A paradicsom átmeneti táplálékként szolgál számára, vagyis e növényen táplálkozva a rovar fejlődése lassabb és több lárvájának pusztulása is bekövetkezik eközben.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A burgonyabogár (Leptinotarsa decemlineata) sok tápnövényű kártevő. Termesztett zöldségnövényeink közül teljes értékű tápnövénye a burgonya és a tojásgyümölcs. A paradicsom átmeneti táplálékként szolgál számára, vagyis e növényen táplálkozva a rovar fejlődése lassabb és több lárvájának pusztulása is bekövetkezik eközben. A paprika, dohány és petúnia pedig egyáltalán nem felelnek meg tápnövényének. A gyomnövények közül teljes értékű tápnövénye a beléndek és a nadragulya, míg nem teljes értékű tápnövénye az édeskeserű csucsor. A fekete ebszőlőn és a maszlagon csak a legidősebb lárvák fejezik be fejlődésüket, a fiatalok elpusztulnak. Az érési táplálkozás alatt a bogaraknak alkalmas táplálékként a piros és a fekete ebszőlő, a nadragulya, a maszlag, a beléndek, az ördögcérna és a zsidócseresznye is megfelel. A maszlaggal vagy fekete ebszőlővel táplálkozott bogarak át is telelhetnek, vagyis ezek a növények segítséget nyújtanak a burgonyabogárnak abban, hogy a korai burgonya kiszedése után megjelenő fiatal bogarak is fennmaradhassanak.
Főként házikerti körülmények között többféle vegyszermentes megoldás is kínálkozik a burgonyabogár egyedszámának gyérítésére. A védekezés alapját a vetésforgó betartása jelenti, valamint a terület gyommentesen tartása is elengedhetetlen, hiszen látható, hogy több gyomnövény is a rovar táplálékául szolgál. Hatékony, viszont időt és türelmet igénylő feladat a bogarak és lárvák összegyűjtése kézzel, valamint a levelek fonáki oldalán megtalálható sárga tojáscsomók összenyomása. E módszer alkalmazása esetében fontos a rendszeres növényvizsgálat és megfigyelés, hiszen évente két nemzedéke van, így jelenlétére legalább májustól augusztus végéig számíthatunk.
Egyetlen kémiai védekezéssel a tojások, lárvák és imágók mindegyike nem pusztíthatóak el, ezért többszöri permezetésre van szükség. A kisekertben is használható, vagyis III., szabad forgalmi kategóriába tartozó készítmények közül a klórantraniliprol, acetamiprid és a spinozad hatóanyagok engedélyezettek.