4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

A dió termésének feketedését csak a dióburok-fúrólégy okozhatja?

Agrofórum Online

Azt szeretném megkérdezni, hogy a dió termésének feketedését minden esetben a dióburok-fúrólégy okozza?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sok diófatulajdonos számol be arról, hogy a dió termése feketedve hull le a fáról, ezzel okozva számottevő terméskiesést. A dióburok-fúrólégynek évente egy nemzedéke van, imágóinak megjelenése kb. nyár közepén várható. A kártételt a dió burkában fejlődő lárvái okozzák, melyek nyomán a burok puhul, feketedik, valamint a dióhéj akár teljes mértékű feketedése is bekövetkezhet. A fekete, lehullott termésekben egyes esetekben még a táplálkozó lárvát is megtalálhatjuk, melyek piszkosfehér színűek, kb. 6 mm-es nagyságúak.

A lárvák a termésekből kipotyogva a talajba húzódnak, majd a telet báb állapotban ott vészelik át. Házikerti körülmények között a fák alatti rész ponyvával való takarásával, a fertőzött termések összegyűjtésével csökkenthetjük áttelelő alakjainak egyedszámát. A kémiai védekezés időzítéséhez ajánlatos sárga ragacslapokat kihelyezni, majd a permetkészítéshez pl. Mospilan készítményt használni, melyhez csalogató anyagot, táplálkozási attraktánst is adunk. A nagyon magas fák esetében csak így van lehetőségünk a kifejlett alakok összecsalogatására.

A kártevők közül gyakori még a dió termésein az almamoly egyaránt, mely szintén kiválthatja a termés feketedését. Az almamoly által károsított termések viszont feltörve üresek, bennük gyakran az elpusztult hernyók is megtalálhatók. Az almamolyt is ajánlatos lehet csapdázni ott, ahol rendszeresen előfordul, majd ennek alapján pedig kémiai kezelést végezni pl. Full 5 CS, Karate Zeon 5 CS, Laser Duplo készítményekkel.

A kártevők mellett viszont kórokozó eredetű is lehet a termésfeketedés oka. A bakteriális fertőzés nyomán a termésen kezdetben apró, majd növekvő, fekete foltok jelennek meg. A betegség a magba is bejut, így feketedve összeszáradása is bekövetkezhet. A tünetek nemcsak a terméseken, hanem a leveleken is megmutatkoznak szegletes és vizenyős foltok formájában. A zöld burok feketedését a gnomóniás betegség ugyan nem okozza, de e betegség nyomán keletkező, kiszürkülő közepű foltokat gyakran megtalálhatjuk a terméseken. A leveleken pár mm nagyságú kör alakú, barna foltok formájában mutatkozik meg a fertőzés, melyek közepe kiszürkülő.

A betegségek kialakulását megelőzni a fertőzött levelek összegyűjtésével, megsemmisítésével, vagy talajba forgatásával lehet. Kiemelt szerepe van a rézzel végzett lemosó kezeléseknek, illetve az esős időszakot követő rézzel végzett permetezéseknek egyaránt.

Kiemelt kép: Pixabay

Milyen kárt okozhat a diófákon az almamoly?

2019. június 5. 04:38

K. Annamária kérdése: Azt hallottam, hogy az almamoly a diófákat is megtámadhatja. Milyen károkkal kell ebben az esetben számolnunk és hogyan védekezhetünk?

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzív a moníliás fertőzés kialakulása a gyümölcsökön

2023. augusztus 9. 18:07

A jégveréstől sérült vagy molyrágta gyümölcsökön intenzív a moníliás (Monilia fructigena) fertőzés kialakulása, az egymással érintkező termések közül egyszerre több is megbetegszik.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: károsít az almamoly és a lisztharmat

2022. június 29. 10:12

A rovarkártevőknek kedvez ez az időjárás, egyedül az általános levéltetű fertőzöttség csökkent minimálisra.