ehhez azonban minden lehetőséget ki kell használni, hogy a talaj tápanyagtőkéjét emelni tudjuk. Az ésszerű tápanyaggazdálkodás és műtrágyafelhasználás mellett fontos tényező lehet a szármaradványok talajba dolgozása is.

Mindez természetesen kiegészül egyéb technológiai fejlődéssel is, elég, ha csak a precíziós gazdálkodásban rejlő lehetőségeket vizsgáljuk

– tette hozzá.

A műsor során szó esett az Agrártudományi Kutatóközpont munkájáról, az évtizedek óta végzett kísérletek tanulságairól, a vízgazdálkodás fontosságáról, a jövő kihívásairól és lehetséges megoldásokról. A teljes beszélgetés itt tekinthető meg:

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

TIMAC AGRO referencia eredmények őszi vetésű kultúrákból

2024. szeptember 2. 13:10

Az első határszemlék partnereinkkel közösen már a kelést követően megtörténnek és rendszeresen megismétlődnek egészen a betakarításig.

A minőségi búzatermesztés agrotechnikája

2024. szeptember 2. 08:10

A búza minőségét mintegy 1/3 arányban a fajta, 1/3 arányban az ökológiai feltételek és ugyancsak 1/3 arányban az agrotechnikai elemek határozzák meg.

Már eldőlt, hogy a kukoricát sok helyen be sem takarítják

2024. augusztus 30. 14:40

A június vége óta tartó, és gyakorlatilag az egész országot érintő csapadékhiány júliustól fokozódott egyre súlyosbodó aszállyá.

Jóból keveset adnak

2022. augusztus 2. 14:24

A Yaránál a filozófia hasonló: jóból kevesebb is elegendő.

Fontos a tápanyaggazdálkodási-terv a vidékfejlesztési támogatásoknál

2019. augusztus 10. 09:03

A kötelezettségen túl is fontos elem a gazdálkodásban talajaink ismerete, hiszen a talajvizsgálatok költségei többszörösen megtérülnek.

Új rendelet született a felelős tápanyaggazdálkodásért

2021. október 13. 06:47

A jövőben a talajok állapotát egyre inkább figyelembe kell venni a mezőgazdasági hulladék és maradékanyagok energetikai hasznosításakor.

Határidő közeleg: ideje a tápanyaggazdálkodási tervet elkészíteni

2021. július 21. 08:50

A VP AKG, illetve a VP ÖKO támogatások esetében a tápanyaggazdálkodási tervet szeptember 30-ig – amennyiben az adott növénykultúra betakarítására szeptember 30-át követően kerül sor, úgy a betakarítást követően 30 napon belül – kell elkészíteni, a talajvizsgálati eredmények, valamint ültetvények esetében a levélanalízis figyelembevételével.